Yazı Detayı
17 Şubat 2014 - Pazartesi 00:57
 
AHDE VEFA !..
Leyla Yargı Mantar
 
 

Mehmet Akif Ersoy, çok sevdiği dostu HocaAli Şevki Efendi’yi kızının nikâhına davet eder.Oldukça yaşlı olan hoca efendi bu davete biraz geç gelir.Ve mazeret olarak da, Vefa Yokuş’undan çıktığını söyler. Mehmet Akif ERSOY ise bu mazerete biraz nükteli, biraz dokunaklı ama tam yerinde şöyle cevap verir:

“Hangi Vefa Yokuş’undan bahsediyorsun hoca efendi? Şimdiki, nesil o yokuşu çoktan düzledi….”

Ahid; söz vermektir, yemin etmektir. İki taraf arasında yapılan bir sözleşmesidir.

Ahde Vefa; verilen söze bağlı kalmaktır. Edilen yemine sadık olmaktır.

 

En büyük Ahid; KalûBelâ’dır. Bezm-i Elest de Rabb’a verilen sözdür Ahde Vefa. Allah’ın vasfıdır Ahde Vefa. Vefasızlık ise dünyaya geldikten sonra unutulan kulluktur. O nedenle ki, Ahde Vefa ilâhidir. Vefasızlık beşeri. O nedenledir ki, Ahde Vefa ezeldir. Vefasızlık dünyevi. Ahde Vefa üzerine başladı bu hayat. Ahde Vefa üzerine kuruldu bu düzen. Başlangıcımız Ahde Vefa, sonumuz imtihan. Dersin adı; AHDE VEFA…Soru tek ve çetin; Neden Terki Vefa? Neden Reddi Vefa?

 

Hangi Ahde Vefa? Nerede? Paran bitene kadar, şöhretin gidene kadardır vefa.Makama oturana kadar, istediğini alana kadardır vefa. Gözün gördüğü kadar, kulağın duyduğu kadardır vefa. Elin ayağın tuttuğu kadar, işini gücünü yaptığın kadardır vefa. İktidara gelene kadar, seçilene kadardır vefa. Amaca ulaşana kadar, işi bitene kadardır vefa. Ne demiş Necip Fazıl KISAKÜREK “Yola çıktıklarını yolda bulduklarına değişirsen; hem yolunu kaybedersin hem dostunu.” Yeni yollar bulan çok da, dostunu bulan yok. Dostun vefasını isteyen çok da, cefasını soran yok. İyi günde yanında olan çok da, kötü günde görünen yok. Vaateden çok da, sadık olan yok.

 

Ah Mehmet Akif ah! Bizim nesil hayat cenderesinde vefasını çoktan yok etti. Vefasızlık rüzgârında dengesini kaybetti. Yükselmek için insan çiğnedi.Şöhreti uğruna imrenilen değil, nefret edilen olmayı tercih etti. Dostlarını çok rahat harcarken parasını biriktirdi. Çok çabuk unuttu bizim nesil. “Gözden ırak olanı gönlünden de itti.” Gördüğü iyilikleri suya yazdı. Varlığıyla yol aldığını sanırken, yokluğuyla eridi. Hayatta alçalırken makamını yükseltti.Kula vefası olmayanın yaratana vefası hiç olmazmış. Yaradan da vefasızlığı kimsenin yanına bırakmazmış. Bakın Mevlana ne demiş; “Şeytan gibi hasetçi değilsen dava kapısını kapat da, vefa kapısına gel.”

 

Ahde Vefa duygusuyla dolu günler dilerken, vefa kapısında buluşmayı temenni ediyorum.

 
Etiketler: AHDE, VEFA,
Yorumlar
Haber Yazılımı