Haber Detayı
06 Eylül 2016 - Salı 05:06
 
Yılda 4.500 Kişi Lösemi'ye Yakalanıyor
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, dünyada 350 bin lösemi vakası görülürken, Türkiye’de ise her yıl 4 bin 500 kişiye lösemi teşhisi konulduğu belirlendi.
Sağlık Haberi
Yılda 4.500 Kişi Lösemi'ye Yakalanıyor

 Halk arasında “kan kanseri” diye bilinen lösemi hastalığının özellikle çocuklarda en sık görülen kanser türü olduğu belirlenirken, ülkemizde yılda yaklaşık bin çocuğun lösemiye yakalandığı saptandı. Son günlerde ülkemizde medyada çıkan çeşitli haberlerle gündemde olan lösemi, kemik iliğinde tek bir hücrenin kanserleşmesi sonrası bu hücrenin bölünüp çoğalması ve önce kemik iliği sonrada tüm organları istila etmesiyle ortaya çıktığı belirlendi. Çıkan haberlerde hastalıkla mücadelede erken teşhisin büyük önem taşıdığının vurgulandığı tespit edildi.

Medya Takip Ajansı Interpress’in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan incelemesine göre, yılbaşından bu yana kanser ile alakalı yazılı basında 35 binden fazla haber yayınlanırken, bu haberler içerisinde lösemi ile ilgili ise yazılı basına 6 bin 188 haber yansıdığı belirlendi. Lösemili çocuklarla ilgili yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) hakkında da yılbaşından bu yana yazılı basında 1.546 haber yayınlandığı tespit edildi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Dünya, Sağlık, Örgütü, (DSÖ), verilerine, göre, dünyada, 350, bin, lösemi, vakas
Yorumlar
Haber Yazılımı