Yazı Detayı
20 Şubat 2017 - Pazartesi 20:02
 
GUGUK KUŞU
Tülay Sözeri
 
 

Guguk kuşu, kuşlar âleminin en üçkâğıtçı, en üşengeç, annelik içgüdüleri en az gelişmiş bir kuş türüdür. Kendisi yuva yapmaz, diğer kuşların yuvalarını gasp eder, yumurtasını koymak için gözüne kestirdikleri kuşları bir ajan gibi takip eder. Ortamını bulduğu anda zavallı kuşun bıraktığı yumurtalardan birisini yuvadan atarak kendi yumurtasını diğer yumurtalardan ayırt edilemeyecek bir şekilde taklit ederek yuvaya yerleştirir.

Yuvası gasp edilmiş zavallı kuş, başına gelenlerden bihaber kuluçkaya yatar. Yavru guguk kuşu diğer yumurtalardan bir gün evvel doğar. Doğar doğmaz da atalarından miras kalan yaşama içgüdüsüyle diğer yumurtaları yuvadan atar. Böylece yapılan sahtekârlığın fark edilmesinin de önüne geçmiş olur. Yeni doğmuş yavru, anneden büyüktür. Buna rağmen anne kuş bu işte bir terslik olduğunu anlamaz. Annelik içgüdüsüyle yavruya sahip çıkar. Onu yedirir, içirir, ancak yavru o kadar oburdur ki, onu bir türlü doyuramaz. Anne kuş yemek taşımaktan helak olur. Sonunda yavru guguk kuşu biraz palazlanınca, tıpkı annesi gibi başka kuşların hayatını karartmak üzere yola koyulur.

Şaşırdınız mı guguk kuşunun bu sahtekârlığına? Bu sorumu benim gibi evet diyerek yanıtladığınızı duyar gibiyim. Yok canım, yapmayın gözünüzü seveyim sakın şaşırmayın. Bu işte bir hayır olduğunu düşünün Altı üstü bir kuş dediğimiz bir canlının yaratılışından beri oynadığı bu oyunun, kim bilir kaç canlının doğmasına, aynı zamanda kaç canlının ölmesine neden olduğuna önce biraz kafa yorun. Düşündükçe de bu duruma aslında hiç de yabancı olmadığınız gerçeğinin suratınıza bir tokat gibi çarpmasına izin verin.

Yuvalarımızın huzurunu elinden alan, sahip olduğumuz birçok değerli duyguları, fütursuzca gasp eden, yakan yıkan, yeni zaman değerleri, uğursuz guguk kuşları gibi peşimizden ayrılmadığını hatırlayın. Hayatımızı tuzla buz eden keskin bir yabancılaşmanın, yalnız ruhlarımızın neden peşimizde olduğunu, önce kendinize bir izah edin. Kendi içinizde durum değerlendirmesi yaptıktan, durumu içinize sindirdikten sonra olana bitene şaşıracak mısınız, üzülecek misiniz yoksa boş verip geçecek misiniz buna kendiniz karar verin.

Takdir edersiniz ki, çok uzun zamandır, doğduğumuz ilk günden beri, elimize tutuşturulan, hiçbir şekilde bizimle bağdaşmayan sahte düzenlerle nasıl baş edeceğimizi bilemiyoruz. Bu oyun karşısında korkarak, ürkekleşerek, üşüyerek büyüyoruz. İçgüdüsel bir şekilde hayatta kalmaya çalışırken de bir çok şeyden vazgeçiyoruz.

Ne yaparsak yapalım, yeni korkularla baş etmek bizler için gerçekten çok zor. İnsanoğlu korkuyu sevmez, ondan köşe bucak kaçmayı tercih eder. Bu duyguyla baş edebilmek için kendine yeni savunma mekanizmaları geliştirir. Altından kalkamadığı anda da hayatını tehdit eden korkuyu unutuverir. İşte tehlike burada başlar. Bu unutulmuş tehlike, geçmişimizin sıcak dokunuşlarını yok eder. Bilinçli bir şekilde peşimize takılan guguk kuşlarının yarattığı tahribatı fark etmeden, tüm suçu başkalarına yükleyerek her şeyi daha da karmaşıklaştırarak yaşamaya devam etmekte bir sakınca görmeyiz.

Bu sahte düzene sahip çıkmanın bin bir türlü yolu olduğunu öğretmişlerdir nasıl olsa. İçimizde palazlanan guguk kuşlarını yadırgamamızı, her şeyin olması gerektiği gibi, faydamıza, lehimize olduğunu anlatmışlar, sokaklarımıza masal dünyaları kurmuşlardır, bin bir renkli, eğlenceli panayırlarda gerçekleri unutmamızı beklemişlerdir. Beklemekten hiç yorulmamışlar, hiç bıkmamışlardır. Ne zaman ki bu sahte düzene, inanmaya başladığımızda işte o zaman gelip bizi bizden almışlardır.

Bu oyunu alkışlamak mı, yoksa tamamen reddetmek mi, içimize konan guguk kuşlarını palazlandırmak mı, yoksa yok etmek mi sorularına yanıt arıyoruz nicedir. Ardımızda bıraktığımız mezarlıklarda arıyoruz kayıplarımızı. Zorlu yolculukların yalnız kovboyları gibi, pusulası şaşmış yolculuklarımızda, tepesinde göz kamaştıran bir ışık yanan, yolumuzu bulmamamızı sağlayan, kayıp deniz fenerlerimizi bulmak için ümitleniyoruz için, için.

Belki bir gün neden olmasın diyoruz sabırla, inatla. Evet, haklısınız, belki bir gün neden olmasın ki?

 
Etiketler: GUGUK, KUŞU,
Yorumlar
Haber Yazılımı