Yazı Detayı
22 Şubat 2016 - Pazartesi 11:01
 
DIŞ POLİTİKA, TERÖR VE TÜRKİYE
H. Mert Özgentürk
 
 

Bir ülkenin başkentinin göbeğinde terör eylemi oluyorsa bu o ülke için açık bir mesajdır. Adımlarına dikkat et biz seni harcarız.

Türkiye Cumhuriyeti devleti dik durursa bağımsız Türkiye ortaya çıkar. Bağımsızlık bedel ile olur. Bedel ödüyoruz. Çözüm süreci tüm bu terör eylemlerini azdıran bir süreç haline gelmiştir. Şuan herkes çözüm sürecine lanet okumaktadır. Çözüm süreci Sayın Cumhurbaşkanımızın müdahalesi ile son bulmuştur. Peki bu sürece kim Tayyip Erdoğan’ı ikna etmiştir. Çözüm sürecinin başındaki isim Prof.Dr. Beşir Atalay.

 

Dış politikamız Suriye de Mısır da Irak ta Rusya da felaket haline gelmiştir. Oysa biz barış merkezi haline getirdiğimiz bölgemizde Ticaret rekorları kırıyorduk. 2009 yılından sonra mevcut Başbakanımız, Dışişleri Bakanı olunca işler ters dönmeye başladı. Meşhur Stratejik derinlik kitabımı dış politikaya uygulandı; yoksa başka düşünceler mi bilemiyorum. Ama bir tek Yunanistan kaldı çatışmaya girmediğimiz komşumuz.

Bugün özellikle dış politika da karşılaştığımız sorunların kaynağı tam olarak çözüm beklediğimiz kişinin fikirleridir. Paradoksal bir durum. Olayları bu aşamaya getirenden çözüm beklemek en basit kavramla saflıktır.  Dış politikanın beyni teoriler kralı sayın Ahmet Davudoğlu. Teoride harika işler yapabilir. Ama sahada pratikte dış politika fikirlerinin başımıza neler aştığını görmeliyiz.

Akademisyenler Teoride iyi olabilirler, ama sahada pratikte, başımıza açtıkları sorunlar ortadır. Dış politikada, çözüm sürecide akademisyen imzalı sorunlardır. Birçok Akademisyene danışman öteye görev verilmemelidir.

 

Sayın Prof. Dr. Ahmet Davudoğlu Başbakanlığından itibaren Türkiye Bürokratların krallığına geçmiştir. Bürokratlar kendilerini milletvekillerinden üstün görmektedirler. Birçok bürokrat burunlarının dikliğinden gözlerinin önünü görememektedirler. Bürokrasi Tüccarın Sanayiicinin v.b. değer üretenlerin önünü açacak onların emrinde olacağına şuan şu kriz ortamında keyfiyet sürmektedirler. Çünkü Hz Mevzuattın arkasına sığınmışlardır. Maaşları dolgun, evleri lojman, makam araba saltanatı almış başını gidiyor. Milletin Tayyip Reisi yok işadamının ağlayacak derdini anlatacağı Tayyip Abileri, icranın başında değil. Hayatında kavga etmemiş adamlar Dış politika da Rusya ile savaş durumuna geliyorlar. Belki ömrü billah askere gitmemiş adamlar Terör örgütü karşısında strateji geliştiriyorlar. Vah memleketime vah.

Tayyip Beyi bu ülkede geçimsiz sinirli v.b olumsuz kavramlar ile göstermeye çalışıyorlar. Dost gibi gözükerek geçimsiz adam imajı veriyorlar. Yok öyle bir şey.

Tüm vatandaşları uyarıyorum. Aç mısınız?  Valiye memura minnet etmeyin Tayyip babaya ulaşın.  Bu adam Cizre de kumanya verilmeyen asker polise kumanya gönderiyor. Bürokrat hz. Mevzuat diyerek keyfiyet mi yapıyor? Tayyip Baba’ya müracaat edin. Görevliler işini yapmıyorsa, çocuğunuza iş bulamıyorsanız, işadamlarının ticareti engelleniyorsa, banka faizlerine müdahale edilemiyorsa,  

Elçilikler sizinle ilgilenip sorunlarınızı çözmüyorsa, hastane kapılarında sürünüyorsanız, v.b. gibi memnuniyetsizliğiniz varsa Tayyip Erdoğan’a ulaşın samimi olarak söylüyorum. Cuma çıkışı, Taksi durağında vb. halkın içinde bu adam. Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezine de az itimat edin onlarda bürokratlar gibi sadece gaz almaya çalışabilirler. Tüm Sorunlarınız için Evvela Allah sonra Tayyip Beyden başka kapınızın olmadığını bilin. Şikayetinizi yapın o zaman görün Size zorluk çıkaran Bürokratları. Tayyip Bey Bu ülkede bürokratik keyfiyete savaş açtı. İcra’nın başında iken başarılıda oldu. Ne zaman ki ayrılıp reisi cumhur oldu. Bürokrat ve akademisyen krallığına kaldık. Acilen Tayyip bey tekrar icranın başına geçmeli adı ne olursa olsun.

 
Etiketler: DIŞ, POLİTİKA, TERÖR, TÜRKİYE
Yorumlar
Haber Yazılımı