Yazı Detayı
29 Ağustos 2014 - Cuma 01:36
 
ETİMESGUT FESTİVALİ BAŞLIYOR
Güner Gümüşay
gunergumusay@mynet.com
 
 

 

Kendinizi dünyada düzenlenen festivallerin hepsini görmeye adasanız,ömrünüzün yarısıgeçer.Sadece Hindistanda,yılın neredeyse hergününe bir festival düşüyor. Festivallerin büyük çoğunluğunun çıkış noktası eski gelenekler,efsaneler ve dini inanışlar.

Yıl boyunca, dünyanın her köşesinde, ulusal ve uluslararası çapta binlerce festival düzenleniyor.İçinde yetiştiğimiz kültür penceresinden baktığımızda, bunların bazıları sıradan ve bilindik, bazıları ise kesinlikle sıra dışı ve hatta tuhaf. Örneğin ülkemizde, özellikle bahar ve yaz aylarında, en fazla mahsul alınan yerlerde erik, çilek, kiraz gibi ürünler adına festivaller düzenleniyor

 

 Yabancı takvimlerde  “Derviş Festivali” denen bir festival de var. Mevlana Celaleddin Rumi’nin vuslat yıldönümü anma etkinliklerinin yapıldığı ve  7-17 Aralık tarihleri arasında Konya’da gerçekleşen bu anma törenine yabancılar “Derviş Festivali” diyor.

İşte Festivaller böyle anlamlı böyle işlevsel.

 

 

Kültür ve Sanat Kenti Etimesgut’un da bir festivali var.”ULUSLARARASI ANADOLU GÜNLERİ” Kültür ve Sanar Festivali’nin bu yıl 11.cisi gerçekleştirilecek.

 

Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nin kurucusu ve 2.Dönem yaptığı Belediye Başkanlığı Döneminde 10 Kez uygulayıcısı  Etimesgut Belediye Başkanı Enver DEMİREL olmuştur.Üçüncü kez Etimesgut’un teveccühüyle Belediye Başkanı seçilen Enver DEMİREL;Türk Dünyası,Anadolu Şehirleri ve Etimersgut’lularla birlikte Festivalinin 11.cisini uygulamaya  başlıyor.

 

29 Ağustos Cuma günü Festival Kortejiyle başlayacak 11.ci Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nin iptal edilmesi gerektiği yönünde “AK İDDİA” lar var.

Soma Faciası,Gazze’de İsrail’in kırdığı müslümanlar ve Işıd Mezalimi varken;Bu festival de yapılır mıymış.

 

MHP li Etimesgut Belediye Başkanı Enver DEMİREL bu festivali yapmasın ama;o zaman sormazlar mı :

 

*14 Haziran 2014 “Soma Faciası”ndan sadece 32.Gün sonra;Acılar daha taze,kazanın muamması ve hükümetin  bu konudaki eksikleri yürekleri dağlıyorken.

Aileden sorumlu yeni Bakan Hanım,Soma da  yaraları sarmaya çalışırken  selefi Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Hanım Fatma ŞAHİN , “Hemşehri Dernekleri Festivali” ni düzenliyordu.

Üstelik bu şenliğe AK Parti milletvekilleri Nejat Koçer,Mehmet Sarı  ve Halil Mazıcıoğlu eşlik etmişlerdi.Hep birlikte eğlenilmiş yöresel yemekler tadılmış keyfin zirvesine çıkılmıştı.Soma Faciası’ndan sadece 32 gün sonra üstelik bu facianın sorumlusu AKP Hükümetinin ,Eski bir Bakanı yeni Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Milletvekilleri Festivaldeydiler.

Unutmadan AK Siirt Milletvekili Osman Ören’de vardı bu festivalde;acılar henüz tazeyken…

 

*Türkiye’nin izlediği dış politikalardaki yanlışlıklarının da etkisinin olduğu Gazze Yıkımı,İşıd Katliamları sürerken; Bursa Büyükşehir Belediyesi “2.ci Bisiklet Festivali “ni 29 ve 31 Ağustos tarihleri arasında düzenleyecek.AK Katılımcıların kimler olduğunu da o zaman göreceğiz .

 

*Soma Faciasından 36 gün sonra:AK Partili Gökal Belediyesi “Çilek Festivali” düzenledi.  12.Çilek festivaline Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, Erbaa Belediye başkanı Hüseyin Yıldırım katılırken; Festivalde bir konuşma yapan Tokat milletvekili Zeyid Aslan 30 Mart yerel seçimlerinde AK Partili Belediye başkanı Salim Çınar’ı belediye başkanı olarak seçtikleri için Gökal halkına teşekkür ettiğini belirtti.

Soma Faciasından zerre kadar bahsetmeyen  Aslan bu tür organizasyonların halkı kaynaştırmak adına oldukça önemli olduğunu, yapılan şenlikte emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Ayrıca muktedirlik o kadar tavan yapmıştı kİ; Ödül töreni sırasında AKP İlçe Başkanı Fatih Akgün’ü “AKP Erbaa İlçe başkanı “diye anons eden sunucu Davut Şahin’e müdahale eden Fatih Akgün “AKP değil AK Parti düzeltin öyle geleyim AKP diye bir parti yok” diyerek ödülü vermek için yerinden kalkmadı.

 

*Tarih :19 Ağustos 2014  Buharkent'te bu yıl 10.'su düzenlenen ve 2 gün süren Taze İncir Festivali Mustafa Ceceli konseri ile son buldu.

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin de katıldığı festival renkli görüntülere sahne olurken 30 mart seçimlerinde başkanlık koltuğuna oturan AK Partili Mehmet Erol ise büyük bir coşkuya sahne olan festivalden bekledikleri sonucu aldıklarını söyledi.

Ayrıca Akp  Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem, Semiha Öyüş ve Ali Gültekin Kılınç’la birlikte Aydın ve Denizli’nin Valileri başta olmak üzere tüm zevat bu festivalde yerini almıştı.

HALK KONSERLERİ VE YARIŞMALAR BUHARKENTLİLERİ COŞTURDU

 

Daha örnek çok ama bu kadarı yeter olsun.

 

Şimdi kalkmış deniyor ki;Etimesgut Belediyesi bu festivali iptal etsin.

 

A Efendiler sizin el kadar belediyeleriniz “Büryan Kebabı”na,”Çilek”e,”İncir”e “Bisiklet”e Festivaller düzenlerken Bakanlarınızdan Milletvekillerinize,Belediye Başkanlarınızdan Valinize,Tüm Büroratlarınız bu festivallere katılıp eğlenirken bir şey yok da Etimesgut Belediyesi ne gelince;bu festivali neden iptal etsin.

Üstelik Etimesgut Belediyesi Enver Başkanla şehrine kattığı bu festivalin 11 .cisini düzenlerken;Etimesgut’a sonrasında Ankara’ya sonrasında Türkiye’ye ve Türk Dünyasına mal olmuş bu festivali neden yapmasın.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı,Türk Kültürü Dernekleri, Kazakistan Büyükelçiliği  Türkmenistan Büyükelçiliği,Irak Türkleri ve Türkmeneli Vakfı Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği,Balkan Göçmenleri Derneği,Kırgızistan Büyükelçiliği,Azerbaycan Büyükelçiliğinin katılacak olması Türk Dünyasının kalbinin Etimesgut’ta atacak olması mı sizi gerdi.

 

Gerildiyseniz siz devam edin “Büryan Kebabı”,”İncir” “Kiraz” ve “Bisiklet” Festivallerinize.

 

Türk Dünyası’nın bir araya gelmesinin; yeni restorasyoncu ve Yeni Türkiyeci AKP Politikalarına  ters olduğu mâlum.Bir de işin ekonomi  yönününden bahsetmişsiniz.İyi de  hükümetin tüm desteğine rağmen borç batağına batmış AK Belediyeleriniz yemiş festivallerine para harcarken;Etimesgut’un festivaline harcanacak olan parayı dert etmenize gerek yok.

Üstelik kafadan hesapladığınız o rakamlar nedir bilmem ama Etimesgut’un reklamını bu söylediğiniz rakamların kat kat fazlasını verseniz bile yapamazsınız

Mesele yi 10 günlük zevk ve müzik dinletisi seviyesine indirgemek ise vizyonsuzluğun alâsı.

 

Evet halktan alınan vergilerin halka hizmet için geri dönmesi gerekir.İşte bu festivalde yapılanda budur.Halkın parasının halka geri dönmesinin çeşitli yolları vardır.Belediyecilik sadece klasik hizmetlerle sınırlı değildir günümüzde.Kentin Belediye Başkanları  yaşadığımız kente kattıkları değerlerle ve reklamıyla,tanıtımıyla da halkına kazandırır.Hem de direk olarak ve en kısa sürede.Bütün bu faaliyetler Etimesgut için büyük bir kazanç olarak Etimesgut’luya geri dönecektir.

 

İş siyasetse; onu “Etipark”  Hastane projeleri için yaptığınız siyasette bu Etimesgut’lu gördü.

 

 
Etiketler: ETİMESGUT, FESTİVALİ, BAŞLIYOR
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
01 Mayıs 2017
EMEK
09 Mart 2017
BİR BAVULA SIĞDIRILAN HAYATLAR
07 Ocak 2017
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖZEL TOPLU TAŞIMA ARACI
01 Ocak 2017
MÜTEAHHİT'İN ÖLÜMÜ !..
14 Kasım 2016
ANKARA'NIN TAŞINA BAK!
01 Kasım 2016
LORENZ EĞRİSİ ve PASTA
26 Ekim 2016
FİİLİ DURUM !..
25 Ağustos 2016
MUHALEFET GÖREVE !..
19 Ağustos 2016
BİTTİ Mİ ?
01 Temmuz 2016
ETİMESGUT'UN MARKALARI !
10 Nisan 2016
'MERKEZ' 2 MAYIS'TA MECLİSE GELECEK Mİ?
05 Nisan 2016
ETİMESGUZ TAZİYE ÇADIRLARI
12 Ocak 2016
KANKA'YA "KABUL", ETİMESGUTLUYA "RED"
24 Aralık 2015
"PAMFİLYA'LI" SEN DE KUCAKTASIN ARTIK!
10 Mayıs 2015
DEVLET'E İHTİYAÇ VAR !
27 Ekim 2014
29 EKİM: YAPRAKLAR DÖKÜLÜRKEN
11 Eylül 2014
FESTİVALİN ARDINDAN
11 Ağustos 2014
NASİP MİŞ!..
08 Ağustos 2014
YA.. NÂSİP !..
30 Temmuz 2014
*FULLER FULLEDİ
18 Mayıs 2014
UMURSAMAYALIM MI ?
21 Mart 2014
CHP'DEN YORULAN SOSYAL DEMOKRATLAR
01 Şubat 2014
MEÇHUL DOSTLAR KİMDEN YANA?
07 Ocak 2014
SİZ NE YAPTINIZ?
28 Aralık 2013
ADAY ADAYLARI ELDE KALDI!
13 Aralık 2013
AKP İKTİDARININ İSTANBUL VURGUSU
29 Kasım 2013
PLASEBO ETKİSİ!
10 Kasım 2013
HANNOVER'DEN MARŞANDİZ'E..
27 Ekim 2013
ALGILADIKLARIMIZ ve MEDYA DENETİMİ
15 Eylül 2013
ÇÖP HASTANELER!
25 Ağustos 2013
DEĞERLİ YALNIZLIĞIM!
04 Ağustos 2013
İKİ SAVUNMA TEK VATAN!
28 Temmuz 2013
Hükümete Rağmen ATO Seçimleri
14 Temmuz 2013
Mücadele PKK İle Değil!
07 Temmuz 2013
BOP'DAN BOK'A ABD
02 Temmuz 2013
ODTÜ'de MEZUNİYET: GURUR ve ÜMİT
17 Haziran 2013
Tarihi Yeniden İhya Etmek
09 Haziran 2013
TOPLUMUN MUHALEFETİ
Haber Yazılımı