Yazı Detayı
10 Mayıs 2015 - Pazar 12:32
 
DEVLET'E İHTİYAÇ VAR !
Güner Gümüşay
gunergumusay@mynet.com
 
 

2015 yılı için AKP Hükümetinin yatırım programına ve kamunun projelerine bakarsanız; gerçek bir büyüme hedefinin yakalanamayacağını görürsünüz.

Üstelik reel olarak bunu anlayan ve algılayabilenler arasında yarınlar için yapılması gerekenleri ortaya koyup uygulayabilecek olan kurum, kuruluş ve kişilerin de sesinin kesildiği, susturulduğu gözlenmektedir.

 

Ortam öyle bir durumda ki artık kendi köylerimizde, kentlerimizde ulusca ülkemizde boğulmakta , nefes alamamaktayız.

Türkiye sadece AKP den Türkiye sadece iktidar ve yandaşlarından ibaret değildir. Türkiye kendi aralarında bölücü anlaşmalar yapan ve bunları uygulayanlardan da ibaret değildir.

Türkiye bir kişinin bir zümrenin bir etnik kökenin esaretine sokulmak istenirken atlanılan bir husus var: ”Türkiye Türklerindir.”

 

Türkiye sadece “İstanbul “sadece “Kaç Ak saray” sadece” Diyarbakır” sadece “Kandil Akıllılar”dan  sadece“Oslo ve Dolmabahçe Mutabakatçıları”ndan, sadece  “Bebek Katili Sevicileri”n den de ibaret değildir.

Türkiye vatanı ve milletiyle bölünmez bir bütündür.

Türkiyenin cazibe alanı sadece ayrılıkçıların ya da başkanlıkçıların öne çıkarttıkları yerler değildir; Tüm ülkemiz  cazibe alanıdır.

 

Ülkemizde kurgulanan  ayrılıkcı oyunlara , sırf kendilerine süslenerek sunulan ekonomik göstergeler için ses çıkarmayanlar ;durum hiç de size gösterildiği gibi değil.

Ülkemizde gerçek yaşam hiç de süslenmiş, balon yapılmış, cilalanmış,  ekonominik  göstergelerle  sizlere sunulduğu ve anlatıldığı gibi değil.

 

Durum gerçekten o kadar vahim ki; kurbanlar kurtuluşu kendilerini bu durumlara sokanlarda aramaktalar.

Halbuki  yeniden kurgulanan küresel denklemlerin oyuncağı olan AKP ve iktidarının elinde kalırsak;  bugünleri de arayacağız.

 

Oyun kuramadığın ve söz sahibi olamadığın reel dünyada sana biçilen rol : 10 Bin dolar kıskacında kalmış bir milli gelir,orta seviye sanayi üretimi,hizmet sektörü ve lojistik faaliyetlerden  öteye geçememendir.

Gerçekten  zincirleri kırmak reel anlamda kalkınmak ve sanayileşmek istiyorsak bu artık AKP nin gerçekleştiremeyeceği bir olgudur.

Çünkü yeni baştan bir sanayileşme ve üretim heyecanını yaratıp hayata geçirmek şu haliyle AKP iktidarının ve kadrolarının yapabileceği bir şey değildir. Onlar 12 yıldır ellerinden ne geldiyse yapmışlardır. Yapabildikleri , yapamadıkları ya da yapılmaması gereken uygulamalarıyla icraatlarının sonuna gelmişlerdir.

 

Bu nedenle  yeni bir heyecan fırtınasına ihtiyaç doğmuştur.

Bunu iktidardakiler görememiş ya da görmek istememiş olabilirler ama inanın bürokratik yapı ve birkaç duyarlı AKP ‘li Bakan durumun farkındadır.

Özellikle de bürokratik yapı ve kadronun  AKP den elini çektiği ve yeni bir iktidar ihtimaline karşı tedbirli davranmaya başladığı , Ankara kulislerinde  açıkca hissedilmektedir.

 

Gerçekten de yeni bir sanayi , üretim , kültür ,eğitim hikayesine ve heyecanına ihtiyaç var.

2014 yılında iş ve siyaset dünyasında yaşananların düzeltilmesine, bozulmaya başlayan ekonomik dengenin kurulmasına ihtiyaç var.

 

Önemli atılımların gerçekleştirilip hayata geçirilmesine ihtiyaç var.

Üreticinin tüketicinin işçinin memurun emeklinin bil cümle herkesin ve kesimin bozulan yapısal düzeninin yeniden ve doğru olarak bize ait sistemler ve formüllerle düzenlenmesine ihtiyaç var.

 

Ekonomik sorunların ; güvenlik ve gereksiz başkanlık tartışmalarının gerisinde tutulması bilinçli bir uygulama olabilir ama artık ülkenin gerçek gündemi olan ekonomik kalkınma ve refaha  yoğunlaşmaya ihtiyaç var.

 

Komşu coğrafyalarla olan ilişkilerin yanlış kurgulanması ve AKP iktidarının buralarla olan münasebetlerimizde amacı aşmasının ekonomimizde ve milli güvenliğimizde açmış olduğu  gediklerin acilen kapatılmasına ihtiyaç var.

 

Petrol fiyatlarındaki düşüşün vatandaşın cebine yansıtılması, ekonominin siyasetin gölgesinde kalmaması,ülkenin milli dinamiklerinin bozulmaması,iç güvenlik zafiyetinin ve terör belasının sonlandırılması için gerekenlerin yapılmasına ihtiyaç var.

 

Sadece dünyaya , fazlasıyla arz edilen sıcak paranın finans piyasamızı ve inşaat sektörümüzü  geliştirmesiyle gerçek bir kalkınmanın sağlanamayacağı asıl gelişmenin bilgi ve sinai üretim ile tasarımdan geçtiğini birilerinin gözüne sokmaya ihtiyacımız var.

Bunun için anaokulundan üniversitesine bozulan eğitim sistemimizin düzeltilerek derhal üretim ve iş odaklı hale getirilmesine ; gençlerimize iş sağlanmasına ihtiyaç var.

 

Küresel barışın sürdürülebilmesine vebunun için reelpolitik davranılmasına , ihtiyacımız var.

 

Silahların yöntemiyle susturulup ,insiyatifin ele geçirilmesine; gerçek toplumsal uzlaşı ile demokrasimizin perçinlenmesine ihtiyacımız var.

 

Komşu coğrafyamızdaki ateşin bir an önce söndürülmesine, kardeşlerimizle komşularımızla güçlü ilişkiler kurulmasına, acil ihtiyacımız var.

 

Üretim yoksa kalkınma hayaldir.

Taşı toprağı altın olan ülkenin kaynaklarını iltizamlaştırarak, geleceğimizi ucuza sermaye şirketlerine kırdırarak,nadide toprak parçalarımızın üstüne dikilen binaları yabancılara satarak bu ülkeyi  ekonomik olarak çekip çevirmek mümkün değildir.Onun için gerçek ekonomi politikalarına  ihtiyacımız var.

 

Sürdürülebilir bir büyüme yerine  verimli bir  kalkınmaya ihtiyaç var.

 

Küresel oyunda bize biçilen rolün yetersizliğini göremeyip; kendi siyasi ve ticari hırsı için hala, bunu uygulayan AKP iktidarının değişmesine ihtiyaç var.

 

“Üreten küresel sistemde “Türkiye’yi öncelikli bir ülke yapabilmek için: Üreterek büyüyen, büyüyerek ve toplumsal gelişme sağlayarak kalkınan  bir ülke haline getirecek; bir hükümete ihtiyaç var.

 

Kısaca tüccar olmayan toplumun ve sistemin her ihtiyacını yönetecek, bir hükümete ihtiyaç var.

 

Bize Devlet gibi Devlet, Vatanın ve Milletin bölünmez bütünlüğünü baş tacı yapacak  Devlet lazım.

Velhâsılı-ı kelam; Tüccara değil  Devlet’e ihtiyaç var.

 
Etiketler: DEVLETE, İHTİYAÇ, VAR,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
01 Mayıs 2017
EMEK
09 Mart 2017
BİR BAVULA SIĞDIRILAN HAYATLAR
07 Ocak 2017
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖZEL TOPLU TAŞIMA ARACI
01 Ocak 2017
MÜTEAHHİT'İN ÖLÜMÜ !..
14 Kasım 2016
ANKARA'NIN TAŞINA BAK!
01 Kasım 2016
LORENZ EĞRİSİ ve PASTA
26 Ekim 2016
FİİLİ DURUM !..
25 Ağustos 2016
MUHALEFET GÖREVE !..
19 Ağustos 2016
BİTTİ Mİ ?
01 Temmuz 2016
ETİMESGUT'UN MARKALARI !
10 Nisan 2016
'MERKEZ' 2 MAYIS'TA MECLİSE GELECEK Mİ?
05 Nisan 2016
ETİMESGUZ TAZİYE ÇADIRLARI
12 Ocak 2016
KANKA'YA "KABUL", ETİMESGUTLUYA "RED"
24 Aralık 2015
"PAMFİLYA'LI" SEN DE KUCAKTASIN ARTIK!
27 Ekim 2014
29 EKİM: YAPRAKLAR DÖKÜLÜRKEN
11 Eylül 2014
FESTİVALİN ARDINDAN
29 Ağustos 2014
ETİMESGUT FESTİVALİ BAŞLIYOR
11 Ağustos 2014
NASİP MİŞ!..
08 Ağustos 2014
YA.. NÂSİP !..
30 Temmuz 2014
*FULLER FULLEDİ
18 Mayıs 2014
UMURSAMAYALIM MI ?
21 Mart 2014
CHP'DEN YORULAN SOSYAL DEMOKRATLAR
01 Şubat 2014
MEÇHUL DOSTLAR KİMDEN YANA?
07 Ocak 2014
SİZ NE YAPTINIZ?
28 Aralık 2013
ADAY ADAYLARI ELDE KALDI!
13 Aralık 2013
AKP İKTİDARININ İSTANBUL VURGUSU
29 Kasım 2013
PLASEBO ETKİSİ!
10 Kasım 2013
HANNOVER'DEN MARŞANDİZ'E..
27 Ekim 2013
ALGILADIKLARIMIZ ve MEDYA DENETİMİ
15 Eylül 2013
ÇÖP HASTANELER!
25 Ağustos 2013
DEĞERLİ YALNIZLIĞIM!
04 Ağustos 2013
İKİ SAVUNMA TEK VATAN!
28 Temmuz 2013
Hükümete Rağmen ATO Seçimleri
14 Temmuz 2013
Mücadele PKK İle Değil!
07 Temmuz 2013
BOP'DAN BOK'A ABD
02 Temmuz 2013
ODTÜ'de MEZUNİYET: GURUR ve ÜMİT
17 Haziran 2013
Tarihi Yeniden İhya Etmek
09 Haziran 2013
TOPLUMUN MUHALEFETİ
Haber Yazılımı