Haber Detayı
09 Mayıs 2013 - Perşembe 20:49
 
YHD Başkanı Gözaltına Alındı
Geçtiğimiz Pazar gecesi Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı anmak için Ulucanlar Cezaevi önünde anma töreni düzenleyen YHD Gençlik Kolları Genel Başkanı Buluş Özdemir, polis tarafından gözaltına alındı.
Ankara Haberi
YHD Başkanı Gözaltına Alındı

5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece yarısı Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın ölüm yıldönümü nedeniyle Ulucanlar Cezaevi önünde asıldıkları saatte anma programı düzenleyen Yurttaş Hakları Derneği Gençlik Kollari ve CHP Altındağ İlçe Başkanlığı’na bağlı 500 kişilik bir grup meşaleler, karanfiller ve şiirlerle anmayı olaysız bir şekilde birlikte bitirdikten sonra dağıldılar.

Bu olayın ardından bugün meydana gelen olayda, Yurttaş Hakları Derneği Gençlik Kolları Genel Başkanı Buluş Özdemir savcılık tarafından hakkında soruşturma açılarak ifade vermeye çağırıldı. İfadesinde, 4 yıl önce bu anmayı başlatmaya karar verdiklerini ve 4 yıldır sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdiklerini anlatan Buluş Özdemir, “O gece herhangi bir yasa dışı eylem ve slogan yoktu. Biz illegal bir şey yapmadık. CHP Ankara İl ve İlçe örgütlerinden tutun milletvekillerine ve Deniz Gezmiş’in ailesine kadar herkes oradaydı. Şartlar ne olursa olsun bu anmayı her yıl daha da kitleselleştirip gerçekleştireceğiz” dedi.

Buluş Özdemir, yaklaşık 1 saat süren sorgusunun ardından Emniyet Güçleri tarafından serbest bırakıldı.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Geçtiğimiz, Pazar, gecesi, Deniz, Gezmiş, Yusuf, Aslan, Hüseyin, İnan’ı, anmak,
Yorumlar
Haber Yazılımı