Haber Detayı
01 Temmuz 2017 - Cumartesi 13:24
 
Yarkadaş: 178 Gazeteci İçin de Adalet İstiyoruz
Yarkadaş: “Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasıyla birlikte, cezaevindeki gazeteci sayısı 178’e ulaştı. Adaletsizlik her alanda hakim…”
Siyaset Haberi
Yarkadaş: 178 Gazeteci İçin de Adalet İstiyoruz

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Gazetecilere yönelik adaletsiz uygulamalar, haziran ayında daha da arttı. Onlarca gazeteci gözaltına alındı; birçok gazeteci ceza aldı. Gazetecilerin de adalete acil ihtiyacı var” dedi. Yarkadaş, haziran ayında basına yönelik hak ihlallerinin dökümünü de yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı Adalet Yürüyüşü’ne katılan CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, “Cezaevindeki gazetecilerin sayısı 178’e ulaştı. Gazeteciler, ekmeğe suya ihtiyaç duyar gibi, adalete susadılar. Onlar için de adalet istiyoruz” diye konuştu.

YÜRÜRKEN AÇIKLAMA YAPTI

Sakarya’nın Hendek ilçesinde devam eden etkinlik sırasında yürürken basına açıklama yapan CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, “Basına yönelik ihlallerde Haziran ayında da artış var. İktidar gazeteciliği suç olarak görüyor ve cezalandırmak istiyor. Bir kez daha söylüyoruz; gazetecilik suç değildir!” dedi.

Yaklaşık 16 bin kişinin katıldığı yürüyüş boyunca, üzerinde Cumhuriyet, Birgün, Sözcü ve Yeni Asya’nın tutuklu çalışanlarının fotoğraflarının basılı olduğu tişörtle yürüyen Yarkadaş, “Biz herkes için adalet ve herkes için özgürlük istiyoruz” dedi.

“178 GAZETECİYLE REKORA GİDİLİYOR”

Cumhuriyet, Birgün ve Sözcü çalışanları başta olmak üzere, onlarca gazetecinin cezaevinde tutulduğunu belirten Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, birkaç gün önce cezaevinde terörle bağlantılı olduğu iddia edilen 177 gazetecinin tutulduğunu söyledi. CHP İstanbul Milletvekili ve Gazeteci Enis Berberoğlu’nun keyfi bir biçimde tutuklanmasıyla birlikte bu sayı 178’e çıktı. AKP iktidarı rekora koşuyor. Enis Berberoğlu da gazetede yayınlanan haberden dolayı tutuklandı. Berberoğlu’nu hem tutuklu milletvekili, hem de tutuklu gazeteci olarak nitelemek yanlış olmaz.”

HAZİRAN SICAK GEÇTİ

Haziran ayında yaşanan hak ihlallerinin dökümünü de ortaya koyan Yarkadaş, “Medya haziran ayında yandı kavruldu. İktidar özellikle muhalif medyaya nefes aldırmadı. Neredeyse her gün gözaltı, her gün tutuklama yaşandı” dedi. Yarkadaş, haziran ayında hem basına, hem de düşünceyi ifade özgürlüğüne ilişkin tablonun iç karartıcı olduğunu belirtti.

Yarkadaş, Sözcü çalışanları Gökmen Ulu ile Mediha Olgun hakkındaki iddianamenin hala hazırlanmadığına da dikkat çekti. CHP’li Yarkadaş, “SÖZCÜ’yü susturma operasyonu tüm hızıyla sürüyor. Ancak Sözcü sesini daha gür duyuruyor” dedi. Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarının da aylardan bu yana keyfi bir biçimde tutuklu olduğunu belirten CHP’li vekil, şöyle konuştu:

“Adalet Yürüyüşü sırasında, halkın medyasının ne denli önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. AKP medyası yürüyüşü ya yok sayıyor, ya da karalıyor. Halkın medyası ise adalet çığlığını dünyaya duyuruyor. Bu yüzden muhalif medyayı susturmak ve Türkiye’yi sessizliğe mahkum etmek istiyorlar.”

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Yarkadaş:, 178, Gazeteci, İçin, de, Adalet, İstiyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı