Haber Detayı
08 Aralık 2015 - Salı 10:03
 
Yabancı Öğrenciler Etimesgut'a Hayran Kaldı
7 Avrupa ülkesinden gelen 30 yabancı öğrenci, Etimesgut’ta araştırma ve incelemede bulundu.
Etimesgut Haberi
Yabancı Öğrenciler Etimesgut'a Hayran Kaldı

Erasmus Projesi kapsamında Ankara’ya gelen Avrupalı üniversite öğrencileri, Etimesgut Belediyesi’nin eğitim, kültür ve sosyal tesislerinde incelemelerde bulundular. Öğrenciler, geleneksel Türk İslam sanatlarından Ebru, Keçe, Lefkara, Hüsn-i Hat, Kat’ı, Minyatür, Tezhip, Çini hakkında bilgi aldılar ve bu sanatların icrasına ilişkin gözlem yaptılar.

Kısa adı etiSEM olan Etimesgut Belediyesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi, Avrupa’dan gelen öğrencilerde tam not aldı. Etimesgut Belediyesi, Türkiye Ulusal Ajans tarafından desteklenen Kariyer İçin Yol Haritası adlı Erasmus projesi kapsamında 7 farklı ülkeden gelen 30 öğrenciyi ağırladı. Arnavutluk, Sırbistan, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Makedonya ve Bulgaristan'dan gelen öğrenciler, Türkiye’nin en yaygın yerel eğitim projesi olan etiSEM’i yerinde incelediler.

EBRU YAPTILAR

Öğrencilerin ilk durağı Saltuk Buğrahan Geleneksel Türk İslam Sanatları Merkezi oldu. Merkezi ziyaret ederek yetkililerden Türk İslam sanatları hakkında bilgi alan öğrenciler, daha sonra kursiyerlerle birlikte ebru yaptılar. Öğrenciler, ney eşliğinde tamamladıkları ebru çalışmalarını hatıra olarak yanlarına aldılar. Öğrenciler, geleneksel Türk İslam sanatlarından Ebru, Keçe, Lefkara, Hüsn-i Hat, Kat’ı, Minyatür, Tezhip, Çini hakkında bilgi aldılar ve bu sanatların icrasına ilişkin gözlem yaptılar.

YÖRESEL LEZZETLERİ TATDILAR

Öğrenciler daha sonra Atakent Sosyal Tesisleri’ni ziyaret ederek, ‘Bilgisayar Destekli Giysi Kalıbı Hazırlama ve Kadın Giysileri Dikimi kursuna katıldılar. Buradaki atölyelerde mesleki eğitim alan kadın kursiyerlerin çalışmalarını izleyen öğrenciler, her yaştan Etimesgutlu’ya ücretsiz kişisel gelişim ve mesleki eğitim imkanı sunan bu projeye tam not verdiler. Öğrencilere El ve Yöresel Ürünler Merkezi’nde Etimesgut Mantısı, yaprak sarma, baklava ve börekten oluşan yöresel lezzetler ikram edildi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: 7, Avrupa, ülkesinden, gelen, 30, yabancı, öğrenci Etimesgut’ta, araştırma, inc
Yorumlar
Haber Yazılımı