Haber Detayı
08 Ağustos 2017 - Salı 21:11
 
Yenikent-Temelli Bulvarı'nın Temeli Atıldı
Başbakan Binali Yıldırım, Sincan’da düzenlenen "Yenikent-Temelli Yolu Temel Atma Töreni"nde yaptığı konuşmada, sıcak havada törene katılanları fazla bekletmek istemediğini ancak bir yandan da vatandaşla dertleşmek, bazı şeyleri konuşmak istediğini belirtti.
Sincan Haberi
Yenikent-Temelli Bulvarı'nın Temeli Atıldı

Bugün yine kalkınma ve büyüme kararlılığının göstergesi olan yeni bir eserin temel atma merasiminde bir arada olduklarını ifade eden Yıldırım, geçtiğimiz günlerde Sivas'ta 700 milyon lira değerinde 60'tan fazla eserin açılışını yaptıklarını, temelini attıklarını söyledi.

Toplu açılış ve temel atma törenleri yaptıklarını, bunlara yetişemediklerini ifade eden Yıldırım, "16 Nisan’da millete verdiğimiz bütün sözleri yerine getirmek için Cumhurbaşkanımız, milletin adamı, adam gibi adam Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde var gücümüzle çalışıyoruz. Biz burada bu temeli atarken Cumhurbaşkanımız da Trabzon'da vatandaşlarımızla beraber. Orada hizmetlerin temelini atıyor, açılışlar yapıyor. Bakanlarımız kendi hizmetlerinin açılış ve temel atmalarını gerçekleştiriyorlar. Milletvekillerimiz, teşkilatlarla sokak sokak geziyor, vatandaşımızın sesine kulak veriyor. Vatandaşımızın derdine derman olmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

"SİNCAN'DAN YENİKENT'E DE BANLİYÖ HATTINI UZATIYORUZ"

Kendilerinden önce Ankara'nın Mamak Ulucanlar Cezaevi, plansız şehircilik, çöp, çamur, çukur ile anıldığını ifade eden Yıldırım, "İşte bugünün Ankara'sına bakın, yeşil alanları ile metroları ile bölünmüş yolları ile bin bir türlü eserleriyle Ankara günden güne güzelleşiyor." dedi.

Sincan'a, Keçiören'e, Batıkent'e, Kızılay'a metrolar yaptıklarını, hızlı treni Ankara'ya getirdiklerini, banliyö hatlarını tamamen yenilediklerini belirten Yıldırım, "Şimdi artık Sincan'dan Yenikent'e de banliyö hattını uzatıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun." dedi.

Yıldırım, "Ankara hızlı trenin merkezi oluyor. Ankara, ulaşım konusunda bir marka şehir haline geliyor. Sadece ulaşımda değil birçok alanda yatırımlarımız, planlamalarımız devam ediyor." ifadesini kullandı.

14 Nisan’da Belediye Başkanının Sincan'la ilgili talepleri, beklentileri kendileriyle paylaştığını, bu projeleri birer birer hayata geçirdiklerini anlatan Yıldırım, dev spor kompleksinin inşaatının başladığını, içinde ağız diş sağlığı merkezi olan hastanenin ihalesinin önümüzdeki aylarda yapılmasıyla inşaatın başlayacağını bildirdi.

Çevre ve şehircilik alanında yaklaşık 1 milyar liralık kentsel dönüşümle Sincan'ın çehresini de değiştireceklerinin altını çizen Yıldırım, "Tek derdimiz sizin gülen, gülümseyen yüzünüz. Sizin yüzünüz gülsün, bizim için en büyük mutluluk." dedi.

Yıldırım, Sincan’da düzenlenen "Yenikent-Temelli Yolu Temel Atma Töreni"ndeki konuşmasında, 80 yılda 6 bin kilometre yol yapılmasına rağmen, kendilerinin 15 yılda 25 bin kilometre yol yaptığını kaydetti.

Laf üstüne laf değil, taş üstüne taş koyarak bu günlere geldiklerini belirten Yıldırım, bugün 325 milyon lira maliyeti olan 40 kilometrelik Sincan-Yenikent-Temelli bölünmüş yolunun temelini atacaklarını söyledi.

Bu yolun, Eskişehir-Bursa-Afyonkarahisar-İzmir'i Ankara'ya bağlayan bir yeni çevre yolu olduğunu belirten Yıldırım, kuzeyden güneye ilave bir çevre yolu yaptıklarını ifade etti.

Temelli, Yenikent, Sincan'da sanayi tesislerinin bulunduğunu, buralara ağır vasıtaların girdiğini anlatan Yıldırım, Ankara'nın şehir içi trafiğinin bundan olumsuz etkilendiğini hatırlattı.

Ankara'yı bu durumdan kurtarmak için Kazan, Kızılcahamam'dan gelen trafiği doğrudan Sincan üzerinden güneye aktaracak bir yol yapacaklarını dile getiren Yıldırım,  "Proje, Anadolu otoyol bağlantısından başlıyor, genişliği 26 metre, 2 gidiş 2 geliş, ortasında da refüjü var. Yol üzerinde tam 7 tanesi köprülü olmak üzere 11 kavşak var. 6 tane alt-üst geçit var. 247 ve 500 metre uzunluğunda 2 adet köprü var." dedi.

Yıldırım, bu projeyle, Ankara'yı Eskişehir'e bağlayan hızlı tren hattı, normal tren hattı, Ankara Çayı ve Zir Vadisi'nin köprüyle geçileceğini anlatarak, şunları kaydetti:

"Bugün temelini atacağımız bölünmüş yol açıldığı zaman, sanayi merkezleri arasında ulaşım çok kolaylaşacak. Bu sanayi merkezleri arasında ulaşım daha güvenli hale gelecek. Proje bittiğinde Ankara-Eskişehir üzerinden Güney Marmara, Ege, Batı Akdeniz'e, aynı şekilde Kuzey Marmara ve Batı Karadeniz'e ulaşım şehir içine girmeden yapılmış olacak. Otoyol bağlantısıyla aynı zamanda Keresteciler Organize Sanayi Bölgesi ve onun devamındaki Saray Organize Sanayi Bölgesi de birbiriyle doğrudan bağlanacak. Bu projeyle inşa edilecek köprülü kavşaklar ile ana güzergahta katılım noktaları daha güvenli hale gelecek.""DURMADAN, YORULMADAN ÇALIŞIYORUZ"

Proje tamamlandığında Ankara çevre otoyolu ve şehir içi trafiğinin de rahatlamış olacağına işaret eden Yıldırım, bölgede ulaşım kalitesinin artmasıyla yeni sanayi sitelerinin kurulacağını, iş, aş alanlarının oluşacağını söyledi.

TÖRENDEN NOTLAR

Yenikent-Temelli yolunun temel atma törenine, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Çiğdem Karaaslan, Hamza Dağ, Harun Karacan ve AK Parti Ankara milletvekilleri ve Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna ile İlçe Başkanı ve partililer, Sincanlı vatandaşlar katıldı.

Temel atmak için platforma çıkan Başbakan Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan'a "Ahmet Bey yol ne zaman bitiyor?" diye sordu.

Arslan'dan "2020 yılında" cevabını alan Yıldırım, "Olur mu, daha erken değil mi? 2018-2019... Pazarlığı yaptık, bugünden itibaren 2 senede bitecek. Yani 2019 Eylül'de bitiyor. Hayırlı uğurlu olsun." dedi.

Başbakan Yıldırım ve beraberindekiler butona basarak Yenikent-Temelli yolunun temelini attı.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Yenikent-Temelli, Bulvarı'nın, Temeli, Atıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı