Yazı Detayı
17 Haziran 2015 - Çarşamba 23:24
 
AK Parti KİMLE ORTAK OLMALI ?
H. Mert Özgentürk
 
 

Türkiye büyük bir seçim sürecini geride bıraktı. İstikrar olacak önümüzdeki 4 yıl tam anlamıyla karmakarışık bir hal aldı. Seçmen bunu böyle uygun gördü. Savunulan fikrin aksine Koalisyonlar istikrarsızlık değil istikrar getirir doğru koalisyonlar ülkenin menfaatinedir. 

Ak  Parti Ana belirleyicidir. Ak partisiz hiçbir koalisyon olmaz. Koalisyon ortaklığına aday partileri tek tek ele alalım.

1- CHP : Büyük sermayenin ve  Küresel güçlerin istediği ortaktır. Ancak doku uyuşmazlığı var. Özellikle CHP de çok keskin mezhepsel bir yapılanma olduğu gözden kaçmamaktadır. Atatürk'ün,  İnönü'nün CHP si yok. Tam aksine ulusalcı devletçi söylemelerin sahiplerini tasfiye etmiş bir CHP var. Ak parti ne kadar söylemini değiştirse de genlerinde Sünni devlet  modeli var. Büyük çoğunluk devleti kutsal olarak algılamaktadır. Bunun hilafına işler yapsalar dahi son aşamada devlet'e bağlılıklarını ifade ederler.   Mahmut Tanal gibi isimlerin cemaatle ilişkileri de gizli örtü üstülen bir konu değildir. Ak parti Paralel yapı dediği bir yapı ile mücadele edecekse bunun ortağı CHP değildir. CHP' nin aldığı Bakanlıklarda yapacağı yapılanmalarda klasik sağ seçmeni ürkütecektir.  Seyfi Oktay ve Mehmet Moğultay örnekleri Sağ seçmende hala kötü olumsuzluğu ifade etmektedir. CHP ortaklığı  birkaç dönemde Ak partiyi eritecek ortaklık modelidir.

2- HDP: Seçimlerde tartışmasız en büyük başarıyı yakalayan partidir. Kulis bilgilerine göre Beşir Atalay Bu ortaklığı savunmaktadır. Hem yaşı Hem siyasi yıpranmışlığı olan Siyasi Hayatının sonuna gelen Beşir Bey giderayak Ak Parti'nin de siyasi yaşamına son vermek gayretindedir.  HDP zihniyetini gerek Belediye de gerek ise bir önceki yazımda bahsettiğin ilgili sendika'da  değerlendirmiştim. Sendikada dediklerim oldu. Sendika kısa bir süre sonra bölünme aşaması' na geçer.  Kendinden olmayana asla yaşama hakkı vermeyen, gerçek faşist  bir yapıdır. Çözüm süreci ile Devlete bağlı korucular,aşiretler, insanlar sahipsiz bırakılmış; PKK önünde savunmasız kalan insanlar diz çöktürülmüştür. Bakmayın barış güvercini olduklarına asla merhamet etmezler . Meydan okuma aşamasına geldikleri an bunu yapacaklardır. Ak partinin ortaklığı devlet kadrolarına militanların yerleştiği bir ortaklık olacaktır. HDP ile koalisyon devletin bekasının kesintiye uğramasıdır. Ak Partinin sonudur.

3- MHP : AK partinin ihtiyaç duyduğu partidir.  Piyasalara güven veren  Ali Babacan görevinin sonuna geldiği bu noktada Eski merkez Bankası Başkanı MHP Uşak milletvekili Durmuş Yılmaz ihtiyaç duyulan bir isimdir. Libya Mısır v.b. Çeşitli Arap ülkeleri ile bozulan ilişkilerde Ekmelettin İhsanoğlu  onarıcı bir etki yapacaktır. Paralel yapı ile mücadelede MHP'nin tavrı nettir. Ak parti Mücadelede MHP 'ye ihtiyaç duymaktadır. Sadece çözüm konusu problemlidir. Ak Parti çözümde sürecinde yanlış yapmıştır. Israrcı olmamalı. Çözüm sürecini yönlendiren ekip Ak partide tasfiye edilmelidir. Bu ortaklık Devletin bekası için elzemdir. Ak parti Hükümeti kurar kurmaz; PKK' ya unuttuğu devletin gücünü hatırlatmalı. Bölge insanı ,çözüm sürecinin zorlaması ile PKK' nın kucağına itilmiştir. Şu an Güneydoğudan paralel PKK devlet yapılanması vardır. Oylar Açık kullanılmış her türlü tehdit ve şiddet PKK yapınca Olumlu gösterilmektedir.

Son koalisyon modeli ise MHP-CHP-HDP' dir. MHP asla böyle bir oluşumun içerisine ne girecek ne de destekleyecektir. Tanıdığımız Devlet Bahçeli ve MHP için asıl olan devlettir ve vatandır.   

Aklın yolu Ak Parti-MHP ortaklığıdır. Ak parti içerisinde Beşir Atalay, Efgan Ala,  Osman Can , Muhsin Kızılkaya v.b. isimler bu ortaklığın en büyük engeli olabilirler. Toplam sayıları %10 ancak eder ancak kalan %90  bu ortaklığı savunur. Yukarıdaki ekip HDP ve CHP ile ortaklığı dayatamazlarsa erken seçimi zorlayacaklardır. Tayyip Beyi etkileyip , Ak Parti üzerindeki gücünü kullanacaklardır. Ne Tayyip Bey Ne Davutoğlu Ahmet Hoca'nın  bu tür algı operasyonlarına aldanacaklarını düşünüyorum. Erken seçim piyasaları bitirir . Seçimden ummadığınız bir mağlubiyet çıkar.  2 yıldan önce seçime gitmek ne memleket ne partiler ne esnaflar için makul görülmektedir.

 
Etiketler: AK, Parti, KİMLE, ORTAK, OLMALI,
Yorumlar
Haber Yazılımı