Haber Detayı
10 Eylül 2013 - Salı 20:41
 
Yula: Enver Demirel Etimesgutluları Kandırdı
İş ve Ticaret Merkezi’ne yapılacak HASTANE PROJESİ’nin iptal edilmesiyle ilgili konuşan CHP’nin A. Adayı ve Belediye Meclis Üyesi Memet Yula, AK Parti ve MHP’ye yüklendi
Etimesgut Haberi
Yula: Enver Demirel Etimesgutluları Kandırdı

CHP Etimesgut Belediye Başkan A. Adayı ve aynı zamanda Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olan Memet Yula, Etimesgut’un kanayan yarası olan İş ve Ticaret Merkezi’nin hastaneye dönüştürülmesiyle ilgili Sağlık Bakanlığı ile yapılan sözleşmenin iptal edilmesi konusunda görüşlerini aldık. Yula, 2009 yerel seçimlerinden sonra göreve geldikleri zaman bundan 4,5 yıl önce, bu binanın müteahhit firmadan geri alınması ve Etimesgut’a kazandırılmasıyla ilgili olarak Belediye Başkanı Enver Demirel’e destek verdiklerini belirtti. Yula, Etimesgut halkının çıkarlarını gözeterek AKP yönetimi tarafından yanlış bir yöntemle ihalesi yapılmış olan, çok az bir tenzilatla bir firmaya verilmiş olmasını, getirmiş olduğu sıkıntıları bilerek belediyeye alınmasına CHP grubu olarak ‘evet’ oyu kullandıklarını söyledi.


    Yula şöyle konuştu:
   “Sayın Demirel, burayı müteahhit firmadan geri alınırken burayı daha olumlu kullanacağına dair söz verdi. Biz de, cenaze diye tabir ettiğimiz bu binanın, bu cenazenin kalkması konusunda CHP grubu olarak üzerimize düşeni yapacağımızı söyledik. Kayıplarımızı dile getirdik, müteahhit firmayla yapılan anlaşmalardaki itirazlarımızı dile getirdik. Buranın alımı konusunda Etimesgutluların, Belediyenin menfaatlerini düşünerek hareket ettik. Dedik ki; Sayın Başkan siz burayı satın alacaksınız. Ama burayı nasıl değerlendirecesiniz şeklinde sorumuza “Hiç merak etmeyin, en iyi şekilde değerlendireceğim” dedi. Bir tüccar anlayışıyla olaya yaklaştığını gözlemledik. Bu işin kanallarını bulduğunu ve değerlendireceğini söyleyen Sayın Başkan İş ve Ticaret Merkezi konusundaki gelişmeleri de bizlerle açıkça paylaşmadı.
   Enver Demirel, 2009 seçimlerinde burayı kullanarak seçimleri kazandı. Dolayısıyla bugün geldiğimiz noktada; Cenazenin kaldırılması ve halkımızın yararına olabilecek şekilde kullanılabilmesi için CHP Grubu olarak üzerimize düşeni yaptık. Demirel, “Bakın siz göreceksiniz, biz gerekeni yapacağız” derken, bize gelişmelerle ilgili bilgi dahi vermekten kaçındı. Hep arayış içerisinde olduğunu söyledi. Özel hastaneye vereceğim, AVM yapacağım, Üniversite’ye vereceğim diyerek hep oyalamalarla 2,5 yılı geçirdi.

   BECERİKSİZLİK!
   
 Bu tamamen bir beceriksizliktir. Beceriksizliğin daniskasıdır. Bu işi yapamayacaksan neden söz verdin? Bu işi yapamayacaksan neden Etimesgutluları kandırdın ve yalan söyledin?
   Enver Demirel, burayı almaya karar verdiği zaman, o günün parasıyla büyük bir parayla satın aldı. 32 trilyon lira ve faiz ödemesini düşünün.. Bu ödenen para Etimesgutlunun cebinden çıkıyor. Bir yatırımcı için, bir işadamı için, bir belediye için bile müthiş bir rakam. Sayın Demirel, hep tüccar zihniyetiyle olaya baktı ve sonuçta ne oldu, burası elinde kaldı. Evet belediye başkanlarının tüccar olması gerekiyor ama bu kadar cahilce bir tüccarlık olmaz.

   ÖNCE AKP’Yİ GÖTÜRDÜ,
  ŞİMDİ MHP’Yİ GÖTÜRECEK..

   Memet Yula, 2009 yerel seçimlerinde Etipark İş ve Ticaret Merkezi olarak bilinen yerin AK Parti’ye seçim kaybettirdiğini söylerken “2014 seçimlerinde de burası MHP’ya dolayısıyla Enver Demirel’e seçim kaybettirecektir. Demirel’in bu beceriksizliği, bu işbilmezliği, bu kabadayılığı onların bu işi yapamadığı ve dönemlerinin bittiğianlamına gelir.

   BİLGİ DE VERİLMEDİ!
   
   Memet Yula, İş ve Ticaret Merkezi’nin Sağlık Bakanlığına devri için de CHP Grubu olarak evet oyu verdiklerini, çünkü Etimesgutluların çıkarını ve ihtiyacını düşündüklerini söylerken “Bu gelişmeler yaşanırken, hastane yapımında ne tür gelişmeler olduğu konusunda bizlere bilgi dahi verilmedi. Yaklaşık 15 ay hem CHP Gurubu olarak biz, hem de Etimesgutlular oyalandı. Faaliyet Raporu görüşmelerinde, bütçe görüşmelerinde Sayın Başkan’a sorduk ve her defasında yanıt alamadık. Etimesgut halkına doğruyu söyleyin, yalan söylemeyin dedik.
   Ama gördük ki; Etimesgutlular AKP ve MHP arasında uyutulmuş. Burayla ilgili 2,5 yıl hiç bir şey yapılmadı. 6 ay Sağlık Bakanlığı ile görüşmeler devam etti. 1,5 yıldır da sözleşme yapılıyor ve yapılamadı.
   Son yapılan meclis toplantısında Sayın Demirel, Sağlık Bakanlığı’nan sözleşme iptal yazısını bize bildirirken kendisine şu soruyu sordum:
   Sayın Başkan, siz bu yerle ilgili olarak Sağlık Bakanlığı ile sözleşme imzalarken, Bakanlığın karardan vazgeçmesi halinde bir yaptırımının olacağı konusunda bir konuyu görüştünüz mü, sözleşmeye böyle bir madde koydunuz mu dedim. Bir tüccar bile buna benzer konularda sözleşme yaptığı zaman mutlaka böyle bir madde, vazgeçilmesi halinde bir yaptırım maddesi koyar. Ama gördük ki, böyle bir madde yok. Bu işbilmezlik değil midir? Beceriksizlik değil midir? Demek oluyor ki, Enver Demirel Etimesgutluların menfaatlerini koruyamadı. Kendi hırsları uğruna Etimesgutluları kandırarak beceriksizliğini ortaya koydu.
   Sen 15 aydır bankaya faiz ödüyorsun. Bu az bir para değil. Etimesgutluların cebinden kişi başına yaklaşık bin liraya yakın bir para çıkmıştır. İş ve Ticaret Merkezi için, kendisine zarardan başka bir şey vermeyen bu proje için.. Yazık değil mi? Enver Demirel, buradan kurtulabilme için kendisini o dönemde AKP’ye teslim etmiştir. Etimesgutluların gözünde yaratılmaya çalışılan değer çürümeye mahkum edilmiştir.”
    Memet Yula, İş ve Ticaret Merkezi’nin belediyeye alınmadan önce müteahhit firma tarafından zamanında bitirildiği ve bugün faal olarak çalıştığı düşünüldüğünde “Etimesgut’ta istihdam sorunu büyük ölçüde çözülecekti. Belediyenin kira gelirleri, emlak vergisi gelirleri, satış gelirleri ve bunların yanında 46 trilyon liralık bir kaybının da olmayacağını söyleyebiliriz” diye konuştu. Yula, bir başka konuya da dikkat çekerek;
   “Buranın Hastaneye dönüştürülme sözleşmesi yapıldığı günden itibaren AKP’li ve MHP’li bazı çevrelerin rant elde edebilmek için çeşitli yatırımları İş ve Ticaret Merkezi çevresinde yaptıkları iddia edildi. Bu böyleyse eğer demek oluyor ki her yatırımı kişisel ranta dönüştürmeye çalışıyorlar” dedi.

ETİMESGUTLU DOLANDIRILDI

   “Etimesgut halkının dolandırıldığını söyleyebiliriz” şeklinde sözlerine devam eden Memet Yula, “Siz buraya hastane yapımı için bir sözleşme imzalıyorsunuz, sonra buradaki dükkanlar bir değer kazanıyor,  buradaki mekanları satın alıyorsunuz, bunda 3-5 ay önce projenin iptal edildiğini ki ilk kez siz yazdınız bu haberi. Projenin iptal edilmesiyle satın alınan bu mekanlar, gayrimenkulleri elden çıkarmaya başlıyorsunuz. Kim kimi dolandırıyor. Bunların açığa çıkması lazım. Vatandaşın parasıyla yarattığınızı heba ediyorsunuz, çürümeye terk ediyorsunuz, cenazeye çeviriyorsunuz.. Biz, cenazenin kaldırılması için size her türlü desteği veriyoruz. Ama yine siz cenaze kalkarken bile rantı düşünüyorsunuz. Biz mecliste defalarca kendilerine söyledik; Siz halkı aldatıyorsunuz, ya hükümet yalan söylüyor ya belediye yalan söylüyor. Bu söylediklerimiz meclis tutanaklarında mevcut. Buranın Etimesgut’a zararı 46 trilyon lira değil, 246 trilyon liradan fazladır. Eğer işlevsel hale gelseydi belediyenin gelirleri buradan çok daha fazla olacaktı. Kira ve vergi gelirleri de dahil Etimesgut’ta çok sayıda işsizimiz burada çalışacaktı.
    Ama sonuçta AKP ve MHP’nin ne kadar beceriksizce bir iş yaptığını görüyoruz ve Etimesgutlulara kendilerini şikayet ediyoruz. Seçim sürecinde şikayet edeceğiz. Bu olayda beceriksiz bir belediye yönetimi var, aldatılan ve yalan dolanla oyalanan bir Etimesgut halkı var, hastane yapılacak diye bu bölgede yatırım için satın alınan ve proje iptaliyle elden çıkarılan gayri menkuller var.. Bunları Etimesgutluların bilmeye hakkı var.”

SAYIN DEMİREL ELİNİ BURADAN ÇEK ARTIK, YANLIŞLARA DEVAM ETME!

   “Ben şunu söylüyorum, uzun süredir bu projenin üzerinde çalışıyoruz. 7-8 aydır teknik arkadaşlarımızla bu proje üzerinde çalışmalar yürütüyoruz. Bu işin olmayacağını ve halkın aldatılmakta olduğunu görüyorduk. Sosyal yanının çok ağırlıkta olacağı projeler yumağı üzerinde çalışıyoruz. Bu cenazeyi, Allah bize nasip ederse kaldırırız ve kaldıracağız. Etimesgut’a en kısa sürede kazandıracağız. Bu saatten sonra Enver Demirel’in yapacağı hiçbir çalışma inandırıcı olmaz. Benim korkum şu, Sayın Demirel can havliyle bir yanlış daha yapacak. Enver bey, ne olur elini artık buradan çek!  Üçüncü bir hataya düşme. Bırak bize, CHP iktidarına bırak ve biz bu cenazeyi kaldıracağız. Satın alması bir hataydı, uzun süre halkı oyalaması yine bir hataydı. Şimdi yeni bir hata daha yapmayın. AKP ve MHP’nin yaptıkları hatalar, Etimesgutlulara kaybettirdikleri ortada. Artık ne olur bu işe karışmayın bırakın bu cenazeyi biz kaldıracağız.”  

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: İş, Ticaret, Merkezi’ne, yapılacak, HASTANE, PROJESİ’nin, iptal, edilmesiyle, ko
Yorumlar
Haber Yazılımı