Haber Detayı
01 Eylül 2017 - Cuma 09:28
 
Yılmaz: Yol Yapılınca Ortada ODTÜ Ormanı Kalacak mı?
CHP Ankara Milletvekli Necati Yılmaz: Bulvar ve bağlantı yolları hayata geçirildiğinde ortada bir ODTÜ ormanı kalacak mıdır?
Siyaset Haberi
Yılmaz: Yol Yapılınca Ortada ODTÜ Ormanı Kalacak mı?

CHP Ankara Milletvekli Necati Yılmaz, Gökçek’in “Ya yapacağız, ya yapacağız” dediği ve ODTÜ’nün yanından geçeceğini söylediği yolu TBMM gündemine taşıdı. Gökçek’in daha önce açtığı bulvarda ODTÜ’de yaptığı ağaç katliamını hatırlatan Yılmaz, “Gökçek’in açacağı bu bulvar ve daha sonra planladığı bağlantı yolları hayata geçirildiğinde ortada bir ODTÜ ormanı kalacak mıdır” diye sordu.

CHP Ankara Milletvekli Necati Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, daha önce tepkilere rağmen ODTÜ’de ağaçları keserek 1071 Malazgirt Bulvarı’nı açan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yeni yol projesini sordu. ODTÜ arazisindeki yaklaşık 3 bin ağacın kesilmesiyle sonuçlanan bulvar yapımının Ankara trafiğine bir çare olmadığına dikkat çeken Yılmaz, buna rağmen Ankara’daki trafik sıkışıklığını bahane edilerek ODTÜ Ormanı ve çevresine ikinci bir bulvar yapmanın burayı yeni bir rant alanına dönüştürmek olduğunu söyledi. 

KAÇ AĞAÇ KESİLECEK?

Soru önergesinde Gökçek’in ısrarla yapmak istediği ve ODTÜ’nün yanından geçireceği bulvar nedeniyle ağaçların zarar görüp görmeyeceğinin açıklanmasını isteyen Yılmaz, kaç ağacın kesilmek istendiğini, bölgenin ağaç kesiminden sonra artış gösterecek hava kirliliği ve bunun insan sağlığına etkileri konusunda önlem alınıp alınmadığını sordu. Proje için üniversiteden izin alınıp alınmadığına, ilgili meslek odalarının görüşü sorulup sorulmadığına anıt isteyen Yılmaz, “ODTÜ’deki öğrencilerin, üniversite öğretim üyeleri ve öğretim görevlilerinin, bulvarın geçeceği güzergah üzerindeki semtlerde yaşayan vatandaşlar dahil olmak üzere, bu bulvarla ilgili yurttaşların görüşlerini almış mıdır?” dedi.

‘ORTADA BİR ODTÜ ORMANI KALACAK MI?’

Yılmaz'ın Başbakan'ın yanıtlamasını istediği diğer sorular ise şöyle; 
* “Gökçek’in açacağı bu bulvar ve daha sonra planladığı bağlantı yolları hayata geçirildiğinde ortada bir ODTÜ ormanı kalacak mıdır? Gökçek, tüm bu yol ve bulvar inşaatlarıyla Başkent trafiğini rahatlatmaktan ziyade, ODTÜ ormanını tümüyle yok etmeyi mi planlamaktadır?
* Göreve geldiği günden bu yana tüm dünyanın tercih ettiği raylı sistem yerine yol ve bulvar inşaatlarıyla Ankara trafiğini içinden çıkılmaz bir hale dönüştüren Gökçek’in, gelecek yıllardaki planlarına raylı sistemler ne zaman dahil olacaktır?
* Gökçek, ODTÜ’nün yanından geçireceğini söylediği bulvar için basına yansıyan ifadelerinde, 'Bilkent Şehir Hastanesi dolayısıyla, Eskişehir Yolu civarında trafiğin sıkışacağını görüyoruz, çözüm arıyoruz' beyanında bulunmuştur. Bilkent Şehir Hastanesi’nin yapım aşamasında yer seçimi belirlenirken, Büyükşehir Belediyesi, trafiğin sıkışacağını görüp, hastanenin kamu ve özel yatırım ortaklarını ve Sağlık Bakanlığı’nı bu konuda bilgilendirmiş midir? Yoksa yatırımlara göre mi ormanlardan yol geçirmeyi uygun görmüştür?”

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Yılmaz:, Yol, Yapılınca, Ortada, ODTÜ, Ormanı, Kalacak, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı