Yazı Detayı
09 Mart 2017 - Perşembe 00:54
 
BİR BAVULA SIĞDIRILAN HAYATLAR
Güner Gümüşay
gunergumusay@mynet.com
 
 


Hani bir şarkı vardı ;

“Amerika Rusyaya küsmüş,
Bizim takım küme düşmüş,
Umurumda mı dünya,
Sen varsın ya.” diye.

Aynen öyle.
Şimdi seçim, referandum, ekonomi, evetçiler, hayırcılar, yaşadığımız hassas dönemler, etrafımızdaki ateş çemberi, içimizdeki hainler teşkilatı hepsi üst üste gelsin gündem ne olursa olsun umurumda değil.
Neden değil? Bu ülke bu devlet bu vatan bu millet var ya işte ondan.Ben de bu milletin bir ferdiyim ya daha ne isterim. Gerisi teferruat gerçekten.
Asıl olan yaşatılması gereken bu millet bu devlet ve onun asil evlatlarıdır.
Ben onlardan bir örnek yazayım şimdi , daha güncel daha önemli daha vurgulu. Varın ötesini artık siz bilin siz dert edinin…

“Kaçtık.

Kentlerimize köylerimize yaklaştıklarını, bizi katledeceklerini anladığımız an sadece kaçtık.
Evimizi işyerimizi olduğu gibi kapatıp kaçtık. Ne yanımıza bir şey ne hatıraları alabildik. Tüm hayatımızı kilitleyip kalan yaşantımızı bir bavula sığdırıp yola çıktık.
Sığındığımız bu topraklara kaçarken ne bir varlık ne bir hatıra ne de geçmişimize dair bir fotoğraf bile getiremedik.Artık ne bir geçmişimiz ne de bir varlığımız var. Getirebildiğimiz tek şey bu bedenler ve kardeşlik elimizde başka bir şey kalmadı.
Hep imrendiğimiz Türkiye’de ki kardeşlerimiz gibi kendi ülkemizde barış ve refahı hiçbir zaman yaşayamamıştık. Sonunda da göçmen olduk.”

Göçmen insan kayıp insan.Hasta olamaz, okuyamaz , çalışamaz hep kaçak ve kayıt dışıdır. Memleketini bırakıp kaçmak zorunda kalanlar zor bir kaderi yaşarlar.
Ama bu coğrafyada yaşamanın bu topraklara sahip olmanın asaletini yaşayan ve gereğini yapan Türk kardeşleri onlara hep kucak açtılar. Her şehirde her bölgede farklı farklı kahramanlar onlara rehber oldu ;barınacak yer, kaynayacak ocak, okunacak okul, tedavi olacak hastane, oturulacak eşya, giyilecek giysi hatta doğumlarını bizzat yaptırarak isim anası oldular, destek oldular.
Etimesgut’ta da bunlardan birisi, bizlere sığınan Türkmen kardeşlerimize o kadar çok yardımcı oldu ki; Türkmenler artık O’na “TÜRKMEN ANA” diyorlar.
Gülay TUNCEL, Ankara’nın payına düşen Türkmen kardeşlerimizin her ihtiyacına koşarak, her sıkıntılarında yanlarında olup çözüme ulaştırarak çok özverili çalışmalarda bulundu. O artık Türkmen kardeşlerimizin “TÜRKMEN ANA” sı…
Türkmen kardeşlerimiz için neler yapıyor Gülay TUNCEL namı diğer  “TÜRKMEN ANA” ;
Öncelikle kiralanan evlerle barınma ihtiyacı karşılandıktan sonra;Türkmen ailede çalışabilecek olanlar için hemen iş bulunma safhasına geçiliyor.
Bu arada kiralanan evlere her türlü ev eşyası tedarik edilerek özellikle Etimesgut Belediyesi’nin verdiği araçlarla taşınıyor. Evler döşeniyor , yine temin edinilen giysiler veriliyor. Gıda yardımları sağlanırken okul çağındaki çocuklara ve gençlere öncelikle Türkçe eğitimi verilmeye başlanıyor.
Geçici kimlikleri hazırlanıp sağlık hizmetleri için Toplum  Sağlığı Merkezleri ile çalışmalar yapılıyor.

Gülay TUNCEL tüm bu çalışmaları gerçekleştirirken özellikle Etimesgut Belediyesi ve Başkan Enver DEMİREL’in katkısını vurguluyor.
Hayırsever ve yardımseverlerin kendisine olan desteği ile her zaman yanında olan arkadaşları Aynur PERGEL, Nilüfer BAŞ, Selma KÖSEOĞLU, Mehmet AKSOY ve Nilüfer TOSUN’un varlıklarının kendisine güç verdiğini belirtiyor.
Türkmenlere yardım konusunda artık bireysel faaliyet aşamasının çok ilerisine geçen çalışmalar yapmışlar. Onlara daha faydalı olmak bazı engelleri aşabilmek için kurumsal bir şekilde Tüzel bir kişilik olmanın zamanı gelmiş.
Gülay TUNCEL , Dernek çatısı altında bir oluşuma gidip tüzel bir kişilik olarak çalışmak istediklerini , böylece Türkmenlere desteğin daha verimli olacağını düşündüğünü ve bu yolda çalışmalara başladıklarını anlatıyor.
Elbette ne bu topraklara sığınanlar biter ne de onlara yardım eden asil Türk evlatlârı biter.

Gönül isterdi ki coğrafyamız bütün bu savaşlardan eziyetlerden göçebeliklerden ve sığınmacılardan kurtulsun ama gerçek şu ki; Vatan olarak    üzerinde yaşadığımız bu topraklar medeniyetlerin kurulduğu yaşatıldığı ve tüm dünyaya yayıldığı    yerler. Kanla revânla alınıp bizlere bırakılmış bu toprakların üzerinde yaşamak tarih boyunca neleri gerektirdiyse nelere mal olduysa misliyle yapmaya hazırız. Çünkü muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızda akan asil kanda mevcut ve onu akıtmaktan zerre çekinmemiş bir toplumuz bir milletiz bir bütünüz. Önce kendi topraklarımızı koruyup sonra da bu coğrafyada bize bel bağlamış olanlara da yardım edecek kadar asil bir milletiz.

Şimdi sorup durmayın referandumda ne diyeceksin diye. Kendi bildiğimce kendi inancımla hür irademle gidip oyumu kullanacağım.

Size de tek bir önerim var: Varın gidin kendi inancıza kendi meşrebinize göre kendi bildiğinizce iradenizi kullanın seçiminizi yapın. Sandıktan çıkacak iradeye saygı duymak ve bu iradenin gereğini yapmak hepimizin boynunun borcudur. Bu topraklarda yaşamak bu toprakların bedelini ödemek her bir vatan evladının en kutsal görevidir. Elinden geldiğince, gücü yettiğince ve bildiğince.... Ondan sonrası Mukâdderattır ve boynumuz kıldan incedir.
Ne Mutlu Türküm Diyene….

 
Etiketler: BİR, BAVULA, SIĞDIRILAN, HAYATLAR,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
01 Mayıs 2017
EMEK
07 Ocak 2017
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖZEL TOPLU TAŞIMA ARACI
01 Ocak 2017
MÜTEAHHİT'İN ÖLÜMÜ !..
14 Kasım 2016
ANKARA'NIN TAŞINA BAK!
01 Kasım 2016
LORENZ EĞRİSİ ve PASTA
26 Ekim 2016
FİİLİ DURUM !..
25 Ağustos 2016
MUHALEFET GÖREVE !..
19 Ağustos 2016
BİTTİ Mİ ?
01 Temmuz 2016
ETİMESGUT'UN MARKALARI !
10 Nisan 2016
'MERKEZ' 2 MAYIS'TA MECLİSE GELECEK Mİ?
05 Nisan 2016
ETİMESGUZ TAZİYE ÇADIRLARI
12 Ocak 2016
KANKA'YA "KABUL", ETİMESGUTLUYA "RED"
24 Aralık 2015
"PAMFİLYA'LI" SEN DE KUCAKTASIN ARTIK!
10 Mayıs 2015
DEVLET'E İHTİYAÇ VAR !
27 Ekim 2014
29 EKİM: YAPRAKLAR DÖKÜLÜRKEN
11 Eylül 2014
FESTİVALİN ARDINDAN
29 Ağustos 2014
ETİMESGUT FESTİVALİ BAŞLIYOR
11 Ağustos 2014
NASİP MİŞ!..
08 Ağustos 2014
YA.. NÂSİP !..
30 Temmuz 2014
*FULLER FULLEDİ
18 Mayıs 2014
UMURSAMAYALIM MI ?
21 Mart 2014
CHP'DEN YORULAN SOSYAL DEMOKRATLAR
01 Şubat 2014
MEÇHUL DOSTLAR KİMDEN YANA?
07 Ocak 2014
SİZ NE YAPTINIZ?
28 Aralık 2013
ADAY ADAYLARI ELDE KALDI!
13 Aralık 2013
AKP İKTİDARININ İSTANBUL VURGUSU
29 Kasım 2013
PLASEBO ETKİSİ!
10 Kasım 2013
HANNOVER'DEN MARŞANDİZ'E..
27 Ekim 2013
ALGILADIKLARIMIZ ve MEDYA DENETİMİ
15 Eylül 2013
ÇÖP HASTANELER!
25 Ağustos 2013
DEĞERLİ YALNIZLIĞIM!
04 Ağustos 2013
İKİ SAVUNMA TEK VATAN!
28 Temmuz 2013
Hükümete Rağmen ATO Seçimleri
14 Temmuz 2013
Mücadele PKK İle Değil!
07 Temmuz 2013
BOP'DAN BOK'A ABD
02 Temmuz 2013
ODTÜ'de MEZUNİYET: GURUR ve ÜMİT
17 Haziran 2013
Tarihi Yeniden İhya Etmek
09 Haziran 2013
TOPLUMUN MUHALEFETİ
Haber Yazılımı