Haber Detayı
28 Mayıs 2013 - Salı 00:11
 
Üstün Zekalılar Okulu Açılıyor
Türkiye’de ilk kez Üstün Zekalılar ve Üstün Yetenekliler Okulu Ankara’da açılıyor.
Güncel Haberi
Üstün Zekalılar Okulu Açılıyor

Çankaya-Dikmen’de faaliyet gösteren Türkiye Üstün Zekalılar ve Üstün Yetenekliler Kültür Sağlık Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Başkanı ve TÜZYEKSAV Üstü Zekalılar ve Yetenekliler Vakfı Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Kiziroğlu, ülkemizde ilk kez eğitim alanında böyle bir okulu açacaklarını kaydederken konuyla ilgili olarak gazetemize şu açıklamayı yaptı:

 

“Ülkemiz bir maden yatağı havuzu içinde yüzüyor, henüz keşfedilememiş maden yataklarıyla dolu. Zaman içinde işinin ehli birileri gelip o madeni çıkaracak, ülkemizin hizmetine sunacaktır. Madenler yer altında kaldığı sürece insanlığa hizmet edemez, toplumları refah içinde yaşatamaz. Bir madenin yer altından çıkarılması işlenmesi bir tecrübe, kalkınmışlık, sanayi, her şeyden önce bilgi ve bilim işidir.

Ülkemizin en önemli madeni henüz tam anlamıyla keşfedilememiş ‘Üstün Zekalı ve Yetenekli’ çocuklarımız ile gençlerimizdir. Bir gerçek var ki nüfusumuzun yüzde 2,5-3’ü içinde yer alan Üstün Zekalı ve Yetenekli bireylerin tanılaması yapılmamış, onlarla yeterince ilgilenilmemiş, bu bireylere iyi bir eğitim olanağı sunulmamıştır. Gelişmiş ülkeler bilgiyi bilime, bilimi üretime çeviriyor ve ürettiğini satıyor. Bu ülkeler, üstün ve yetenekli bireylere özel eğitim vererek hatta farklı ülkelerden bu yetenekleri getirerek sanayi çağını, uzay çağını, bilgi çağını yakalıyor ve dünyayı yönetiyorlar.

Bir ülkenin en önemli sermayesi iyi eğitim almış insanken; ülkemizde çok iyi niyetli çalışmalara rağmen üstün zekalı ve yetenekli bireyler, kendilerini ifade edebilecekleri, yeteneklerini en üst düzeyde geliştirebilecekleri, bilim üretebi­lecekleri, onu ürüne dönüştürebilecekleri ortam ve fırsat bulamamış, çoğu okul çağının ilk yıllarında yok olup gitmiştir.

Türkiye Üstün Zekalılar ve Üstün Yetenekliler Eğitim Kültür Sağlık Vakfı (TÜZYEKSAV), keşfedilemeyen bu cevherleri ortaya çıkarmak, keşfedilenlerin farklı bir eğitim almasını sağlamak için yola çıkmıştır. 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında TÜZYEKSAV Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Vakıf Okulları (TÜZVO) açılacaktır.

Okulumuz, ülkemize ve insanlığa hizmet için; modern, çağdaş, yenilikçi, aydınlık ve lider Türkiye için; Üstün Zekalı ve Yetenekli öğrencilerin bir dünya insanı olarak yetişmesi için canla başla çalışacaktır.”

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Türkiye’de, ilk, kez, Üstün, Zekalılar, Üstün, Yetenekliler, Okulu, Ankara’da, a
Yorumlar
Haber Yazılımı