Yazı Detayı
01 Haziran 2017 - Perşembe 10:27
 
BİR DÜŞ GÖRDÜM
Tülay Sözeri
 
 

Dün gece rüyamda ağladığımı gördüm. Akan gözyaşlarım değil de bir avuç yapraktı sanki. Sarı ve kurumuş döküldüler ellerime. Düştükleri anda ellerime, yavaşca ufalmaya, avuçlarımdan akan döküntüler usul usul odanın dört bir yanına dağılmaya başladı. Savruldukça çaresizlikleri arttı, çaresizlikleri arttıkça biraz daha, biraz daha ufaldılar.

İçinde bulunduğum odada insana zar gibi yapışan bir tedirginlik hakim. Nereye bakarsam bakayım bir kendime, bir de sağıma soluma dokunan zavallı bir yakarışa, yakarışımın ardından ise, odanın her tarafını sarıp sarmalamış aynalara yakalanıp duruyorum.

Bir yandan elimde un ufak olmuş yapraklar, diğer yandan sahip olduğum tüm yansımalarımı yüzüme vuran aynalar, aynaların içinde sonsuzluğa meydan okuyarak, yaşama çılgınca koşmak için bölünerek hızla çoğalan hücrelere benzeyen yüzlerim, binbir şekilde ve binbir ifadeyle bana bakarken nasıl da dağılıp gidiyorlar düşlerimin içinde.

Oralarda sonsuzluğunu binlerce kez katlayıp, bambaşka yaşamlara koşar adım giderken, tanımadığı yüzlerle birer birer karşılaşıyorlar. Ne kadar zor bu yansımalarla uğraşmak, aynalara yansımış olan bu yüzleri teskin etmek ne kadar imkansız.

Ağlarken, gülerken, serzenişlerini taşırken, bir diğerinden ayırtedilemeyeceğini anlatmaya çalışan yüzlerimin üzerinde kapalı olan örtüler birer birer açılmaya, avuçlarımda başlayan yangın yüzlerimin her birine sıçramaya, yangının ortasında kalan aynalar yavaş yavaş erimeye başlıyor. Ortalık bir mahşer yerine dönmeye başladığında, erimeye başlayan aynaların arkasından karşıma kısa boylu, siyah saçlı, gözbebekleri olmayan, bembeyaz yüzlü çirkin bir kadın çıkıyor. Kadının çirkinliği ve kendinden emin duruşu o kadar etkileyici ki, bu görüntü bir fotoğraf karesi gibi donuklaşarak zihnime kazınıyor..

 

“Beni neden uyandırdın?” diyor kızgınlıkla. “ Sakince izbe bir köşede, daha önce adını sanını duymadığın alemlerde uyuyordum.Yıllarca yalnızca düşlerinde keşfettiğin yüzlerinde yaşadım . Ne ben onlara karıştım, ne de onlar bana. Başta hepsi bilerek , isteyerek sırtını çevirdi çirkinliğime. Baktım ki sonsuza kadar kalacağım bu umursamazlığın içinde, baktım ki çıkış yok bu tutsaklıktan, kurtulmak için tüm bu anlardan, benliğimden birer parça verdim şu gördüğün her bir yüze. Öylesine hesaplı, öylesine temkinliydim ki bu anlarda anlayamadılar neler olup bittiğini. Ve işim bittiğinde, sona ermişti yalnızlığım, görünmüyordu eşi benzeri olmayan çirkinliğim.

Artık aynaya her baktığımda, kendimde diğer yüzlerden birer parça bulmaya başladığımda , karışıp gittim bu sefil yalanın içine. Hiç kaygım olmadı gelecekle ilgili. Hafızam kaybettiğim yüzümle birlikte beni terkedip gitti. Ne garibeliğim kaldı ne de gündüz düşlerim. Saniyelik anılarla idare edip gittim yıllarca. Öylesine unutkan öylesine arsız oldum ki bu katı gerçeğin içinde, uyanmak işime gelmedi nedense.

Ama şimdi sen kalkıp yok olduğunu sandığım bu oyunu bir düşle alt üst ettin. Aynaların arkasına sakladığın yangınlarla erittin tüm yüzleri. Çıktı ortaya yeniden ebedi, bir türlü sahip olmayı başaramadığım, o zavallı çirkinliğim. Bir şeyi bıraktığın anda düşmeyeceksin peşine. İnce ince ufalmaya başladığın anda bırakacaksın kendini olan bitene. Kurcalamayacaksın tadında bırakılması gerekenleri, oynatmayacaksın mihenk taşlarını öyle sorumsuzca . Haydi söyle bana neden uyandırdın beni?” dedi.

Alev topuna dönse de düşlerim, darmadağınık olsa da yüzlerim, toparlanmak gerekiyordu bu soru karşısında.” Uyanmanın bir anlamı yoktur. Uyumak ve uyanmak eş zamanlı bir yanılgıdır aslında. Ne zaman geleceğini bilemediğin bir zaman dilimini beklerken, tüm anların birbirine karışır. Çoğu zaman ayırt edilmez olurlar yanyana geldiklerinde. Bir gerçeklik, bir yalan arasında gelip giden yanılgılar bırakmaz peşini . Bir avuç yaprak olup ufalırlar avuçlarında.. O yüzden seni olduğun gibi ortaya çıkaran bu yangına hiç takılma.......ne olur !” demek istedim bu çirkin yüzlü kadına. Ama diyemeden bitti düşler, bitti yangınlar.

 
Etiketler: BİR, DÜŞ, GÖRDÜM,
Yorumlar
Haber Yazılımı