Haber Detayı
01 Mayıs 2013 - Çarşamba 00:11
 
Türkiye'nin Renkleri Altındağ'da Buluştu
Altındağ Belediyesi Kadınlar Eğitim ve Kültür Merkezleri arası Geleneksel Halk Oyunları Yarışması’nın 5’incisi Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Altındağ Haberi
Türkiye'nin Renkleri Altındağ'da Buluştu

Urfa’dan Trabzon’a Gaziantep’ten İzmir’e kadar Türkiye’nin dört bir yöresine özgü halk oyunları, aylar süren yoğun çalışmaların ardından Altındağlı kadınların muhteşem performanslarıyla  izleyicilere sunuldu. 
 
Altındağlı kadınlar halk oyunları yarışmasında profesyonellere taş çıkardılar

 
20 merkezden 200 üyenin oluşturduğu gruplar arasında yaşanan kıyasıya rekabette heyecan,  birincinin açıklanacağı dakikalarda yükseldi. Jürinin puanları açıklamasıyla birlikte, Diyarbakır yöresine özgü oyunu ile Plevne Kadınlar Eğitim ve Kültür Merkezi şampiyonluğunu ilan etti. İkinciliği Urfa yöresi ile yarışan Zübeyde Hanım Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi alırken, üçüncülüğü ise Bitlis yöresi ile yarışan Beşikkaya Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi elde etti. Mansiyon ödülünün sahibi ise Tokat yöresi ile Aydınlıkevler Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi halk oyunları grubu oldu

  

Türk halk müziğinin beğenilen ismi İlkim Eylül İlk’in sunuculuğunu üstlendiği ve dillere pelesenk olmuş sevilen eserler seslendirdiği programda 1500 kişilik tribünleri tamamen dolduran Altındağlılar, renkli ve keyifli bir gün geçirdiler.

 

”Erzurum’a gelin gideceğim için halk oyunlarına merak saldım”

 

49 yaşındaki Alemdağ Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi halk oyunları grubu üyesi Nesriye Alpsoy , “Folkloru çocukluğumdan beri çok seviyordum, iki yıldır da takımım ile birlikte yarışmaya katılıyorum. Yaşım 49. Altındağ Belediyesi’nin bu güzel organizasyonu ile biz kadınlar, hiç bir şey için geç olmadığını, istemenin yeterli olduğunu bir kez daha gösterdik.” şeklinde konuştu.

 
Beşikkaya Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi Halk Oyunu ekibi üyesi 20 yaşındaki Pınar Yeşilöz ise, ekip olarak 6 aydır çalıştıklarını belirterek, “Erzurum’a gelin gideceğim için halk oyunlarına merak saldım ve çok sevince, merkezimizdeki ekibe dahil oldum.” diyerek ilginç katılma öyküsünü anlattı.
 
Dereceye giren takımların kupalarını ve ödüllerini Altındağ Belediyesi Başkan Yardımcıları Yunus Keleş ve Tuncay Temel ile birlikte Meclis Üyesi Hüseyin Anılmış takdim ederken, yarışmaya katılan 200 kadına günün hatırası olarak tişört ve katılım belgesi verildi.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Altındağ, Belediyesi, Kadınlar, Eğitim, Kültür, Merkezleri, arası, Geleneksel, H
Yorumlar
Haber Yazılımı