Haber Detayı
03 Nisan 2016 - Pazar 21:31
 
Yanlış Telkinler, Sağlıkta Tedaviyi Geciktiriyor
Ankara’da tedavi gören Süleyman Şahin, yüzünde çıkan ve küçük bir yara şeklinde başlayan rahatsızlığı “Yaraya bıçak vurulmaz, vurulursa azar” telkinleriyle önemsemedi.
Sağlık Haberi
Yanlış Telkinler, Sağlıkta Tedaviyi Geciktiriyor

Bu düşünce ile tedaviyi reddeden Şahin’in yüzlerindeki tümörlü doku her geçen gün büyüdü. Hastanın hayatını tehdit eder hale gelen tümörlü doku, Şahin’ın sosyal hayatlarını da etkilemeye başladı. Şahin, yıllardır beklettiği tedavisi için ikna edilerek memleketi Yozgat’tan Ankara’ya Lokman Hekim Hastanesine geldi. Başarılı bir operasyon geçiren Şahin artık, “Gerekirse yaraya bıçak vurulurmuş” diyerek bu yanlış inanışın son bulmasını tavsiye ediyor.

- BIÇAK VURULURSA YARANIN AZACAĞI SÖYLENDİ

Yozgat’ta yaşayan Süleyman Şahin (67), yüzünün son tarafında bulunan ve yanağının büyük bir bölümünü kapsayan kanamalı yara nedeniyle zor günler geçirdi. “Bıçak vurulursa yara azar” uyarıları üzerine uzun süre doktora gitmeyi reddeden ve çevresindekilerin önerdiği yöntemleri uygulayarak yarayı iyileştirmeye çalışan Şahin’in yarası her geçen gün büyüdü. Yarası omzuna da sıçrayınca ailesinin ısrarı üzerine doktora gitmeye razı olan Şahin, Lokman Hekim Ankara Hastanesinde tedavi altına alındı. Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Mesut Türker tarafından kontrolleri yapılan Şahin için operasyon planlandı. Sağlam dokular korunarak, yanaktaki tümörlü doku alındı. Hastanın tedavisi başarılı bir şekilde tamamlandı.

- “HAYATİ TEHLİKE OLABİLİRDİ”

Lokman Hekim Hastaneleri Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Mesut Türker, söz konusu vakanın ciddiyetinin hasta ve yakınları tarafından geç fark edilmesinin yarattığı sorunlara dikkati çekerek, “Baş ve yüz gibi görünen yerlerde, küçük bir yara şeklinde başlayan rahatsızlık ‘bıçak vurulmaz, yara azar’ gibi sıkça rastladığımız yanlış düşünce ve telkinlerle büyük sorunlara yol açıyor” dedi.

Geç tedavinin hayati tehlikeleri de beraberinde getirdiğini vurgulayan Türker, tümörlü dokunun görüntüsünün kişinin sosyal hayatını da olumsuz etkilediğini belirtti. Türker, “Tümör görüntüsü nedeniyle yaşanan dışlanmışlık ve beraberinde getirilen karamsarlık toplumsal bir sorun haline geldi. Bu sorunun üstesinden sağlık eğitimi konusunda ciddi çalışmalar yapılarak gelinebilir” diye konuştu. 

 

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara’da, tedavi, gören, Süleyman, Şahin, yüzünde, çıkan, küçük, bir, yara, şek
Yorumlar
Haber Yazılımı