Haber Detayı
18 Eylül 2018 - Salı 02:09
 
Yenimahalle Esnafı, Başkan'a Dert Yandı!
Yenimahalle’nin merkez bölgesinde faaliyet gösteren dükkân sahipleri, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ı makamında ziyaret etti.
Ekonomi Haberi
Yenimahalle Esnafı, Başkan'a Dert Yandı!

Yaşar’ın Yenimahalle’nin gelişmesi için gerçekleştirdiği hizmetlerden dolayı memnuniyetini dile getiren esnaflar, Türkiye’de yaşanan ekonomik dalgalanmanın kendilerini çok etkilediğini de belirtti.

Esnaf her geçen gün kan kaybediyor

Döviz artışının ithal ürünlere yansıması sonucu artan fiyatların, talebi olumsuz etkilediğini belirten Başkan Yaşar, “Esnafın içinde yerli malı kullananlar çok az. Çünkü Türkiye üretemiyor. Bugün dışa bağımlı olmasaydık. Bunlar yaşanmazdı. Türkiye’nin en büyük şirketleri bile borçlarına yeniden yapılandırma için bankalarla masaya oturuyor. Büyük şirketler bu haldeyken küçük esnaf ne yapsın. Şuanda kapatılan dükkân sayısı açılandan çok çok fazla. Esnaf her geçen gün kan kaybediyor. Bu büyük bir trajedi. Bunu aşmanın tek yolu üretmekten geçiyor. Üretmekten çok tüketiyoruz. Üreteceğiz! Bunun başka çaresi yok” dedi.

“Bugün tasarruf yapmak herkesin boynunun borcudur”

Ülkenin döviz kurundaki ani artış ve düşüşlerden en az düzeyde etkilenmesi için tasarruf yapmanın şart olduğunu söyleyen Yaşar, “Bugün tasarruf yapmak herkesin boynunun borcudur. Her görüşten vatandaşımız elini taşın altına koymalıdır. Hepimizin cebinde bulunan cep telefonları, teknolojik aletlerimiz her şeyde yurtdışına bağımlıyız. Ama inanıyorum ki yakın zamanda bunu da el birliği ile atlatacağız. Türkiye büyük bir ülke, Türk Milleti güçlü bir millettir” diye konuştu.

Tüketicinin alım gücü zayıf

Esnaf sadece kendilerinin değil tüketicinin alım gücünün de zayıf olduğunu vurgulayarak, “İşlerimiz berbat durumda. Sonumuzu göremiyoruz. Bu ekonomik sarsıntı sadece bizi değil vatandaşı da etkiledi. Halkta kırk kanaat geçiniyor. Bu yüzden vatandaşın alım gücü zayıf” dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Yenimahalle, Esnafı,, Başkan'a, Dert, Yandı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı