Yazı Detayı
13 Aralık 2018 - Perşembe 17:26
 
ETİMESGUT'TA AK PARTİ ve MHP İTTİFAKI
Ümit Cankurtaran
umit.cankurtaran@hotmail.com
 
 

    AK Parti ile MHP arasındaki ittifak görüşmelerinde düğüm önümüzdeki iki haftalık süreçte çözülecek. CHP ve İYİ Parti arasındaki görüşmelerde de iki liderin bu hafta bir araya gelmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli'nin haftaya yapacağı görüşmenin ardından ittifakın çerçevesi belirlenecek. AK Parti ile MHP'nin ayrı ayrı seçim kampanyası yürütmesi planlanıyor. AK Parti ile MHP arasındaki ittifak görüşmelerinin ardından iki hafta sonunda tüm il ve ilçe adayları kamuoyuna duyurulacak.


    Peki görüşmeler sonucunda Ak Partinin Etimesgutta aday çıkartmaması ve MHP’de mevcut belediye başkanı  Enver DEMİREL’i destek olması gündemde olduğunu hepimiz biliyoruz artık. Bu süreçleri göz önünde bulundurulduğunda Ankara’nın metropol ilçelerinden olan Etimesgut bu kararın sonucunda ne olabilir.?
    Şöyle bir Etimesgut’un geçmişine gidildiği zaman yerelde  ; 2004 yerel seçimlerden itibaren Ak Parti Eski Etimesgut Belediye Başkanı Sayın Serhat Kemal YILMAZ döneminden bu güne uzanan süreç içerisinde neler yapıldı ne gibi teşkilat için bir çalışmalarda bulunuldu ve MHP ile ilişkiler nasıldı gözden geçirmek gerekir.


   Ak Parti’nin Etimesgut siyasi konjonktüreline bakıldığında çok farklı bir yapıya sahip olduğu aşikârdır. Siyasetin sadece belli gruplar içinde yapıldığı ve grubun dışına çıkıldığı zaman başarısız olacağına inanan müesses nizam içinde olan bir yapılanma olduğunu bariz şekilde görebilirsiniz. 2004 Yılında seçim ile belediye başkanı olan Serhat Kemal Yılmaz yaptığı hizmetleriyle, başarısıyla kimine göre başarısızlığıyla 2009 yılına kadar belediye başkanlığı dönemi geçirmiş ve Ak Partinin teveccühü üzerine tekrar belediye başkan adayı olarak gösterilmiştir.


   Maalesef siyasi sürecin ilçe bazında teşkilatlanma içerisinde teveccüh gösterilen başkanın istenmemesi üzerine seçim kaybedilmiştir veya kaybettirilmiştir de diyebiliriz. Sebep ise herkese göre değişik açılımlar gösterebiliyor, ama asıl sebebi ise o günlerde Etimesgut Ak Parti teşkilatının bencilliğine dayalı iç siyaseti manipüle etmekten başka bir şey değildi. Sonraki durumlar malum sayın Yılmaz’ın ve çalışma ekibinin üzerinde atılı suç unsurları üzerine açılan davalar neticesinde tutuklanmalar ve sorgulanmalar olarak uzun bir süreçle mağduriyet içerisinde kalmışlardır.
    Bunun karşısında MHP teşkilatlanmaları ise bu duruma son derece memnuniyetle izleyip Ak Partinin yapılan hizmetlerini hiçe sayıp olan olayları adeta seçim malzemesi yaparak yapılan olumsuzlukların destekçisi olmuştur. Müesses nizam içinde olan MHP teşkilatlanması seçim dönemlerinde her zaman atıl suçu üzerinde kalmayan Serhat Kemal YILMAZ dönemini servis ederek seçim malzemesi haline getirmiştir. CHP seçmeninin ise kendi teşkilatlarının seçim alamayacağı düşüncesi içerisinde olup, AK Partiye seçim kaybettirmek olasılığını ön görerek MHP’nin son yerel seçimlere kadar belediye başkanlığını alması için elinden geleni yapmıştır. Bu süreçler içerisinde MHP teşkilatında anlaşamayan Ak Patiye, Ak Partide anlaşamayan MHP’ ye sürekli transfer olmuştur. Teşkilatlar arasında sürekli iki zıt kutup hali aşikardır. Düşünsenize Ak Parti Teşkilatlarının 15 Temmuz olaylarında Darbe girişiminin önüne canını vermek için sokaklara dökülmüştür, diğer tarafta yereldeki MHP kanadının ise kılı bile kıpırdamamıştır. Sonrasında parklara sokaklara 15 Temmuz şehitlerimizin isimlerini vererek durumu manipüle edip  Sayın Bahçelinin gözünü boyamak için uğraşan bir müesses nizam karşımıza çıkıp yine adaylığını açıklatmıştır.


    Şimdi ;
    15 Temmuz olaylarında canını ortaya koyan teşkilat-halk ve kılı bile kıpırdamayan MHP yerel teşkilatıyla ittifak olmayı kabul görecek mi.?
Başvuruda bulunan Ak Parti belediye başkan aday adayları ve meclis üyeleri aday adayları bu durumu sineye çekebilecekler mi?

 
Etiketler: ETİMESGUT'TA, AK, PARTİ, ve, MHP, İTTİFAKI,
Yorumlar
Haber Yazılımı