Haber Detayı
28 Mart 2017 - Salı 22:18
 
Yokuş: İş Güvencemiz Kırmızı Çizgimizdir
Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş 24 Mart 2017 tarihinde Adıyaman’da, 25 Mart 2017 tarihinde ise Gaziantep’te üyeleri ile bir araya geldi.
Ekonomi Haberi
Yokuş: İş Güvencemiz Kırmızı Çizgimizdir

MEMURLAR ENFLASYON ALTINDA EZİLİYOR

Yokuş, “Bildiğiniz gibi 2017 yılı için memurlara öngörülen zamlar ilk 6 ay için 3 ikinci 6 ay için ise 4’tür. 2017 yılı Ocak – Mart dönemi 3 aylık resmi enflasyon ise 3,27 olarak gerçekleşmiştir. Bunun anlamı memurlara öngörülen ilk 6 aylık zam, ilk 3 ayda erimiştir. Memurlar cebinden yemeye başlamıştır. Temmuz ayına kadar da maalesef böyle gidecektir.

Hükümet yetkilileri, zam taleplerimize “Biz yetkili sendikayla mutabakata vardık. Farkları Temmuz ayında vereceğiz. Şimdi bir artış yapmamız söz konusu değil” dediler. Bu yıl Ağustos ayında 2018 ve 2019 yılları için tekrar toplu sözleşme masasına oturulacak. Eğer Malum-Sen yine yetkili olursa, elbette memurlar kaybetmeye devam edeceklerdir.”

VERGİ DİLİMLERİ YENİDEN DÜZENLENMELİDİR

“Hükümet yetkilileri şu cümleyi sürekli olarak tekrarlarlar; “Biz memurlarımızı enflasyona ezdirmeyiz.” Bu kocaman bir yalandır. Çünkü resmi enflasyon kadar verilen zam aslında sıfır zam demektir. Kaldı ki, memurların tüketim ürünlerine baktığımızda, bu ürünlere resmi enflasyonun çok üstünde artışlar yapılmıştır.

İkinci olarak, her yıl memurların tamamına yakını vergi dilimlerinin yüksekliği nedeniyle, yıl içinde bir üst vergi dilimine giriyor. Böyle olunca da ücretlerimiz düşüyor. Aldığımız maaşlara göre; 15 vergi kesilirken 20’ye, 20 kesilirken 27’ye çıkıyor. Böylece enflasyona da ezilmiş oluyoruz. Çünkü resmi enflasyon artışını net almıyoruz. Vergi dilimleri eksiltiyor.

İŞ GÜVENCEMİZ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

“Bilindiği üzere AKP, iktidara geldiği günden beri, memur güvencesini kaldırmak istediğini söylüyor. Hatta FETÖ ihanetinin sebeplerinden birini de buna dayandırıyor. Eğer kamuda liyakat olsaydı, ayrımcılık olmasaydı, cemaate devlet kapıları ardına kadar açılmasaydı, bu ihanet kalkışması olabilir miydi?

Biz de diyoruz ki, ihanete liyakatsizlik sebep oldu. Ayrımcılık ve kumpaslarla yetişmiş, vatansever memurlar tasfiye edildiği için başımıza bu bela geldi. Eğer güvence kalkarsa ne olur? Bugün OHAL dolayısıyla yaşadıklarımızın birkaç misli olur. Bugün birinin iftirası ve hatta imzasız mektubuyla, memurlar sorgusuz sualsiz işinden oluyor. Güvence giderse, devlet memurluğu ve devlet kavramı yok olur.

Devlet, parti devletine dönüşür.  Devletin hafızası ve devlette devamlılık esası ortadan kalkar. İktidarlarla gelen, iktidarlarla giden memur olur. Ülkeye, milletimize ve memurlarımıza da ihanet edilmiş olur. Hak, hukuk ortadan kalkar, partizanlık iyice devlete yerleşir.”

PERFORMANS SİSTEMİ KABUL EDİLEBİLİR BİR SİSTEM DEĞİLDİR

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, referandumdan sonra memurlara performans ölçme getirmek için başlattıkları çalışmaları sonuçlandıracaklarını söyledi. İki yıl üst üste olumsuz sicil alanların iş akitlerinin sonlandıracaklarını da sözlerine ekledi. Memurlara hangi objektif kriterlere göre puan verilecek. En önemlisi bu puanı iktidar tarafından atanan yandaş amirlerin verecek olması, memurlarda derin bir endişe yaratmıştır. Biz performans sistemine sonuna kadar karşıyız.”

SÖZLÜ SINAVLARIN İPTALİ İÇİN DAVA AÇTIK

“Kamuda Şube Müdürü, şef, uzman, memur olunurken Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavları yapılmaktadır. Bu sınavlar eskiden sadece yazılı olarak yapılıyordu. Şimdi sözlü sınavı da getirdiler. Hizmetli memur olabilmek için, önce yazılı sonra da sözlü sınavı kazanmak zorunda. Ancak, devletin en üst kadrolarına yani Müsteşar, Genel Müdür, Daire Başkanı, İl Müdürü, İl Müdür Yardımcısı gibi kadrolara sınavsız atanıyor insanlar.

Ama hizmetli, memur kadrolarına geçeceği zaman hem yazılı hem de sözlü sınavı geçmek zorunda. Diğer unvanlarda da durum böyle. Hem de boş kadroların 3 ya da 5 katı sayıda çağırılan çalışanların arasından sıyrılıp başarılı olmak zorunda.

Yazılıyı anladık da, sözlü neyin nesidir? Eskiden sadece yazılı sınav vardı. Başarı puanına göre herkes sırasıyla atanırdı. Şimdi neden sözlü sınavlar getirildi? TRT’ye spiker mi yapacaksınız? Hayır. Bu memurlar arasından neye göre seçim yapacaksınız? Yandaş seçimi, akraba seçimi ve partili seçimi… Allah’tan korkmuyor musunuz? Birini kazandırıp dört kişiye başarısız oldunuz, eski görevinize marş marş diyeceksiniz. Biz sözlü sınavların iptal edilmesi için dava açtık. Hukuki olarak mücadelemizi sürdüreceğiz.”

KPSS’SİZ MEMUR ALIMI, KAMUDA LİYAKAT SİSTEMİNİ ÇÖKERTECEK

Yokuş, “Hükümet yetkilileri, ‘biz artık KPSS’siz öğretmen alacağız, polis alacağız’ diyorlar. Hatta merkezi yerleştirme olan “B grubu memurları sınavsız alacağız ve yerleştireceğiz” diyorlar. Açıkça diyorlar ki, biz yandaşlarımızı, candaşlarımızı Devlete alacağız. Diğerleri bu ülkenin çocuğu değil sanki? 

Zaten devlete taşeronları yandaşlardan alıyorsunuz. Sözlü sınavlarda her türlü kayırmacılığı ve adaletsizliği yapıyorsunuz. Şimdi de KPSS’ye gerek yok. Yani devleti, parti devletine dönüştüreceksiniz. Sizin adamınız olmayanlar “ağızlarıyla kuş tutsa devlete giremeyecek, memur olamayacak..!” Buna itiraz etmeyen insan olabilir mi?” dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Yokuş:, İş, Güvencemiz, Kırmızı, Çizgimizdir,
Yorumlar
="clear">
Haber Yazılımı