Haber Detayı
16 Mayıs 2013 - Perşembe 09:37
 
TZOB Yeni Hizmet Binası Açıldı
Başbakan Erdoğan, TZOB'un yeni hizmet binasını açtı Erdoğan açılış sonrası TZOB Yönetim Kurulu ile bir araya geldi.
Ekonomi Haberi
TZOB Yeni Hizmet Binası Açıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açılışta ülkenin kalkınmasında, istihdam alanlarının sürekli gelişmesinde tarımın, çiftçilerin varlığının kendileri için her zaman ayrı bir güç olduğunu söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) yenilenen hizmet binasının açılışına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları ile çok sayıda siyasetçi, bürokrat, Ziraat Odası başkanı katıldı.

Yeni hizmet binasının çiftçilere hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, "Özellikle böyle bir dönemde böyle bir adımı atarken, değerli başkanı ve ekibini tebrik ediyorum. Daha nice başarılı adımlarla özellikle ülkemizin kalkınmasında, istihdam alanlarının sürekli gelişmesinde tarımın, çiftçi kardeşlerimizin varlığı her zaman bizler için ayrı bir güç" diye konuştu.

Erdoğan, konuşmasının ardından yeni hizmet binasının açılışını,  Genel Başkan Şemsi Bayraktar, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, TZOB Yönetim Kurulu ile kurdele keserek yaptı.

 

 

-Erdoğan, TZOB Yönetim Kurulu ile bir araya geldi-

 

Başbakan Erdoğan, törenin ardından TZOB Yönetim Kurulu ile bir araya geldi.

Erdoğan ile TZOB Yönetim Kurulu bir araya geldiği toplantıya, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları da katıldı. Yaklaşık 1,5 saat süren toplantı basına kapalı olarak gerçekleşti.

TZOB Yönetim Kurulu ile bir araya gelen Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada yeni hizmet binasının ve Diyarbakır'da kutlanacak 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nün hayırlara vesile olmasını diledi.

TZOB'un hedeflerinin hayata geçmesinin tarım camiası için önemli olduğunu kaydeden Erdoğan, "Gerek eğitimle ilgili atacağınız adım ki her şeyin başı eğitim, bu bakımdan Ankara'da bir merkezde bu eğitimlerin süreklilik göstermesi, sürekli bir şekilde devamı, ehil insanlar tarafından burada eğitim öğretimlerin yapılması da artık bu işi bilinçli bir şekilde yapmanın yollarını da açacaktır" dedi.

 

-Erdoğan; “TZOB’u büyük dikkat ve ilgiyle izliyoruz”-

 

Başbakan Erdoğan, TZOB'un tarımın büyümesine, çiftçilerin haklarının ilerletilmesine, Türkiye'nin her türlü sosyal meselelerine yaptığı katkıları büyük bir dikkat ve ilgi ile hükümet ve iktidar olarak izlediklerine dikkati çekerek, "Tabii sizin bir özelliğiniz var. Soframızdaki ekmeğimizden bulgurumuza, peynirimizden zeytinimize kadar hayati önemdeki her gıdada sizlerin ve sizlerin temsil ettiği çiftçimizin, üreticimizin alın teri var. Bu emeği görmemezlikten gelmek mümkün değil" dedi.

 

-“10,5 yıl boyunca tarım sektörünü stratejik olarak ilan ettik”-

 

Hükümet olarak 10,5 yıl boyunca tarım sektörünü "stratejik" olarak ilan ettiklerini vurgulayan Erdoğan, "Stratejik olarak ilan ettiğimiz içindir ki 10,5 yıl içinde 83 yıldır beklenen temel anlamda tarım kanunu dâhil, 14 temel kanunu çıkardık bu süre içinde. Sektör son 9 yılın 8'inde büyüyerek son 50 yılın en istikrarlı dönemini yaşadı. 10,5 yıl önce Türkiye'nin tarımsal milli geliri 24 milyar dolar idi. Fakat 2012 sonunda 62,5 milyar dolara bu rakam ulaştı. Bunu yeterli görüyor musunuz? Bana sorarsanız ben bunu da yeterli görmüyorum. Çünkü imkânlarımız şartlarımız daha iyi ve çok daha farklı rakamlara ulaşmamızda mümkün" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar da Erdoğan'a, TZOB olarak yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

-TZOB Genel Başkanı Bayraktar-

 

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Yönetim Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, tarımın Türkiye için stratejik ve önemli bir sektör olduğunu söyledi. Gayri safi yurtiçi hasılada tarımın payının, sanayi ve hizmetler sektöründeki gelişmeye paralel olarak yıllar itibarıyla azaldığını, bununla birlikte 2012 yılında tarımın yine de yüzde 8’lik payı bulunduğunu, yine toplam istihdamın dörtte birini tarımın karşıladığını belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

 

“Tarım, ekonomide her açıdan bir istikrar unsurudur. Özellikle ekonomik kriz dönemlerinde tarım sektörü köyden kente göçü tersine çevirebilecek bir güce sahiptir. Geçen yıl tarımının milli ekonomiye katkısı yaklaşık 62,7 milyar dolara ulaşmıştır. Ülkemizde istihdam edilen her 4 kişiden biri tarımda çalışmaktadır. Bu nedenle de kriz dönemlerinde adeta ekonominin sigortasıdır.

Tarım sektörü son 9 yılın 8’inde pozitif büyüme göstermiştir. Ancak tarımda çalışanlar büyümeden yeterince pay alamamaktadırlar. Ülkemizde fert başına düşen milli gelir 10 bin 600 doları aşmasına rağmen çiftçilerimiz bunun ancak üçte biriyle geçinmeye çalışmaktadır.

Bundan dolayı tarım sektörü mutlaka desteklenmedir. Tarımsal destek bütçesinin 2013'te, 2012 yılına göre yüzde 19 oranında artırılması çiftçimizi memnun etmiştir. Fakat desteklerle ilgili çiftçilerimizin bazı sorunları devam etmektedir. Havza bazlı fark ödemesinde uygulanan Uydu Tabanlı Parsel Tanımlama Modeli çerçevesinde belirlenen ürün verimleri, önceki yıllara göre oldukça düşük saptanmıştır. Dolayısıyla bazı yerlerde çiftçimizin eline daha az destek geçmektedir. Tespit edilen verimlerin yeniden gözden geçirilerek mağduriyetlerin önlenmesi gerekmektedir.

             Gübre, mazot, ilaç, elektrik enerjisi gibi temel girdilerdeki özel tüketim vergisi, katma değer vergisi oranları oldukça yüksektir. Tarımda sürdürülebilir üretimin devamı ve ürünlerimizin rekabet gücünün artırılması ve ihracatımızın desteklenmesi açısından temel girdilerdeki vergi oranlarının düşürülmesi zorunluluğu bulunmaktadır.

            Geçmişte uygulanan doğrudan gelir desteğinde olmayan tarımsal desteklerden kesilen yüzde 4 oranındaki stopajın kaldırılması da çiftçimizi rahatlatacaktır.”

 

            -Et ve Süt Kurumu’na teşekkür-

 

Sektör açısından çok önemsedikleri ve uzun süredir girişimlerini sürdürdükleri “et ve sütte müdahale kurumu oluşturulması”nı memnuniyetle karşıladıklarını bildiren Bayraktar, şöyle devam etti:

“Bu nedenle kısa bir süre önce kararnamesi yayımlanıp yürürlüğe giren Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü'nün ülkemize ve çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyoruz. Hayvancılığımız, üreticilerimiz ve tüketicilerimiz için fiyat istikrarı sağlaması nedeniyle çok faydalı olacağına inandığımız böyle bir kurumun faaliyete geçmesi tarımımız için önemli bir kazançtır.

 Bu konuda emeği geçen başta Başbakan Erdoğan olmak üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker’e ve diğer emeği geçenlere teşekkürü borç biliyoruz.

Tarım arazilerinin bölünmesinin önüne geçilememesi, tarımsal işletmeleri küçük, verimlilikten uzak, cılız işletmeler haline dönüştürmüştür. Ülkemizde 3 milyon işletme 30 milyon parselde üretim yapmaktadır. İşletme bazında ortalama tarımsal alan 50-60 dekarken, Avrupa ülkelerinde bu rakam 400-500 dekarlara çıkmaktadır. Diğer bir ifadeyle tarım toprakları, miras hukukundan kaynaklanan olumsuzluklar nedeniyle, üzerinde karlı işletmeler kurulmasına olanak vermeyecek ölçüde küçük parçalara ayrılmıştır. Bunun sonucunda, tarım alanları ekonomik kullanım sınırının altına düşmüştür. Diğer taraftan tarım arazilerinin tarım dışı amaçla kullanımı verimli tarım alanlarımız yok olmasına sebep olmaktadır.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yılda 1 milyon hektar arazi toplulaştırılması hedefine bağlı kalarak arazi toplulaştırılması çalışmasının öncesinde, tarım arazilerimizdeki bölünmelerin önlenmesine yönelik miras hukuku ile ilgili yasa değişikliği çalışmalarının yapılması, işletmelerimizin verimli işletmeler haline dönüşmesini sağlayacaktır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu konudaki çalışmalarının yeterince destek bulamadığını görmekteyiz. Bakanlığın, miras hukuku değişikliğinde Başbakanlığın desteğine ihtiyacı vardır. TZOB olarak miras hukuku ve arazi toplulaştırmasıyla ilgili her türlü çalışmayı sonuna kadar destekliyoruz.”

Bayraktar, üreticimizin finansmana en fazla ihtiyaç duyduğu bu günlerde, Başbakan Erdoğan’ın Ziraat Bankası’nın verdiği tarımsal kredilerde faiz oranlarının 1 puan daha düşürüldüğünü açıklamasının çiftçileri memnun ettiğini, sektör adına teşekkür ettiklerini anlattı.

Tarımsal kredi kullanımında faiz indiriminin çiftçileri sevindirirken halen bazı sıkıntıların da devam ettiğini belirten Bayraktar, şunları söyledi:

“Üretici düşük faizli kredi kullanırken, banka masraflarının yanı sıra sigorta masrafı da ödemek zorunda kalmaktadır. Bu durum, kredi maliyetini artırmaktadır. Düşük faizli olarak kullanılan kredinin aslında yüzde 0 ile yüzde 8 arasında olması gereken oranı masraflarla yüzde 15’i bulmaktadır.

2012 yılında da geçmiş yıllarda çeşitli nedenlerle borcunu ödeyememiş veya krediye karşılık istenen teminatları bulamayan üreticiler, ihtiyacı karşılayacak kadar Hazine destekli düşük faizli kredi alamadığından, faiz oranı masraflar hariç yüzde 15-25 arasında değişen diğer özel bankalara yönelmek zorunda kalmışlardır.

Özellikle yabancı sermayeli bankalar dikkate alındığında, tarım arazilerinin mülkiyetinin yabancılara geçişi gündeme gelmekte, bu durum geleceğe yönelik tehdit unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konuda ek bir kaynak ayrılarak, üreticilerin özel bankalara olan borçları da yapılandırılmalıdır.

Fındıkta alan bazlı desteğe devam edilmesi, düşük fındık fiyatları nedeniyle üretim yapmakta zorlanan, fındık üreticilerimizi ziyadesiyle memnun etmiştir.

            Bu yıl sertifikalı tohumluk kullanımına verilen destekler geçen yıla göre yüzde 25 ile yüzde 100 oranında artırılmıştır. Bu artıştan dolayı teşekkür ederiz.

            Çiftçilerimizin uygun fiyatla tohum temin edebilmesi, yüksek verim ve kaliteli üretimin devamlılığı bakımından önemlidir. Çiftçilerimizin daha uygun fiyatla tohum temin edebilmesi için sebze tohumluklarında ve sebze fidelerinde uygulanmakta olan KDV’nin diğer tohumluklarda olduğu gibi yüzde 1’e indirilmesi gerekmektedir.”

 

            -Sulama-

 

            Tarımda sulama sorunun çözülmesiyle üretimin artacağını, nadas olayının ortadan kalkacağını, iklim koşullarına bağlılığın azalacağını, üretimde süreklilik sağlanacağını, üretim dalgalanmalarının önleneceğini söyleyen Bayraktar, “Daha önce sebze ve meyve tarımı yapılmayan bir yerde sebze ve meyve tarımı da yapılmaya başlanır. Ayrıca tarımda ürün çeşidi artar. İstihdam arttığı için, köyden kente göç azalır. Yılda birden fazla ürün alınabilir. Bu nedenlerle, su kullanım hizmet bedeli tarifelerinde yüzde 40 indirim yapılacağı konusundaki haberleri memnuniyetle ve heyecanla karşıladık. Yalnız sulama maliyetlerinin azaltılması için sulamada kullanılan elektrik tarifesinin düşürülmesi zorunluluk arz etmektedir. Bu konuda en kısa zamanda gerekenin yapılacağını ummaktayız” diye konuştu.          

Şemsi Bayraktar, tarımsal desteklere, özellikle de hayvancılık desteklerine müracaat aşamasında  "çiftçilik belgesi" istenmemesinin, odalara şikayete konu olduğunu, bu durumun beraberinde önemli sorunları getirdiğini, odalardan TZOB’a şikayet başvurularının halen devam ettiğini bildirdi.

 

 

            Tarımın desteklenmesi amacı ile devletçe yapılan desteklerden çiftçilik mesleğine mensup olmayanların haksız faydalanmalarının engellenmesi, bu amaçla kanuna ve hukuka aykırı işlem tesisinin önüne geçilmesinin zorunlu olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Kamu kurumu niteliğinde Anayasal meslek kuruluşu olan odalarımızın işlevsizleştirilmesinin önüne geçilmesi için, Bakanlıkça çıkarılan ve tarımsal desteklerin uygulanmasına yönelik genelgelerde; destekleme başvuruları sırasında istenecek belgeler arasında ziraat odalarından alınacak “çiftçi belgesinin”  özellikle belirtilmesi gereklidir” dedi.

Bayraktar, TZOB Yönetim Kurulu toplantısında Başbakan Erdoğan’a “Tarımın Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu bir rapor sundu.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Başbakan, Erdoğan, TZOBun, yeni, hizmet, binasını, açtı, Erdoğan, açılış, sonras
Yorumlar
Haber Yazılımı