Haber Detayı
05 Ağustos 2016 - Cuma 11:40
 
Yılmaz: Ankara'da Hangi FETÖ Şirketleri İhale Aldı?
CHP’li Yılmaz, FETÖ ile bağlantısı olduğu iddia edilen 8 bin şirketi TBMM gündemine taşıdı.
Siyaset Haberi
Yılmaz: Ankara'da Hangi FETÖ Şirketleri İhale Aldı?

CHP’li Yılmaz, FETÖ ile bağlantısı olduğu iddia edilen 8 bin şirketi TBMM gündemine taşıdı. Bu şirketlerin 2002 yılından bugüne kadar aldığı devlet ihalelerinin hangileri olduğunun açıklanmasını isteyen Yılmaz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek’in “Cemaat’e hayır işi için diye verdiğim yerler nedeniyle pişmanım” ifadesindeki yerlerin de nereler olduğunu sordu.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, FETÖ terör örgütüyle bağlantısı olduğu ortaya çıkan 8 bin şirketi TBMM gündemine getirdi. Başbakan Binali Yıldırım’a bu şirketlerin hangileri olduğunu soran Yılmaz, bu firmaların 2002 yılından bugüne kadar aldığı devlet ihalelerinin de açıklanmasını istedi. Yılmaz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “Cemaat’e hayır işi için diye verdiğim yerler nedeniyle pişmanım” ifadesindeki yerlerin de nereler olduğunu sordu.

 

CEMAATE EN FAZLA RANT İNŞAATTAN

CHP’li Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ mensubu subayların darbe girişimine kalkıştığını hatırlatarak, yaşanan olaylar sonucunda 179’u sivil, 62’si polis ve 5’i asker olmak üzere toplam 246 şehit verildiğini hatırlattı. Yapılan operasyonlarda 10 bin 410 kişinin gözaltına alındığını, 50 bine yakın kamu mensubunun işten el çektirildiğini ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti:

“Bahsi geçen terör örgütü yapılanmasının uzun yıllar boyunca maddi ve manevi destek gördüğü, devletin en hayati noktalarına kadar sızdığı ve bu yapıya bağlı şirketlerin hızlıca zenginleştirildiği ortaya çıkmıştır. Bütün bunlarla beraber FETÖ Terör Örgütü’ne 8 bin şirket ve 100 işadamının destek sağladığı belirtilmiştir. Söz konusu cemaate en çok İstanbul ve Ankara’da yapılan imar planı değişikliği ve inşaat sektöründen gelen rantın aktarıldığı bilgisi medyada yer alan iddialar arasındadır. 7 Haziran seçimleri öncesinde eski Meclis Başkanı ve dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın ‘Ankara'yı parsel parsel cemaate satmakla’ suçladığı Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 17 Şubat 2016 tarihinde ‘Cemaat’e hayır işi için diye verdiğim yerler nedeniyle pişmanım’ beyanında bulunmuştur.”

 

BÜYÜKŞEHİR’DEN FETÖ BAĞLANTILI KAÇ FİRMA İHALE ALDI?

Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek’in ‘Cemaat’e hayır işi için diye verdiğim yerler nedeniyle pişmanım’ ifadesindeki yerlerin hangileri olduğunu ve akıbetini soran Yılmaz, “FETÖ ile bağlantısı olduğu iddiasıyla kayyum atanan kaç firma 1994 yılından 2016 Temmuz ayına kadar Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden ihale almıştır? Bahsi geçen ve kayyum atanan bu gerçek veya tüzel kişilere verilen ya da satılan arazilerin satın alımlarından önceki emsal ve maksimum yüksekliği nedir? Satış sonrasında bu arazilerde emsal ve yükseklik artışı olmuş mudur?” sorularını yöneltti.

FETÖ MENSUBU 8 BİN ŞİRKET HANGİ ALANLARDA ÇALIŞIYOR?

Söz konusu parsellerin daha önceki imar kullanım niteliklerinin neler olduğunun açıklanmasını isteyen Yılmaz, önergesinde şu soruları yöneltti:

“-Satış sonrasında imar kullanım niteliği değiştirilen arazi bulunmakta mıdır? Gerçek ve tüzel kişilere ait olan ve kayyum atanan şirketlerin sahibi olduğu arsaların ada parsel numaraları kaçtır?

-FETÖ mensubu olduğu iddia edilen 8 bin şirket hangi alanlarda çalışmaktadır? İlgili şirketlerin 2002 yılından bugüne kadar aldığı devlet ihaleleri hangileridir?

-Ankara Büyükşehir Belediyesi, 1994’ten bu yana kaç tane FETÖ mensubu olduğu iddiasıyla kayyum atanmış şirketle iş yapmıştır? Bahsi geçen örgüt ve cemaate bağlı şirketlerin Ankara’da sahibi olduğu yurt, kolej, dershane, okul, üniversite ve arazi sayısı kaçtır?

-Ankara’da faaliyet yürüten ve FETÖ cemaatine bağlı olduğu gerekçesiyle kapatılan ya da kayyum atanan okul, kolej, üniversite ve dershane sayısı kaçtır? Bunlar kaç yılında açılmışlardır.?

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: CHP’li, Yılmaz, FETÖ, bağlantısı, olduğu, iddia, edilen, 8, bin, şirketi, TBMM,
Yorumlar
Haber Yazılımı