Haber Detayı
21 Ekim 2014 - Salı 17:37
 
Tutuklu Polis Avukatlarından Açıklama
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ‘usulsüz dinleme’ soruşturması kapsamında gözaltı kararı çıkarılan emniyet mensuplarının avukatları Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde açıklama yaptı.
Güncel Haberi
Tutuklu Polis Avukatlarından Açıklama

Müvekkillerine itham edilen istihbarı dinlemelerin başbakanın talimatı ile başlatılan dinlemeler olduğunu belirten avukatlar, “Müvekkillerimiz kendilerine ve yaptıkları işlemlere sonuna kadar güvenmektedir. Bu soruşturmayı da gerçekleri ifade etmek ve bunları devletin resmi kayıtlarına geçirmek için bir vesile olarak görmektedir.” dedi.

Avukatlar, Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. İddia edilenlerin hukuki olmayıp soyut ve yoruma dayalı olduğunu belirten avukatlar, “Müvekkillerimizin itham edildiği istihbarı dinlemeler bizzat başbakanın talimatı ve açıklamaları üzerine başlatılan mesleki hiyerarşi içerisinde gerçekleştirilen dinlemelerdir. Müfettişler tarafından analiz programlarına bakılmadan dinlenen şahısların örgütlerle irtibat ve iltisaklarının bulunmadığı iddiası ileri sürülmüştür. Şahısların örgüt ve faaliyetlerle irtibat ve iltisak bilgileri mevcut olup gerçek ve doğrudur. Bu yönü ile soruşturma eksik yürütülmüştür. Müfettişler irtibat olmadığını söylemesine rağmen soruşturma kapsamında dinlenen şahıslar dahi bu irtibatın gerçek olduğunu kabul etmişlerdir.” ifadelerini kullandı.

Usulsüz dinlemeye sebebiyet vererek görevi kötüye kullanıldığı iddiasının hukuki temelden yoksun olduğunu vurgulayan avukatlar açıklamalarını şöyle tamamladı: Gizlilik ilkesi içerisinde görev gereği yapılmış istihbarı dinlemelerden dolayı herhangi bir mağduriyet bulunmamaktadır. Ancak soruşturma başlatıldıktan sonra istihbarı dinlenen şahısların isimleri ve gizli belgelerin basın yayın organlarında yer almasıyla mağduriyetler oluşturulmuştur. Bu yönüyle görevi kötüye kullanma suçunu failleri soruşturma evraklarına sahip olanlar arasında aranmalıdır. Müvekkiller Ömer Altıparmak ve ekibi PKK/KCC ile en etkin mücadelenin yapıldığı ve örgütün eylem yapamaz hale geldiği dönemde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne en sağlıklı istihbarat bilgilerini vermişlerdir. ‘Bu gözler ihaneti gördü’ diyen Ömer Altıparmak ve ekibi gözaltına alınırken terör örgütü yöneticileri barış havarisi olarak sunulmaktadır. Müvekkillerimiz kendilerine ve yaptıkları işlemlere sonuna kadar güvenmektedir. Bu soruşturmayı da gerçekleri ifade etmek ve bunları devletin resmi kayıtlarına geçirmek için bir vesile olarak görmektedir.”

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara, Cumhuriyet, Başsavcılığı, tarafından, yürütülen, ‘usulsüz, dinleme’, sor
Yorumlar
Haber Yazılımı