Yazı Detayı
26 Mayıs 2017 - Cuma 00:54
 
21 MAYIS ÖNCESİ ve SONRASI ETİMESGUT
Ümit Cankurtaran
umit.cankurtaran@hotmail.com
 
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 yıl sonra yeniden AK Parti'nin başına geçtiği kongrenin ardından gözler Türkiye'yi 2019'a götürecek yeni döneme çevrildi. Türkiye bu süreçte üç önemli adıma sahne olacak. AK Parti yeniden inşa edilecek, seçimler için hazırlıklar başlayacak ve hızlandırılmış icraat dönemi başlayacak. Teşkilatların yenilenmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, yol haritasını kamuoyu ile paylaşacak. Hazırlıklara süratle başlanan çalışma kapsamında öncelik sıralaması yapılarak hükümetin uygulamaya koyacağı 6 aylık eylem planı oluşturulacak. Parti içinde oluşturulacak komisyonla bunların nasıl bir takvim içinde hayata geçirileceği planlanacak.

Partide, Erdoğan tarafından önemsenen ikinci çalışma, teşkilatlarla ilgili olacak. Bu çalışmanın sonuçları kongre sürecinde görülecek. Belediye başkanlarında olduğu gibi, il ve ilçe teşkilatlarının başkanlarıyla ilgili araştırma yapılıyor.

Bu kişilerin hem kendi yönetimleri, hem de kamuoyundaki algıları soruşturuluyor. Başarı ve başarısızlıkları karnelerine göre değerlendirilecek. İlçe başkanlarının haziranda başlayacak kongrelerde, il başkanlarının ise 2018’in ortasına kadar tamamlanacak il kongrelerinde ayıklanacağı belirtildi. Başarısız bulunan başkanlar, aday yapılmayacak.

Bu süreçleri göz önünde bulundurulduğunda Ankara’nın metropol ilçelerinden olan Etimesgut bu kararların neresinde olabilir.

Şöyle bir Etimesgut’un geçmişine gidildiği zaman Ak Parti Eski Etimesgut Belediye Başkanı Sayın Serhat Kemal YILMAZ döneminden bu güne uzanan süreç içerisinde neler yapıldı ne gibi teşkilat için bir çalışmalarda bulunuldu gözden geçirmek gerekir.

Etimesgut siyasi konjonktüreline bakıldığında çok farklı bir yapıya sahip olduğu aşikârdır. Siyasetin sadece belli gruplar içinde yapıldığı ve grubun dışına çıkıldığı zaman başarısız olacağına inanan müesses nizam içinde olan bir yapılanma olduğunu bariz şekilde görebilirsiniz. 2004 Yılında seçim ile belediye başkanı olan Serhat Kemal Yılmaz yaptığı hizmetleriyle, başarısıyla kimine göre başarısızlığıyla 2009 yılına kadar belediye başkanlığı dönemi geçirmiş ve Ak Partinin teveccühü üzerine tekrar belediye başkan adayı olarak gösterilmiştir.

Maalesef siyasi sürecin ilçe bazında teşkilatlanma içerisinde teveccüh gösterilen başkanın istenmemesi üzerine seçim kaybedilmiştir veya kaybettirilmiştir de diyebiliriz. Sebep ise herkese göre değişik açılımlar gösterebiliyor, ama asıl sebebi ise Etimesgut teşkilatının bencilliğine dayalı iç siyaseti manipüle etmekten başka bir şey değildir. Sonraki durumlar malum sayın Yılmaz’ın ve çalışma ekibinin üzerinde atılı suç unsurları üzerine açılan davalar neticesinde tutuklanmalar ve sorgulanmalar olarak uzun bir süreçle mağduriyet içerisinde kalmışlardır.

Bu süreç maalesef ki göz ardı edilip yola devam edilmiştir.

Teşkilat aynen aynı müesses nizam üzerinde devam edip çalışmaları konusunda genel manasıyla İlçe bazında bariz katkıda bulunduğunu söylenmesi gayet zor hale gelmiştir. Akabinde sayın Yılmaz’ın tüm davalarından beraat etmesine mütevellit Etimesgut teşkilatından hiçbir şekilde “Bizim belediye başkanımız alnının akı ile davalarından beraat etmiştir” açıklaması dahi yapılmamış olup, görmemezlikten ve duymamazlıktan gelinmiştir. Neden mi sorusuna cevaben ilk aklımıza gelen cevap ise kendilerine “rakip” görmelerinden dolayı diyebiliriz.

Bu seçim süreçleri Etimesgut teşkilatlanması içerisinde süreğen hale getirilmiş olup 2014 yılında İstenmeyen başkan,  siyasi hataları olan ve dışarıdan gelen başkan imajına büründürülüp ötekileştirmek suretiyle sayın Gezer’e de uygulandığı görülmektedir. Aynen olduğu gibi siyasetin sadece belli gruplar içinde yapıldığı ve grubun dışına çıkıldığı zaman başarısız olacağına inanan müesses nizam ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Halbuki Adaylığı ile teveccüh gören bir başkan adayının yanında olmamak Teşkilatlanma için ne kadar doğruluğunun psikolojik buhranına bakıp nelere dikkat edilmesi hususunu iyi analiz etmek gerekir.

Sonraki teşkilatlanmalar ise Etimesgut’ta sıkıntılar göz önüne gelmeye başlayıp değişiklik yönünde adımlar atılmaya devam ederken değişik faktörler denenmeye çalışılmış olup göreve getirilip alınanlarla beraber İl Başkanlığının teveccühü üzerine ilçe dışından bir ilçe başkanı ataması yapılmıştır. Ama maalesef sayın başkanında Etimesgut yapısına uygun olmadığı, teşkilat içerisinde benimsenmediği, teşkilatçılık ile bir bağdaştırıcı etki sahibi unsurları üzerinde iç siyaseti manipüle edemediği için gayet başarısız olarak görülmektedir. Bunun üzerine referandum sürecini de eklediğiniz zaman durum gayet ciddi boyutlarda olduğu bariz bellidir.

Genel durum itibarı ile ;

Bunları 2009 yerel seçimden 2014 seçimine, 2015 Genel seçiminden  Referandum sürecine kadar bağladığımız zaman her şey ortaya zaten kendini koymuştur.

Ak Parti Etimesgut teşkilatının, 2002 yılındaki ilk heyecanla ve 2004 yılındaki siyasi hareketlilikle gayet ileri gidebilen bir atılma ihtiyacı vardır. Teşkilatlanmanın köklü değişimine gidebileceği gibi, siyasi çıkarlar için değil dava uğruna siyaset yapacak değerler ve sayın Cumhurbaşkanımızın yeni canlar, yeni kanlar diye tabir ettiği güçlü ve dinamik gelecek için “Gençler” ile  yola devam edilmesi zaruridir.

 

Ümit CANKURTARAN – Siyaset Bilimci

 

 
Etiketler: 21, MAYIS, ÖNCESİ, ve, SONRASI, ETİMESGUT,
Yorumlar
Haber Yazılımı