Yazı Detayı
30 Temmuz 2014 - Çarşamba 01:11
 
*FULLER FULLEDİ
Güner Gümüşay
gunergumusay@mynet.com
 
 

Soğuk Savaş döneminde ABD dış politikasının parçası olarak komünizm tehdidine karşı “kökten dinci, ılımlı İslamcı hareketleri desteklemeyi” (mücahitleri) öne süren “Yeşil Kuşak Projesi” nin  mimarları, şimdi Türkiye’ye yeni ayarlar çekme peşindeler.

Bu kişiler  bir zamanlar, kalıplaşmış komünist ideolojiyi zayıflatabilmek için;hem Hıristiyanlığı, hem de İslam'ı, özellikle Doğu Avrupa'da Sovyetler Birliği'nin komünist yönetimine karşı oluşturdukları iç muhalefete verilen desteğe etkisi için kullandılar.

 R. Reagan [Eski ABD Başkanı ] Afganistan'daki mücahitlere verdiği destek ile Sovyetler Birliği'ni Afganistan'dan çıkardı.Bu ABD nin kazanımı olmuşken ; Dünyanın kaybı ise azılı cihatçı gruplar arasındaki zafer duygusunu ve güçlendikleri hissini kuvvetlendirmesi olmuştur.

 

Bizler ise lise yıllarımıza denk gelen SSCB nin Afganistan’ı işgaline karşı çıkıp protestolar ve eylemler yapmışken;ABD nin Afganistan’ı işgalini Emek Sinemasında seyrettiğimiz Rambo filmlerinde S.Stellone nin Afganistan’da Rusları tek başına alt edişini ayakta alkışlayarak kabullenmiştik.

Demek ki 12 Eylül den sonra apolitize edilen gençliğimiz;tutulduğu algı bombardımanında bu seviye akıl tutumasına uğramıştı.Dumura uğramış bir şekilde ABD propangadalarına maruz kalmışken , bize uygulanan bu ikna çalışmalarının finansörleri de harçlıklarını bu filmlere ödeyen biz gençler olmuşuz.

 

Neyse günümüze dönelim;

Ayaklanmalar ve muhalefet Suriye'de büyümeye başlayınca Ankara, Washington ve birçok ülke Suriye rejiminin devrileceğini düşündü.

Ama olmadı; Esad, direndi , kendisini istemeyenlerin bile zorunlu tercihi oldu.

Esad Eset oldu ama hesap döndü dolaştı ehveni şer oldu.Türk Dışişleri’nin Stratejik Derinlik dehasıyla yönetilen kurumları; böylece Suriye projesinde yanlışa sevkedildi. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan bu yana uyguladığı Hariciye Politikası; Monşerlik yaftasıyla etkinlikleri kırılan Hariciyecilerimizin de sindirilmesi ile ters yüz edildi.

Evrensel bir politika Yeni Osmanlıcılık heveslerine kurban edilirken sonuçta çıkılan kapı Mezhepcilik oldu.Bu akımla üstüne gittiğimiz Suriye Politikamız çöktüğü gibi; Irak ve İran gibi komşularımızla ve buralardaki Şii yapılanmalarla ters düştük. Ve sonuçta Rabia yı alkışlarken tüm bu Arap Baharı sürecinin kazananının Kürtler olduğunu ıskaladık. Biz Eset ve Mursi ile uğraşırken; Irak'ta IŞİD ve diğer cihatçı gruplar,  Kürtlerin bilfiil özerkliklerini güçlendirdi.

 

Dışarıda böyle elimiz zayıfladığı gibi içeri de pek farklı değil.

Ilımlı İslam çalışmalarının sonucunda ülkemizde; Son 15 yılda değişen şeylerden biri, İslami değerlerin siyasi düzene girmesi oldu.

Batının geliştirdiği ve kotardığı Liberal İslam akımında ; Protestan Ahlâkı ile sermaye birikimine başlatılıp, parayla tanıştırılan müslümanların Türkiye'de siyasete hakim olmaları siyaset yelpazesinin tamamen değişmesi ile sonlandı.

Onlara göre ise ;siyaset yelpezasi demokratikleşti. Allah tan Cumhuriyetin temel kurumları çatırdasa da yıkılmadığından;Batının bize getirdiği demokratikleşme bu seviyede kaldı.Yoksa maazallah demokrasi getirdikleri coğrafyaların durumunu herkes biliyor.

 

Demokratikleşme paketleri ve AB ye uyum sürecinde dönüştürülen;Dini ve Etnik ayrılıkları ön plana çıkartılan ülkemiz artık  İdeolojik olarak birçok açıdan daha özgür ve daha açık.

Bu çalışmalara Hizmet Hareketi ve AKP arasındaki işbirliğinin kayda değer bir katkı sağladığını ve Türk siyasetindeki askeri denetimi ve müdahaleyi kaldırabilmesini sağladığını söylüyorlar şimdilerde bu dönüşümün en etkili yabancı aktörleri.

Onlar; Bunu Türkiye'nin gelişiminde büyük bir dönüm noktası olarak görüyorlar. Ayrıca

Türk dış politikası açısından da  : Müslüman coğrafyasında faal olan Gülen okulları ile Çoğu Hizmet Hareketi'yle bağlantılı olan Türk firmalarının Türkiye'nin dış politikasında  önemli iki çıkış noktası olduğunu vurguluyor Fuller.

 Fuller  ayrıca  AKP ve Hizmet arasında olduğu söylenen 'çatışmanın' derin ve ciddi olduğunu da düşünmüyor. Bunu kişilikleriyle ilgili şahsi bir mesele olarak değerlendiriyor. Genel olarak ortak görüşlere sahip olduklarına inanıyor.

 

Irak'taki Kürt özerkliğinin , ekonomik olarak, siyasi olarak Türkiye'yi güçlendirdiğini düşünen Fuller. Iraklı Kürtlerin, Suriye hatta İran'daki Kürtlerin sorunlarının çözümünde iyi bir müttefik olabileceği konusunda da iyimser olduğunu söylüyor.

 

Ve Fuller gazetecilerle yaptığı son görüşmelerinde; Atatürk’ün Hilafeti kaldırmasının aslında geçici olduğunu, islam ülkelerinin güçlendikleri anda tekrar Hilafet Kurumunu hayata geçirebileceklerini  iddia ediyor. Dönüştürülmüş Türkiye’nin Kuzey Irak Kürt Özerkliğiyle güçleneceğini öngörürken Hilafete sahip çıkabileceğini ima ediyor.

 

Heyhat;hilafet emanetteydi artık güçlendiniz tüm İslam alemine sahip çıkabilirsiniz diye bizi gaza getirenler, şu mübarek günlerde müslümanları ezmek için elinden geleni yapmakta. Bizimkiler ise kuru mesajlarla İsrail’e güya kafa tutmaktalar.

 

 

* ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) eski üst düzey yetkilisi ve Ortadoğu uzmanı Graham E. Fuller:

İslami hareketler konusunda uzmanlaşan ve RAND Düşünce Kuruluşu'na da danışmanlık yapan Fuller, Gülen Cemaati'yle ilgili araştırmalarıyla da biliniyor. Amerikalı uzman, Soğuk Savaş döneminde ABD dış politikasının parçası olarak komünizm tehdidine karşı 'kökten dinci, ılımlı İslamcı hareketleri desteklemeyi' (mücahitleri) öne süren Yeşil Kuşak Projesi'nin de mimarları arasında yer alıyor.

 
Etiketler: *FULLER, , FULLEDİ
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
01 Mayıs 2017
EMEK
09 Mart 2017
BİR BAVULA SIĞDIRILAN HAYATLAR
07 Ocak 2017
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖZEL TOPLU TAŞIMA ARACI
01 Ocak 2017
MÜTEAHHİT'İN ÖLÜMÜ !..
14 Kasım 2016
ANKARA'NIN TAŞINA BAK!
01 Kasım 2016
LORENZ EĞRİSİ ve PASTA
26 Ekim 2016
FİİLİ DURUM !..
25 Ağustos 2016
MUHALEFET GÖREVE !..
19 Ağustos 2016
BİTTİ Mİ ?
01 Temmuz 2016
ETİMESGUT'UN MARKALARI !
10 Nisan 2016
'MERKEZ' 2 MAYIS'TA MECLİSE GELECEK Mİ?
05 Nisan 2016
ETİMESGUZ TAZİYE ÇADIRLARI
12 Ocak 2016
KANKA'YA "KABUL", ETİMESGUTLUYA "RED"
24 Aralık 2015
"PAMFİLYA'LI" SEN DE KUCAKTASIN ARTIK!
10 Mayıs 2015
DEVLET'E İHTİYAÇ VAR !
27 Ekim 2014
29 EKİM: YAPRAKLAR DÖKÜLÜRKEN
11 Eylül 2014
FESTİVALİN ARDINDAN
29 Ağustos 2014
ETİMESGUT FESTİVALİ BAŞLIYOR
11 Ağustos 2014
NASİP MİŞ!..
08 Ağustos 2014
YA.. NÂSİP !..
18 Mayıs 2014
UMURSAMAYALIM MI ?
21 Mart 2014
CHP'DEN YORULAN SOSYAL DEMOKRATLAR
01 Şubat 2014
MEÇHUL DOSTLAR KİMDEN YANA?
07 Ocak 2014
SİZ NE YAPTINIZ?
28 Aralık 2013
ADAY ADAYLARI ELDE KALDI!
13 Aralık 2013
AKP İKTİDARININ İSTANBUL VURGUSU
29 Kasım 2013
PLASEBO ETKİSİ!
10 Kasım 2013
HANNOVER'DEN MARŞANDİZ'E..
27 Ekim 2013
ALGILADIKLARIMIZ ve MEDYA DENETİMİ
15 Eylül 2013
ÇÖP HASTANELER!
25 Ağustos 2013
DEĞERLİ YALNIZLIĞIM!
04 Ağustos 2013
İKİ SAVUNMA TEK VATAN!
28 Temmuz 2013
Hükümete Rağmen ATO Seçimleri
14 Temmuz 2013
Mücadele PKK İle Değil!
07 Temmuz 2013
BOP'DAN BOK'A ABD
02 Temmuz 2013
ODTÜ'de MEZUNİYET: GURUR ve ÜMİT
17 Haziran 2013
Tarihi Yeniden İhya Etmek
09 Haziran 2013
TOPLUMUN MUHALEFETİ
Haber Yazılımı