Yazı Detayı
13 Ekim 2021 - Çarşamba 20:23
 
BAŞKENTİMİZ ANKARA !.
Şafak Ahmet Deniz
safatahmetdeniz@hotmail.com
 
 

Başkentler ülkelerin bütün siyasal, ekonomik, kültürel, idari, askerî, güvenlik vb. konularla değerlendirildiği, kararların alındığı hayat merkezleri veya başka bir deyişle beyinleridir. Bu nedenle çoğu kez ülkelerin adından çok, o ülkenin başkentinin adı kullanılmış, başkentlerin esir düştüğü durumlarda devletlerin yıkıldığı da sık görülmüştür                                                                                               

I. Dünya Savaşı içerisinde yapılan Anadolu’yu paylaşım planları, savaş sonunda 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Ateşkes Anlaşması ile yürürlüğe konuldu. 13 Kasım 1918’de İtilaf Devletleri İstanbul’a yerleştikten sonra, Türklerin buradan da doğuya sürülmesi gündeme geldi. Zira İngilizler başkenti Bursa’ya taşıyıp İstanbul’u Türklerden almak istiyorlardı. İzmir’in Yunanlılar tarafından işgali, bunun hemen sonrasında Mustafa Kemal’in Anadolu’ya çıkması, tüm gözleri Mustafa Kemal Paşa’ya çevirdi.   

                                                                                                    

Bağımsızlık mücadelesi sürecinde Ankara'nın oynadığı siyasî ve stratejik rol, Ankara'nın başkent yapılmasının önemini ortaya koymaktadır. Ankara, bağımsızlık mücadelesinin zor günlerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına karargâh olmuş, milli mücadelenin başarıya ulaşmasında tarihi rol oynamıştır.            

Ankara'nın iklimi, ulaştırma araçları, gelişme yeteneği ve özellikleri, mevcut tesisler ve kuruluşlar bakımından daha uygun olduğu görülmüştür. Türkiye'nin coğrafi olarak merkezinde sayılabilecek bir şehir olmasının yanı sıra, haberleşme ve ulaşım bakımından da avantajlı olan Ankara, bütün cephelere eşit mesafede olması sebebiyle bağımsızlık mücadelesinin yönetildiği merkez olmuştur.                              

Lozan Barış Antlaşması'nın TBMM tarafından onaylanmasından sonra İstanbul, 23 Eylül 1923'ten itibaren tahliye edilmeye başlandı. İstanbul'un işgal kuvvetlerince boşaltılması 6 Ekim 1923'te tamamlandı. Bunun ardından hükümet merkezi sorunu ortaya çıktı.

                                                                                                    

Mustafa Kemal Paşa gelişen süreci Nutuk’ta şöyle açıklamaktaydı:

Lozan Antlaşması’nın eklerinden olan boşaltma protokolü uygulandıktan sonra, tümüyle düşman elinden kurtulan Türkiye’nin bütünlüğü eylemli olarak gerçekleşti. Artık yeni Türkiye Devletinin başkentini yasa ile saptamak gerekiyordu. Bütün düşünceler, yeni Türkiye Devleti’nin başkentinin Anadolu’da ve Ankara kenti olması gerektiğinde toplanıyordu… Devletin başkentini bir an önce saptayarak iç ve dış kararsızlıklara son vermek çok gerekli idi.                                                                                   

Dışişleri Bakanı İsmet İnönü, Ankara'nın "başkent" olmasını öngören tek maddelik kanun teklifini 9 Ekim 1923'te Meclise verdi. "Türkiye Devleti'nin başkenti Ankara'dır." şeklindeki bir maddelik kanun teklifi 13 Ekim 1923 günü Meclis Genel Kurulunda görüşülerek kabul edildi. Kanunun yürürlüğe girmesiyle Ankara yeni Türk Devletinin başkenti oldu. Ankara'nın başkent olarak belirlenmesi Cumhuriyet'in ilanı için de bir adım oldu.                                                                                             

ATATÜRK, Ankara'nın başkent olmasının nedenleri arasında korunabilir bir şehir olmasını sebep göstermiştir.          

                                                          

Ankara’nın Türkiye Devleti’nin, Anadolu’da kurulmuş son Türk Devleti’nin Başkenti olmasının değerini anlatabilecek söz bulabilmek bile çok zor.  Biz bu topraklarda var olma ve yok olma arasında bir  savaş yaşadık ve bu savaşı kazandık. Ankara, Seymenleri, Ankara Müftüsü Rıfat BÖREKÇİ, kahraman Türk halkı ve Anadolu’nun dört bir yanından gelen kahraman Türk aydınları,  askerleri ve Milletvekilleri ile tam bir dayanışma içinde kucaklaşmış bir yer olmakla, Kurtuluş Savaşı’mızın birlik ve bütünlük merkezidir. İstanbul üzerinden yeni Türkiye Devleti’ne yöneltilebilecek her türlü saldırı ve yaklaşımların da önüne geçilerek, Ankara, başkent olma şerefi ile kutsanmıştır. Başkentimiz Ankara’dır ve Ankara, devletimizin ve birliğimizin merkezi olmaya devam edecektir. Kurtuluş Savaşı’mızın Başkomutanı ve Devletimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve kahraman Türk Halkına, Seymenlere, şehit ve gazilerimize selam olsun. Emanetleri emanetimizdir.

 
Etiketler: BAŞKENTİMİZ, ANKARA, !.,
Yorumlar
Haber Yazılımı