Haber Detayı
09 Eylül 2013 - Pazartesi 20:39
 
Yaşar Tüzün, Çankaya Belediyesi'ne Hazırlanıyor
CHP'den Çankaya Belediye Başkanlığına A. Adayı olan eski milletvekili ve eski Bilecek Belediye Başkanı Yaşar Tüzün hedefini "Önce Çankaya, sonra Büyükşehir" olarak açıkladı.
Çankaya Haberi
Yaşar Tüzün, Çankaya Belediyesi'ne Hazırlanıyor

CHP’den Çankaya Belediye Başkanlığına A. Adayı olan eski Milletvekili ve eski Bilecik Belediye Başkanı Yaşar Tüzün, Çankaya’da yaşayanların, Belediyesi ile onur ve gurur duymaları gerektiğini belirterek“Biz Belediye-Halk bütünlüğünü sağlayarak tüm Çankayalıların gurur duyacağı marka bir kent hazırlığı içindeyiz. Bu konuda tecrübelerimize ve birikimimize güveniyoruz” dedi.

CHP’den Çankaya Belediye Başkanlığı’na A. Adayı olan eski Milletvekili ve Bilecik eski Belediye Başkanı Yaşar Tüzün ile konuştuk. Tüzün, sorduğumuz sorulara içtenlikle yanıt verirken Çankaya Belediye Başkanlığı için iddiasını ortaya koydu. İşte Tüzün’ün konuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamalar:

 

   NEDEN ÇANKAYA?

   Çankaya öncelikle, Cumhuriyetin temsil edildiği bir kent. Çankaya seçmeni 1980 sonrası sürekli CHP’ye oy veriyor. CHP’li Belediye Başkanlarının hizmetlerinden çok memnun olduğu için vermiyor. Yaşam düzenleri, yaşam standartları bozulmasın diye veriyor. Buna karşılık, belediyenin yapmış olduğu hizmetlerden de memnuniyetsizlik had safhada. Çankaya bir kez daha CHP’ye oy verecektir ve bundan da kuşku duymuyorum. Ancak CHP açısından, Çankaya açısından bu seçim vatandaşlarımızın son defa partimize oy verecekleri bir seçim olacaktır.

 

   MEKTEPLİ DEĞİL ALAYLI!

   Çünkü, alternatifi yok ama yaşanan memnuniyetsizliklerden dolayı oy vermeyecektir. Çankaya Belediye Başkanının artık mektepli değil alaylı birisinin olmasını istiyorum. Belediyemizde çalışan başta işçiler, memurlar, teknik ekip, personel son derece profesyonel. Ancak Belediyenin başına gelen Başkan ile Yönetimi ve Meclis Üyeleri son derece amatör.

    Çankaya Belediye Başkanlığına aday adayı olmamın en büyük sebebi ise, Türkiye’de belediyecilik hizmetini bilen 10 ismi sayacak olursanız bir tanesi de benim. Bu konudaki tecrübemi, bilgimi, Çankaya halkı ve Çankaya için kullanmak üzere aday oldum.

   Bizim geçmişteki siyasi tecrübemiz, birikimimiz, gençlik kollarından başlayıp Merkez ilçe başkanlığı, İl Başkanlığı ve 9 yıllık Belediye Başkanlığı süreci ve TBMM’de 2 dönem milletvekilliği yapmamdan dolayı elde ettiğim deneyimi Çankaya’da kullanmak istiyorum.  Bu nedenle Belediye Başkanlığına aday adayı oldum.

  HER DÖNEM FARKLI BİR BAŞKAN..

  Şimdi bu süreçte; ön seçimde olsa üyelerimizin, partililerimizin, delegelerimizin beni tercih edeceğini düşünüyorum. Genel Merkezimiz tercihine kalırsa da beni seçecelerini tahmin ediyorum. Alınacak karar ne olursa olsun buna saygı duyup mücadelemi devam ettireceğim. Bizim burada hedefimiz, Çankaya Belediye Başkanlığını büyü bir farkla kazanıp Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmak olmalıdır. Dolayısıyla bizim burada Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanabilmemiz için en az 6 tane metropol ilçe belediyesini kazanmamız gerekir. Ben buna inanıyorum. 

   28 ADAY ADAYI BULUNUYOR 

   Evet, her biri değerli arkadaşlarımız. Hepsine bu yolda başarılar diliyorum. Büyük bir kısmını da tanıyorum. Bu konuda teşkilatımızın bir program hazırlayarak aday adaylarının hem kamuoyuna hem de partililerimize tanıtacağını düşünüyorum. Çankaya’nın bence en önemli sorunu ne diye soracak olursanız, şöyle başlamak istiyorum. Çankaya halkı ile belediyenin içiçe olmamasıdır. Çankaya halkı belediyesini sahiplenmiyor. Belediye ile halk arasında bir diyalog eksikliği var. Hizmetlerdeki eksikler, proje bazındaki eksiklikler tamamlanabilir ama esas olan Çankayalıları kazanmaktır.  Farkındasınız, yaz dönemi okullar tatil. Çankayalı burada yaşayamıyor, burayı terk edip deniz kenarındaki şehirleri tercih ediyor. Düşünebiliyor musunuz, tarihi boyunca Çankaya Belediyesi’nin kendine ait bir hizmet binası yoktu. Daha yeni kavuştu. En büyük ayıp Çankayanın sembollerinin ve merkezde güzel bir binasının olmamasından kaynaklanıyordu.

   Bugün bakıyoruz; merkezi kentlerde, metropol kentlerde.. Örneğin Kadıköy’de; yeşil alan üzerine bir otopark yapımı için imar plan değişikliği yapıldığı zaman Kadıköy seçmeni ayaklanıyor. Günlerce, saatlerce, haftalarca eylem yapıyor. Yeşil alanımız elimizden alınmasın diye. Ama bakıyorum Çankaya’da park alanları talan ediliyor, yeşil alanlar yok ediliyor, İmar Plan değişiklikleri yapılıyor, kenti çirkinleştiren devasa binalar yapılıyor. Buna karşın Çankaya seçmeni buna sahiplenmiyor.

   Böyle bir sorun var.

  Bizim burada ilk işimiz Çankaya halkı ile belediyemizi bütünleştirmek olacaktır. Benim belediyem Çankaya, burası metropol, lider bir kent. Öncelikli hedefimiz halkımız ile belediyemizi kaynaştırmak olacak.

   Genel Merkez ve örgütümüzün şunu dikkate almasını istiyorum. Ben 2002 yılında milletvekili olduğum dönemde, 2004 yılında yapılan seçimlerde Çankaya Belediye Başkanlığı için ismim geçti. O dönemde yeni bir Çankayalıydık, bölgeyi tanıma şansımız azdı, Çankayayı tanımıyorduk. 2004 yılından bu yana yaklaşık 10 yıldır ben Çankaya’nın sorunları, Çankaya halkının beklentileri, esnafın, çalışanların, Sivil Toplum Örgütlerinin ve Sendikaların beklentileri, mesle örgütlerinin beklentileri konusunda çalışma yapıyorum. Milletvekilliğimizin bittiği 2011 yılından bu yana da; Çankaya’da geçmişte görev yapmış Belediye Başkanları, Meclis Üyeleri, Daire Müdürleri, Şehir Plancısı, Mimar gibi arkadaşlardan oluşan 18 kişilik bir çalışma ekibi oluşturduk. Bizim bir mutfağımız ve 2 yıldır bu mutfakta hazırlık yapıyoruz.

   BELEDİYECİLİKTE 3 FAKTÖR ÇOK ÖNEMLİ

 

   Belediyecilik 3 önemli noktadan oluşuyor.

   Birincisi ekip, ikinci ekip, üçüncüsü finans..

  Ekibinizi profesyonel kişilerden oluşturacaksınız. Siz bu üçlüyü hayata geçirirseniz başarılı olursunuz ve bu başarınız sadece Çankaya ile sınırlı kalmaz. Büyükşehir noktasında ve Türkiye noktasında söz sahibi olabilirsiniz.

   Bu dönem aday değişir mi, mevcut adayla devam edilir mi bilemiyorum ama her türlü yönteme hazır olduğumu ifade etmek istiyorum. Aday olduğumuz zaman hazırlılarımızı hayata geçirmek için çalışmalarımızı başlatacağız. Aday olamaz isek; aday olan arkadaşımız için her türlü katkıyı ve desteği vereceğiz.

   ÇANKAYA HAYALLERİ

 

   Çağdaş ve güçlü yarınlar için Çankaya’yı lider kent yaratmak zorundayız. Çankaya’da yaşayanlar, burayla ilgili gurur duyarken Çankaya’da yaşamayan yurttaşlarımız da burayı örnek almalıdırlar. Devletin temsil edildiği, devletle temsil edilen bir kent. Ancak Çankaya’nın sembolleriyle devletin sembolleri birbiriyle örtüşmüyor. Ben size soruyorum, Çankaya Belediyebi’nin amblemi nedir, sembolü nedir ve bunun açılımı nedir diye soracak olursam buna cevap veremezsiniz. Çünkü yok!

   Çankaya’yı biz hem lider hem de marka bir kent yapmak zorundayız. Dünyada ve Avrupa’da bunun bir çok örneği var. Çankaya’da yaşayan insanlar burada yaşamaktan onur ve gurur duyuyor ama bunun karşılığını maalesef belediyeden alamıyor. Burada başlıca sorunlardan bir tanesi bu. Biz az önce bahsettiğim bütünleşmeyi sağlamak zorundayız. Çankaya’da yaşayanlar Çankaya Belediyesi ile onur ve gurur duymalıdırlar. Lider kent olma yolunda da ilk adımı yine Belediye Başkanı ve yönetimi atmalıdır. Çankaya bir sanat kenti, kültür kenti. Ama burada yaşayanlar bunun eksikliğini görüyorlar. Örneğin bir opera binamız yok. Dünyanın neresine giderseniz gidin, mesela Sidney’e gidin burası kültür merkezi binasıyla anılır. Bu neden Çankaya’da olmasın. Bunun için yerlerimiz var, arazilerimiz var. Yapılabilir bir proje. Bunun için hesap yapmaya da gerek yok, Çankaya Belediyesi menkulleriyle zengin bir belediye. Ciddi kaynaklar yaratabiliriz ve bunu projelere aktarabiliriz.

 

   BÜYÜKŞEHİR-ÇANKAYA İLİŞKİLERİ

    Bazı büyük kentlerimizde Büyükşehir Yasası ile bir takım kanunlar değişti. Örnek veriyorum Antalya’da, İzmir’de, İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanlarıyla alt kademe belediye başkanları arasında bir takım geçimsizliklerin olduğunu gördük. Aynı partiden olmalarına rağmen bunlar yaşanıyor. Bunlar dönem dönem basına da yansıyor. Herhangi bir ismin bizim partimizden olmasa da Büyükşehir Belediye Başkanı olması bizim onunla çalışmamamız anlamına gelmiyor. Birlikte çalışabiliriz, çalışmalıyız da.. Çünkü, amaç burada halka hizmettir. Sadece Çankaya’da yaşayanlar bu hizmetlerden faydalanmıyor. Tüm Ankaralılar faydalanıyor. Bu ortak noktada bulaşabileceğimize inanıyorum. Ben anlaşmacı, uzlaşmacı bir kültürden geliyorum ve karakter yapımda da bu var. Büyükşehir Belediye Başkanı kim olursa olsun, tabii ki CHP’li olsun istiyoruz.. Biz kendisiyle Çankayanın menfaatleri noktasında uzlaşmacı bir şekilde çalışırız.

   Çankaya’nın merkezinde insanlarımızın rahatlıkla oturabileceği alan ve alanlar yaratmak ilk projelerimiz arasındadır. En büyük sıkıntığımız bu. İnsanlarımız dışarı çıktığında nefes alabilecekleri bir ortam görmek istiyorlar. Biz bunu gerçekleştireceğiz. Başını yukarı çevirdiğinde Çankaya’lı gökyüzünü rahatlıkla görebilecek. Sadece Kuğulu Park, Çankayalıya yetmiyor. Bizim mesaimiz sabah 06.00’da başlayacak ve gece 24.00’de bitecek. 24 saatlik bir günün 10 saatini ayakta geçirebilecek ve çalışacak kadroya ihtiyacımız var. Bunu yapacağız, ekibimiz ya bana ayak uyduracak ya da başka bir yerde görev alacak.

   DİĞER ADAYLARDAN FARKI

   Yaşar Tüzün, belediyeciliğin içinden gelen, geçmişte Belediye Başkanlığı, Belediye Meclis Üyeliği yapmış, Marmara Boğazlar Belediyeler Birliği’nin 2. Başkanlığı, Tarihi Kentler Birliği’nin kurucu üyeliğin yapan birisi. Bunun yanına 9 yıllık parlamento hayatı, milletvekilliği geçmişi olan birisi. Ben TBMM’de düz bir milletvekili olarak görev yapmadım. TBMM Başkanlık Divan Üyeliğinde bulundum. Aktif bir milletvekilliği sürecimizin ardından Çankaya’yı en iyi tanıyan birisi olarak, Çankaya Belediyesi’ni en başarılı kılacak iddiaya sahip olduğum için Belediye Başkanlığına aday adayı oldum. Profesyonel bir belediyeciyim ve bunu Çankaya Belediyesi’ne uygulamak istiyorum. Hiç kimsenin tahmin etmediği, edemediği projelerimizle Çankaya’ya hazırız.

    PARTİLİLERE VE ÇANKAYALILARA MESAJ

    Bugüne kadar Belediye Başkanlığı yapmış arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum, kendilerine şükran borçluyuz. Aday adaylarımıza başarılar diliyoruz. CHP Çankaya İlçe Başkanlığı, Ankara İl Başkanlığımız, Genel Merkezimiz aday belirlemede hangi yöntemi uygularsa uygulasın saygı duyacağız. Çünkü biz bu yöntemler belli olmadan aday adayı olduk. Aday biz olursak ciddi bir ekibimiz var, ciddi bir hazırlığımız var Çankaya’yı en iyi şekilde yönet-meye talibiz. Aday biz olamaz ise kim aday olursa olsun her türlü katkı ve desteği kendisine vermeye hazırız.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: CHPden, Çankaya, Belediye, Başkanlığına, A, Adayı, olan, eski, milletvekili, esk
Yorumlar
Haber Yazılımı