Haber Detayı
30 Haziran 2017 - Cuma 10:38
 
Unutulan Gelenekler, Altınköy'de Yaşatılıyor
Altınköy Açık Hava Müzesi yaz tatilinde de çocukların vazgeçilmez mekanı oldu. Geçmişte çocukluğunu köyde geçirenlerin en popüler sokak oyuncağı olan telden araba,
Altındağ Haberi
Unutulan Gelenekler, Altınköy'de Yaşatılıyor

Altınköy’de gerçekleştirilen bir etkinlikle çocuklara tanıtıldı. Çocukluk yıllarında oyuncak satın alma imkanı olmadığı için eldeki malzemelerle oyuncak yaptıklarını söyleyen Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, “Köylerde ve maddi imkansızlıklar yüzünden şehirlerde oyuncak alma imkanı bulunmayan çocuklar, büyüklerinden oyuncak yapmasını öğrenirdi. Çocukların kendi oyuncaklarını kendileri yapmaları da hem el becerilerini geliştirir hem de oyuncaklarını daha değerli yapardı. Biz Altınköy’de gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle unutulan geleneklerimizi çocuklarımıza öğreterek geleceğe taşıyoruz, aynı zamanda çocuklarımızın becerilerini geliştiriyoruz” dedi.

Altınköy’de çocuklar hayal güçlerini kullanarak geri dönüşümlü malzemelerle kendi oyuncaklarını yapmayı öğreniyor. Altınköy Açık Hava Müzesi'nde tel araba yapımı etkinliğine katılan çocuklar unutulmaz bir gün geçirdiler.. Altnköy Açık Hava Müzesi, gelenek ve geleceği birleştirici bir rol üstlenerek, her ay unutulan geleneksel oyunları, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel sanat dalları ile meslekleri, yeni nesillere çeşitli etkinliklerle tanıtmaya devam edecek.

“ALTINKÖY’DE ÇOCUKLARIN FİZİKSEL VE ZİHİNSEL GELİŞİMLERİNE DESTEK VERİYORUZ”

Altınköy Açık Hava Müzesi’nde düzenledikleri etkinliklerle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerine de destek verdiklerini söyleyen Başkan Veysel Tiryaki, Altınköy’ün yaz tatilinde de çocuklar için eğitici ve öğretici etkinliklere ev sahipliği yaptığını hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

“Altınköy Açık Hava Müzesi ile büyükşehrin ortasında doğal, samimi, nefes alınan bir köy ortamı oluşturduk. Gelecek nesillerimize geleneklerimizi, doğal, sade yaşamı aktarmak, köy hayatı hakkında bilgilendirmek için de önemli bir merkez oldu. Şehir içi olsun şehir dışı olsun Altınköy’e okulların ilgisi çok büyük. Biz de Altınköy’de bulunan Oyuncak Müzesi’nde çocuklarımızı yıl boyunca çeşitli etkinliklerle bir araya getirerek, geleneksel oyun ve oyuncaklarımızla tanıştırıyoruz. Okulların tatil olmasıyla beraber aileler de çocuklarını Altınköy’e getirmeye ve vakit geçirmeye başladılar. Çocuklarımızın Altınköy’de güzel vakit geçirmeleri ve köy hayatını tanımları için köy meydanında onlara geleneksel oyunlarımızı oynatıp, el becerilerini geliştirerek kendi oyuncaklarını kendilerinin nasıl yapacaklarını öğrenmelerini sağlıyoruz. Tel araba yapımı da kapsamda düzenlediğimiz bir etkinlik oldu.

Günümüzün anne babaları ile büyükbaba ve büyükanneleri de şehir kültüründe yok olan geleneksel oyun ve oyuncakları tekrar hatırlamaktan, oyun ve oyuncakları çocuklarına ve torunlarına öğretmekten büyük mutluluk duyuyor. Yaz boyunca tüm Ankaralıları Altınköy Açık Hava Müzemize bekliyoruz“

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Unutulan, Gelenekler,, Altınköy'de, Yaşatılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı