Haber Detayı
27 Eylül 2014 - Cumartesi 23:56
 
Yenimahalle Neşet Ertaş'ı Unutmadı
Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük sanatçılardan saz, söz ve ses ustası Neşet Ertaş, ölümünün ikinci yıldönümünde Ankara Yenimahalle’de anıldı.
Yenimahalle Haberi
Yenimahalle Neşet Ertaş'ı Unutmadı

Yenimahalle Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Geleneksel Âşıklar Şöleni’nde ustanın unutulmaz eserleri, 12 âşık tarafından seslendirildi.

Ertaş’ın türkülerle yâd edildiği gecede konuşan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Yüreği Anadolu kokan, tezenesinden duygu fışkıran gönül adamı ustayı kaybetmemizin üzerinden çok zaman geçmedi ancak ustanın derin manalar içeren türküleri yadigâr kaldı.” dedi. Yenimahalle Belediyesi’nin usta ozanın anısına hizmete sunduğu Neşet Ertaş Parkı’ndaki programa CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu, Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal, Başkan yardımcıları Erhan Aras, Başar Bal ve Yaşar Neslihanoğlu, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ali Buçan, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, çok sayıda âşık ve Neşet Ertaş’ın sevenleri katıldı.

Başkan Yaşar, yaptığı açıklamada Neşet Ertaş’ın zamanın ve sınırların ötesine geçen bir gönül insanı olduğunu söyleyerek, “Ertaş dinleyicilerine, sevenlerine, ‘Ayaklarınızın türabı, gönüllerinizin hizmetçisiyim.’ diyecek kadar mütevazi bir insan. O, bağlamayla özdeşmiş ve adeta bu dünyaya türkü söylemek için gelmiş, gerçek bir türkü ustasıdır. Gurbette, Anadolu’yu tanımayan biri, 'Anadolu nasıl bir yerdir?' diye sorsa bir Neşet Ertaş türküsü dinletirsiniz. Toprağına ve insanının duygularına, sevdalarına, acılarına bu kadar tercüman olabilen türküler Anadolu’yu anlatır, Anadolu kokar.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından âşıklar Yaşar Demir, Zeki Erdali, Erol Şahiner, Mustafa Aydın, Gülsüm Kahraman, Ali Tuncer, Binali Kılıç, Veysel Yıldızer, Muhlis Denizer, Ozan Sinemi, Mustafa Sayılır ve Zeynel Çınar, saz ve sözleriyle Ertaş’ı ve Taşlıova’yı andı. Atışmalar ve taşlamaların yüzlerde tebessüm oluşturduğu programda âşıklardan Ali Tuncer’in şehitler için yazdığı şiir de dinleyenleri duygulandırdı.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Türkiye’nin, yetiştirdiği, büyük, sanatçılardan, saz, söz, ses, ustası, Neşet, E
Yorumlar
Haber Yazılımı