Yazı Detayı
20 Ekim 2018 - Cumartesi 03:47
 
HAYRET Kİ HAYRET !..
Yusuf Güden
 
 

15 Temmuz hain darbe girişiminden altı ay sonra gözaltına alındıktan sonra tutuklanıp hapse atılan Papaz Bronson o günlerde kimsenin fazlaca dikkatini çekmedi. Şüpheli Boronson’ un geçmişi araştırıldıkça kirli ilişkiler ağıda tek tek ortaya çıkmaya başladı. Kirli ilişkiler ağı ortaya dökülmeye başladıkça Papaz Bronson’ unda gerçek kimliği de deşifre oldu. ABD Başkanı Donald Trtump’ ın dindar bir kilise papazı diye basit bir abd vatandaşı gibi iadesini istemesi papaz Bronson’ u dahada gizemli hale getirdi.

Papaz Bronson’ un tutuklulk halinin uzaması bahane edilerek Türkiye’ yi diz çöktürmek için dış kaynaklı döviz kuru ‘’dolar ‘’ üzerinden maniplasyonlar yapılmaya başlandı. Bir anda  Abd doları Türk Lirası karşısında olağanüstü değer kazanmaya diğer bir deyişle Türk Lirası değer kaybetmeye başladı. Yurt içinde de sipekülatörler bunu fırsat görerek doların ateşini yükseltme gayretine girdiler ve bir nebzede olsa bunda da başarılı oldular diyebiliriz.

Türkiye Cumhuriyeti devleti üzerine oynanan oyunu gören ve her oynanan oyunda yüzünü milletine dönen Cumhurbaşkanı ve Hükümet Başkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın çağrısı üzerine Türkiye sevdalısı vatanseverler ellerinde bulunan dövizleri TL ye veya altına çevirmek suretiyle Doların ateşini düşürüp normal seyrine gelmesinde büyük katkı sağladılar. Enflasyonla mücadele kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığının zamanında almış olduğu tedbirlerle Dolar/ TL kuru normal seyrine gelmiş ve yüksek kur üzerinden döviz stokçuluğu yapanlar döviz kurunun düşmesi ile bir miktarda olsa zarara uğramışlardır.

Merkez Bankasının sürekli gecelik veya haftalık borç alma faizlerini artırması buna paralel bankaların aylık faiz oranlarını artırması maliyetlerin faiz üzerinden artmasına sebep olmaktadır. MB yüksek faiz uygulaması, her defasında faizleri yukarı çıkartması yurt dışından gelen sıcak paranın reel ekonomiye değil yüksek getirili faize yatırılması Türkiye ekonomisini de olumsuz etkilemektedir. Dışardan yapılan manipülasyonlarla hem kur üzerinden hem de yüksek faizlerden büyük kazanç sağlamaktalar ve Türkiye ekonomisine ciddi kayıplar vermektedirler. Her defasında Cumhurbaşkanı’ nın Merkez Bankasını uyarmasının nedeni uygulanan yanlış yüksek faiz politikasıdır. MB nın aylık ve yıllık yapmış olduğu enflasyon hesapları da hiçbir zaman tutmamıştır. MB neden bu tahminleri tutturamıyor?. El cevap; MB ülkeyi değil parayı yönetiyor. MB nın bağımsız karar almasının sonucunda oluşan yüksek enflasyonun faturasını da hükümetler ödemek zorunda kalıyor. Yüksek faiz SEBEP enflasyon SONUÇTUR.
HAYRET Kİ HAYRET!!!

Özellikle Haziran ayından itibaren dış kaynaklı olağandışı Doların yükselişi vatandaşlarda psikolojik bir baskı oluşturdu. Dolar şu anda normal seyrinde devam etmekte ancak ne var ki; Doların aşırı yükselişini bahane eden fırsatçılara da gün doğdu. Dövize bağlı olsun veya olmasın tüm ürünlerde 30 ile 300 arasında değişen oranlarda fiyat artışlarını bizzat araştırdım ve gördüm. Değişik iş kollarında ve meslek gruplarında bu artışları görmek mümkündür. Ne yazık ki ticaretle uğraşanlar özellikle üretimden son satıcıya kadar olan aracılar haksız kazanç elde etmişlerdir. Bana göre bunun sebebi piyasa fiyat ve kalite denetimini yapması gereken devletin kurumların bu denetimlerini zamanında yapmamış olmalarıdır. Cezaların hafif ve caydırıcı olmaması da bir başka etkendir. Denetimsiz piyasalar kötü niyetli kişilere her zaman cesaret verir. Denetim kurumları denetimlerini düzenli, tavizsiz ve sürekli yapmış, cezalar da ağır ve caydırıcı olsaydı aşırı ve haksız fiyat artışları olurmuydu? Hayır olmazdı. Bazı ürünlerde 300 lere varan fiyat artışlarına rağmen vatandaşların deli gibi ALIŞ – VERİŞ yapmaları da bir başka hayret verici bir durum.
HAYRET Kİ  HAYRET!!.

Ha bu arada unutmadan Papaz Bronson ne oldu?. Papaz Bronson’ ı bağımsız Türk mahkemeleri uzun tutukluluğun sonunda yargıladı ve cezasını kesti. Terör örgütlerine üye olmamakla birlikte teröre yardım yataklık terör örgütleri ile işbirliği ve casusluk yapmak suçlamasıyla 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.. Tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak ceza infaz yasasına göre de salıverilmiştir. Karar bağımsız Türk mahkemelerince verilmiş olup her hangi bir hukuksuzluk söz konusu olmadığı gibi yargı süreci de devam etmektedir. Buradan çıkarılacak ders şudur; Papaz Bronson sıradan bir kilise papazı değildir. Irak’ ın işgalinde Irak altınlarının çalınmasında rol almış Amerikan deniz kuvvetlerinde askerlik yapmış ve sonraki yıllarda Türkiye’ ye gönderilmiş papaz kılıklı bir CIA ajanıdır. Aksi halde ABD başkanı bir papazın peşine bu kadar düşmezdi. Bu da benim yorumum bu da benim düşüncemdir. İlk defa bir CIA ajanı yakalandı suçu ispatlandı ve cezası  ve-rildi.
Selam ve dua ile kalın sağlıcakla.                                                                                 

 

 
Etiketler: HAYRET, Kİ, HAYRET, !..,
Yorumlar
Haber Yazılımı