Yazı Detayı
25 Mayıs 2014 - Pazar 00:46
 
BUGÜN HEPİNİZ ALEVİ MİSİNİZ ?
Sevda Aksoy
 
 

Unutmuş olman mümkün değil, dün Alevi ler hep senin yanındaydı.  Cumhuriyet mitinglerinde alanları dolduranlar, Anıtkabir'in Yılmaz bekçileri..  Milliyetçilikte en önde Bayrak sallayanlar..

En çok onlar bağırdılar alanlarda, “yaşasın halkların kardeşliği” diye. ''Unutmadın değil mi ''?

Laiklik ne zaman örselense bağnaz dudaklarda, ilk karşı çıkan onlardı. Doğal afette yurt dışındaki aleviler'in dahi akın ettiği banka hesaplarına, mezhebine ırkına bakmadan zayıfın yanında olan da en çok onlardı.  Rojova’da Kürt, Hrant'ta Ermeni olan da yine en çok onlardı.

Kabul et en çok onlar öldüler toplumsal olaylarda. Bu ülkede ne zaman siyaset çarkı ters işlese asılan onlardı. Ceza evlerinde, mahkemelerde, sürgünlerde başı çeken onlardı. Dersim'de katledilen, Maraş'ta vurulan Çorum'da çiğnelinen onlardı. Türkü söyledikleri için Barış mesajları verdikleri için Sivas'ta yakılanda onlardı.

Unutmuş olman mümkün değil…

 

Aydınların cenaze törenlerinde kırmızı karanfil olup dünyaya verdikleri mesajı. Gezide kör olan en çok onlardı, sokak aralarında ölen onlardı. Soma'da işçi olup sokağa dökülenler, Suriye'de alevi olan da en çok onlardı. ''Birşey söyle kardeşim unutmadık de''

 Halepçe'ye, Uludere'ye nasılda duyarlılık gösterdiler. Sendikalara en çok sivil desteği veren yine onlardı.  Kapıları kırmızı işaretlerle çarpı atılan onlardı. Oğlu kızı öğrenciyken okuldan atılanlar en çok onlardaydı. Vergisini ödediği devlet sana cami verirken ibadet hanesi olmayan fakat sana her cami'den çıkışında büyük bir samimiyetle Allah kabul etsin diyende onlardı. Laiklik Barış özgürlük ülkenin iç huzuru sadece aleviye mi lazımdı her savaşta ölen neden onlardı ?

''Lütfen düşün kardeşim!''

Ötekileştirilen ezilen direnen en çok onlardı.. ''Unutmadım de kardeşim'' Cemevi’nde otuzunda bir Uğur kurşunlanarak öldü. Cenazesi yalnızdı, oysa Uğur'lar olsun türkümüzü söylerken yıllar önce yüz binlerce olan da en çok onlardı. ''Farkında mısın kardeşim, nasılda üzüldük biz bugün, oysa bizler her zaman sizlerin yanındaydık''.  ''neden yalnız bıraktınız bugün bizi''.  ''neden cenazemizde omzunuz yoktu başımızı yaslayacak'' farkında mısın kardeşim siz biz diye konuşmaya başladık, tamda istenilen buydu.

 

İşte tamda bugün ne siz ne biz birlik olacağız. Oynanan oyunlara fırsat vermeyeceğiz.  Alevi, Sünni,  kürt , Türk,  laz bugün birlik olacağız. Kardeşliğimizi bütünlüğümüzü koruyacağız. Bugün kim haksızlığa uğruyorsa o olacağız. Bugün alevi olacağız.

''Var mısın kardeşim ?''

Yoksan hepimiz kaybedeceğiz''

 
Etiketler: BUGÜN, HEPİNİZ, ALEVİ, MİSİNİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı