Yazı Detayı
29 Ekim 2018 - Pazartesi 00:12
 
29 MART YEREL SEÇİMLERİ
Yusuf Güden
 
 

   29 Mart yerel seçimleri her bakımdan çok çekişmeli geçecek. 24 Haziran genel seçimleriyle yürürlüğe giren '' Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi'' nin de ilk ciddi seçimleri olacak. Genel seçimlere katılan tüm partilerin gerçek güçlerini göstereceği seçimler Mart 2019 da yapılacak olan mahalli idareler genel seçimleridir. Şuanda Belediye başkanlıklarını kazanmış partiler yeniden kazanmak, mevcutlara yenilerini katmanın hesabını yapacaklardır. Bir başka deyişle kazanmış oldukları Başkanlıkları kaybetmemenin mücadelesini de yapacaklardır.
    Bu ve buna benzer sebeplerle öyle umuyorum ki; bu seçimler yeni sisteme de entegre olabilmenin ilk adımı olacaktır. Türkiye' nin yer yıl artan nüfusuna paralel il ve ilçe nüfusları da buna paralel artmaktadır.

   2019 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde yalnızca Belediye Başkanları seçilmeyecektir. İllerde Belediye Başkanı İl genel Meclis, Belediye Meclis, Büyükşehirlerde Belediye Başkanı Belediye Meclis üyeleri ilçelerde ise Belediye Başkanı Belediye Meclisi üyelikleri seçimleri yapılacaktır. (İl ve Büyükşehir Belediye Meclisleri ilçe Belediye Meclis üyelerinden oluşur.  Ayrıca İl ve Büyükşehir Meclis üyeliği seçimi yapılmaz.) Artan nüfus oranında seçilecek Belediye Meclis üye sayısı da artacaktır.

    Örnek: şu anda  Etimesgut Belediye meclis üye sayısı 37’dir ve Mart ayında yapılacak seçimlerde bu sayı 45 olacaktır. Bu sebeple esas mücadele Belediye Meclis üyeliği seçimlerinde yaşanacaktır. Bence kıran kırana yarış meclis üyeliklerinde olacaktır. Seçmenler bu seçimlerde Belediye Başkan adayı kadar Belediye Meclis üyelerine de çok dikkat edeceklerdir. Bu sebeple Belediye Meclis üyesi listeleri de eskisinden çok daha fazla önem arz etmektedir. Seçmenler eskisi gibi gözü kapalı meclis üyesi seçmeyecekler diye düşünüyorum.

    Bu seçimlerde de partilerin ittifak yapacaklarını tahmin etmekteyim. Yerel seçimlerde yasal olarak ittifak mümkün olmadığı için buna seçim işbirliği diyebiliriz. Özellikle bu seçimlerde partilerin seçimleri kazanabilmeleri veya kazandıkları belediyeleri kaybetmemeleri için seçim işbirliğini zorunlu kılmaktadır. Bu işbirliğin nasıl ve ne şekilde olacağını ileriki günlerde hep birlikte göreceğiz. Bu seçimler tüm partilerin geleceğini de etkileyecek sonuçlara gebedir. Seçimlere 5  ay var ve henüz siyasi partiler seçim takvimlerini açıklamadılar. Bu sebeple şu anda ciddi bir hareketlilik söz konusu değil. Aday adayı olmayı düşünenler şu anda seçmenin nabzını tutmakta ve adlarına açılmış olan anket sonuçlarına göre hareket etmekteler. Ben şahsen bu tür anketleri ciddiye almıyorum ve katılmıyorum.

ETİMESGUT VE
YEREL SEÇİMLER

    Etimesgut siyasetini yakından takip eden birisiyim. Etimesgut' ta siyasetin kalbi Etimesgut Belediye Meclisinde atmaktadır. Etimesgut’la ilgili yapılacak hizmetlerin ve çalışmaların  önergeleri bu mecliste görüşülmekte, kararlar bu mecliste alınmaktadır. Etimesgut' un sınırları içerisinde yapılacak hizmetler Belediye Meclis üyelerinin önergeleri ile yapılmaktadır. Bu çalışmaları şu şekilde örnekleyebiliriz. A Partisinin belediye meclis üyesi filan mahalleye kapalı bir pazar yeri yapılması için yazılı önerge verir. Bu önerge meclisin onayı ile ilgili alt komisyona gider orada görüşülür ve komisyon üyelerinin kararından sonra meclise gelir. Belediye meclisinde de görüşüldükten sonra oylanarak kabul veya red edilir.  İşte bundan sonra kararı alınan ve kabul edilen filan mahalleye yapılacak olan kapalı pazar yerinin yapılması için ilgili birim çalışmalarını yapar ve hizmeti gerçekleştirir. Kısaca ve özetle Belediyelerde hizmetler böyle yürütülmektedir. Ne var ki? ; Yerelde siyaset yapanlarda dahil vatandaşların da pek çoğu Belediye çalışmalarının böyle yürüdüğünü bilmezler, tek söz sahibinin Belediye Başkanı olduğunu zannederler. Oysa mecazi anlamda söylüyorum ''kazın ayağı hiçte öyle' ' sanıldığı gibi değildir.

    Bir önceki  yazımda Ak Parti ile MHP’nin yerel seçimlerde seçim işbirliği yapmasının önemine değinmiş ve bu işbirliğinin olması gerektiğine vurgu yapmıştım. Hala da düşüncem budur. Türk Milletinin geleceği Devletimizin bekası için böyle düşünenlerdenim. Ne var ki bugün gelinen bu noktadan sonra her iki siyasi partinin Genel Başkanları yerel seçimlerde her hangi bir ittifakın söz konusu olmadığını beyanla herkes kendi adayı ile yollarına devam edeceklerini açıkladılar. Bizlere Vatana Millete hayırlı olsun demekten başka bir şey düşmez. Yarının ne getireceğini kimse bilemez. Görelim rabbim neyler, neylerse güzel eyler .

  CUMHURİYETİMİZ 95 YAŞINDA

    Türkiye Cumhuriyeti devletimizin 95. yıl dönümünü kutluyoruz. Büyük çalkantılarla geçen bu 95 yılda çok olaylar yaşandı ve geçmişte kaldı. 24 Haziran seçimleri ile birlikte yeni bir hükümet sistemine geçtik. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle beraber Cumhuriyetimizin 95. yılı kutlu olsun.
Bil vesile Asil Türk Milletinin ve Değerli okuyucularımızın 95. CUMHURİYET BAYRAMINI  can-ı gönülden kutluyorum ve nice nice 95 yıllar kutlamasını ve Devletimizin Payidar olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

 
Etiketler: 29, MART, YEREL, SEÇİMLERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı