Yazı Detayı
28 Ağustos 2017 - Pazartesi 10:53
 
AK PARTİ'DE TEŞKİLATLANMA
Ümit Cankurtaran
umit.cankurtaran@hotmail.com
 
 

   İktidarda olduğu 15 yılda Türkiye'yi eğitimden sağlığa, ulaşımdan ekonomiye birçok hizmetle buluşturan AK Parti'de, "Yeni Atılım Dönemi"ne geçildi. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı ve Genel Başkan Erdoğan'ın bazı parti teşkilatlarında gördüğü "metal yorgunluğu", köklü değişimlerle ortadan kaldırılacak. AK Parti'de yenilenme, kongre sürecinde hız kazanacak. Parti teşkilatı, 2019'a kadar yeni dönemin ruhuna uygun şekilde yenilenecek.

    Kongrelerde adaya gösterilecek isimlerin yenilenmesine ilişkin partili bakanlar, milletvekilleri, il koordinatörleri ve genel başkan yardımcılarının yanı sıra önceki dönemlerde siyaset yapan milletvekilleri ile belediye başkanları, kuruluştan bu yana görev yapan il ve ilçe başkanlarının düşünceleri de tek tek dinlenerek AK Parti'de, kongreler için birtakım ilke kararları alındı. Buna göre, 81 il başkanı başta olmak üzere teşkilatın her kademesindeki isimler gözden geçirilerek Devlet kurumlarıyla iş ilişkisi bulunan, belediyelerden iş alma eğilimi olan iş alanlarında çalışan ve siyaset mecrasını kendi menfaatleri doğrultusunda kullanmaya çalışan kişilerin aday olmasına müsaade edilmeyecek. Belediye meclisi ve il genel meclisi üyesi olanlar da teşkilatlarda yönetim kurulu üyeliği sıfatını kullanamayacak. Bir kişiye iki görev vermemeye özen gösterilecek.

   Kuşkusuz 16 yılın 15 yılında fiilen icraatın başında olan bir siyasi hareketin metal yorgunluğuna uğraması, hatta belli ölçüde yıpranması doğaldır. Çok doğal olarak böyle durumlarda teşkilatlarda köklü değişimlere gitmek, yorulanları dinlendirmek partide bir iç dinamizmin sağlanması açısından ilk akla gelen çarelerden birisidir. Oysa AK Parti’nin 16 yıllık siyasi hayatına baktığımızda, her dönemde değişim rüzgarlarının estiğini ve benzer iç değişimlerin hep yapılageldiğini görmek mümkün. Ama öyle anlaşılıyor ki parti içi değişim ihtiyacı, bu kez çok önemli bir zarurete binaen yapılmak durumundadır.

   Çünkü 2019 seçimleri AK Parti ve Türkiye’nin bekası açısından, kelimenin tam anlamıyla bir milat niteliği taşımaktadır. Bu yüzden de toplumdaki motivasyonu yükseltecek bir rüzgar estirebilmek için değişim algısına şiddetle ihtiyaç var. Bunun üzerine takiyeyi çok iyi bilen FETÖ terör örgütü yapılaşmasının teşkilatların içine sızmış olabilecek ihtimalini göz önünde  bulundurarak,  teşkilat çalışmalarının titizlikle yapılması ve  Ak partinin, müesses nizam içinde, koltuk sevdası, nefsihatı ve muhayyel içinde olan topluluklarından kurtulup, derdinin çıkarsız dava ve hizmet anlayışı ile ilelebet devam edecek, 2001 yılındaki kuruluş heyecanıyla ve 2002 yılındaki siyasi hareketlilikle gayet ileri gidebilen bir atılma ihtiyacı vardır.

Ak Parti teşkilatının birliği bütünlüğünü, kimseyi ötekileştirmeden gerçek anlamıyla bu işi yürütebilecek, konjonktürel yapıya uygun, siyasi yapılanmayı oluşturabilecek partinin hizmetkârı imajı ile gidip görevini ifa edecek “genç” yapılaşmanın olması da kaçınılmazdır.

   Şunu hiçbir komplekse kapılmadan ifade etmek gerekiyor ki, tıpkı kuruluş ilkelerinde olduğu gibi evrensel standartlardaki demokratik değerleri savunan, hukukun üstünlüğünü önemseyen, bu ülkedeki herkesin hakkını, hukukunu koruma konusundaki hassasiyetini daha da zenginleştiren bir AK Parti Türkiye için bir ihtiyaçtır ve de elzemdir.

 
Etiketler: AK, PARTİ'DE, TEŞKİLATLANMA,
Yorumlar
Haber Yazılımı