Haber Detayı
03 Ekim 2014 - Cuma 21:34
 
Yenimahalle Belediyesi'nden Kurban Uyarısı
Kurban Bayramı nedeniyle gıda güvenliği ve denetimini arttıran Yenimahalle Belediyesi, vatandaşların güzel bir bayram geçirmesi için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.
Yenimahalle Haberi
Yenimahalle Belediyesi'nden Kurban Uyarısı

Yenimahalle Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nde görev yapan, Kurum Tabibi Dr. Murat Emre Vuran, vatandaşı Kurban Bayramı’nda sağlık açısından dikkat etmesi gereken hususlar konusunda uyardı.

“Etle birlikte sebze de tüketin”

Vuran, Kurban Bayramı süresince aşırı et ve şekerleme tüketiminin mide, kalp ve bağırsak sisteminde çeşitli rahatsızlıklara yol açtığına vurgu yaparak, “Hayvansal kaynaklı proteinlerin büyük bir kısmını etler oluşturmaktadır. Fakat hayvansal kaynaklı proteinlerin doymuş yağ ve kolesterol içerikleri fazla olduğundan tüketim miktarlarına dikkat edilmesi gereklidir. Aksi takdirde hastalıklar kaçınılmazdır. Bu yüzden kurban etini tüketirken, et tüketimiyle birlikte sebze tüketiminin de artırılması gerekir. Ayrıca günde en az 2-2,5 litre su tüketimine de dikkat edilmelidir” dedi.

“Sütlü ve meyveli tatlılar tercih edin”

İkram amaçlı sunulan ağır hamurlu tatlılar ve çikolataların yerine de sütlü ve meyveli tatlıların tercih edilmesi gerektiğini belirten Doktor Vuran, bayram ziyaretleri sırasında tatlıların yanı sıra, artan aşırı çay, kahve tüketiminin uykusuzluk, kalp ritim bozuklukları ve mide problemlerine de sebep olabileceğini söyledi.

Taze kesilmiş etin sindiriminin çok zor olduğuna da dikkat çeken Vuran, “Etlerin hepsi, hemen tüketilemeyeceğinden saklama koşullarına mutlaka dikkat edilmelidir. Doğru saklama yöntemlerinin kullanılması ile besin öğelerinin kayıplarını en aza indirgeyerek, mikroorganizmaların çoğalmasını da engellenmiş oluruz. Vatandaşlarımıza buzdolabında 1-2 gün bekletilmiş etin tüketilmesini öneriyorum. Çünkü taze kesilmiş etin sindirimi çok zordur. Hazımsızlık yapabilir. Bunu önlemek için etleri pişirirken, kavurma ve kızartma yerine buğulama, haşlama, ızgara olarak tüketilmesini öneriyorum. Diyabet, kalp ve damar hastaları, mide rahatsızlığı olanlar, hipertansiyon hastalarını da bayramda diyetlerini bozmamaları konusunda uyarıyorum” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Kurban, Bayramı, nedeniyle, gıda, güvenliği, denetimini, arttıran, Yenimahalle,
Yorumlar
Haber Yazılımı