Yazı Detayı
25 Haziran 2014 - Çarşamba 21:55
 
CHP'DE DENGELER..
Sevda Aksoy
 
 

CHP Ankara İl örgütü, seçime gidecek ve il başkanını seçecek. Ama diğer yılların aksine heyecansız bir seçim atmosferi yaşanıyor.

Eğri oturup doğru konuşmak lazım. Kimsede darılıp gücenmesin.

Önceki Kongrelerde, genel merkezin takındığı yanlış tutumların sonucudur bu heyecanı azalmış örgüt. Tabana rağmen, Genel Merkez’e yakın olan isimlerin, hem de bütün üyelerin demokratik hakkı olan seçimle gelme haklarına yapılan güç ittifakı, Genel Başkanın tarafsız kalma çağrılarına rağmen, adaylar arasında taraf olmaları, kendilerine ekip kurma hırsları, sonucunun herkes için hayal kırıklığı olacağı bugünleri hazırlamıştır.

Çok geçmişe gitmeye gerek yok.

2012 yılında yapılan Ankara İl Kongresinde örgütlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Nihat Matkap'ın Zeki Alçın'a verdiği destek ortadadır. Zeki Alçın'ın, tabandan rağbet görmemesine rağmen Genel Merkez yoğun bir çaba sarf etmiştir. Bütün güçlerini Zeki Alçın'ın seçilmesi için seferber etmişlerdir. Delegeler tek tek aranmış, ikna etme çabaları koltuklarından aldıkları güçle amacına ulaşmıştır. Hatta bununla da yetinmemişler Genel Başkanın ''Aman ha Ankara İl'e Alevi birini getirmeyin. Aman halktan Alevi partisi oldu tepkisini almayalım''  söylemlerini yayarak ibreyi Zeki Alçın’dan tarafa çevirmişlerdir.

Necati Yılmaz ile Zeki Alçın arasında geçen bu yarışa genel merkezden bir gurup yönetici, adeta gizli ajan gibi çalışmışlardı. Büyük çoğunluğunu Alevi delegelerinin oluşturduğu masum taban 'Aman Genel Başkanımıza zarar gelmesin', diye düşünmüş Necati Yılmaz'ı çok istemelerine rağmen, partinin ve genel başkanın başarısı için Zeki Alçın'ı desteklemek zorunda kalmıştı. Oynanan bu büyük oyun dahi Necati Yılmaz sevgisini gölgeleyememiş ti. Az bir oy farkıyla seçimi kaybeden Necati Yılmaz gönüllerin başkanı olarak kalmıştı.

Peki kimdi Necati Yılmaz:

CHP tabanının gönüllü avukatı, yıllarca bu tabanın acısında, sevincinde, mahkeme’sinde, karakolunda, cezaevlerinde hem de hiç bir çıkar gözetmeden yanında olan. Gezi davalarını bir gün olsun kaçırmayan. Onurlu Devrimci duruşuyla, hukukçu kimliğiyle, eylemlerde halktan kimliğiyle en önde mücadele veren… Kaybetse de hoşgörüsünden bütünleştirici ve barışçı yönünden hiç vazgeçmeyen güzel bir insan. Genel merkezin yaklaşık iki yıl önceki yaptığı parti içinde kendi ekibini kurma hırslarının sonuçlarını ise yapılan yerel seçimden sonra anlaşılacaktı.

İl örgütü: göreve geldikten kısa bir süre sonra, ilçe seçimlerine taraf olarak büyüklerinden öğrendikleri gibi, ilçeler bazında kendilerine yakın olan ilçe başkanlarını, hatta hemşerilerini koltuklara taşıyacaklardı. Bütün ilçeleri dizayn eden il örgütü, ahbap-çavuş ilişkileri içinde yerel seçime giderken ne yan kolu olan kadın kollarını, ne gençlik kollarını ne de tabanı bütünleştirebilmişti.

Tek bütünleştikleri ise Genel Merkez yöneticileri olmuştur. Örgütlerden sorumlu Başkan Yardımcısı olarak gelen Adnan keskin ve 5 kişilik seçim komisyonu ile yaptıkları tek iyi icraat ise; İlçe yöneticilerinin oğullarını-kızlarını Meclis üyeliğinde ilk sıralara yerleştirmek olmuştur. Sonuç ise bütün Ankara halkına yapılan bir ihanettir. Bütün zamanlarını koltuk kapma ve çıkar sağlamaya ayıran, kimselerin yaptığı hataların sonucu ise yerel seçimlerde CHP 'in hezimete uğramasıyla sonuçlanmıştır.

Mansur Yavaş'ın adaylığında oy veren bütün halkın oyunu, tabanın emeğini çöpe atmışlardır. Ve sonunda Genel Merkez; 2 yıl önce yapılan yanlışı, Ankara'ın 5 yıllık kaderini AKP'in eline verince anlamıştır ancak. Ellerinde kalan ise ahbapların dostların Meclis üyesi olan oğulları kızları olmuştur. Ankara İl Örgütünü görevden almışlardır. “CHP Genel Merkezi aynı yanlışları bu il kongresinde de yapar mı?'' bilinmez. Önlerinde Cumhur başkanlığı adaylığı gibi çok ciddi bir seçim varken. Hem de çatı adaylarını CHP tabanının büyük bir bölümünün benimsemediği bu karmaşık durumda.Yoksa 2 yıl evvel olduğu gibi aman bir Alevi aday olmasın tepki alırız masalı mı anlatırlar bilinmez. İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreterini, Cumhurbaşkanı adayı gösterenler, Alevi’den il başkanı olmaz derlerse bu kez dengeler tamamen yerle yeksan olur..

 
Etiketler: CHPDE, DENGELER
Yorumlar
Haber Yazılımı