Yazı Detayı
29 Mayıs 2015 - Cuma 00:05
 
HDP'NİN BARAJI GEÇME İHTİMALİ ÜZERİNE
H. Mert Özgentürk
 
 

Türkiye’de akan kanın durmasını, çözüm sürecinin başarılı olmasını büyük çoğunluk desteklemektedir. Türkiye’de demokratikleşme sorunları vardı. Şimdi büyük engeller ortadan kaldırıldı.

Sorun şu;

Halkımız gerek demokrasi, gerek ümmetçilik gibi kavramlarla özellikle Kürt kökenli kardeşlerimizi herhangi bir ayrımın parçası olarak görmemektedir. Yani Kürt –Türk evlilikleri son derece normalleşmiş ve toplumda hiçbir sıkıntı görülmemektedir.

Bugün Diyarbakır’da yaşayan bir insan, yarın gerek memur, gerek işadamı, gerekse öğrenci istediği sıfatla Ankara’da yaşabilmektedir. Sorun burada başlıyor.

***

Kürt kardeşlerimiz (abi-kardeş gibi bir ayrım yapmıyorum) barajı geçip koalisyon ortağı olursa, devlet yönetiminin ana aktörü olursa aynı yaşama hakkını verirler mi? Şu an kabinede bakanlar var. Ne onlardan, ne de onlara karşı bir sıkıntı mevcut. Ama karar verme mekanizmasında çoğunluk ellerine geçerlerse ne yapacaklar?

Örnek vereyim;

Aralık 214’te Memur-Ben Konfederasyonu’na bağlı Büro Memur-Sen Genel Kurulu’na çok sevdiğim Yozgat’lı bir arkadaşın daveti ile gittim. Memur-Sen ümmetçi bir anlayışı olan AK Parti’yi destekleyen, Milli Görüş geleneğinden gelen bir Sendika. Yozgat’lı arkadaşım, Genel Merkez Başkanlık seçimlerinde Yozgat’lı olan Uğur Ünalan’ı destekledi.

Sonuçta karşı taraf olan Yusuf Yazgan 1 oyla seçimi kazandı. Listede Genel Başkan Yusuf Yazgan Kastamonu’lu, M. Hadi Erdoğmuş Diyarbakır’lı (HDP Adayı Diyarbakır Milletvekili Adayı Müftü Nimetullah Erdoğmuş’un kardeşi veya amca oğlu), Kutbeddin Aydın Muş’lu, Nihat Tunç Ağrı’lı, Mustafa Mengutaycı Adıyaman’lı, Vecdi Yanmaz (Aslen Bingöl’lüymüş) Mersin’li, Sezai  Soysal Ordu’lu.. Yani iki listeden de Güneydoğu kökenli kardeşlerimiz seçildi.

Hatta bir arkadaş, “35 delegeleri var. 5 kişiyi listeye soktular” diye tepki gösterdi. Yusuf Yazgan’ın listesinden 2, Uğur Ünalan’ın listesinden 3 Kürt kardeşimiz listeye girdi. Kongre bitti.

Geçtiğimiz günlerde Yozgat’lı arkadaşım ile tekrar karşılaştık. Sendika’da işler nasıl gidiyor deyince dert küpü çözüldü. 5 arkadaş bir olmuş, Genel Başkan muhalefetine rağmen kendilerinden olmayan herkesi görevden almaya başlamışlar. Bin bir türlü Ali Cengiz oyunlarına başlamışlar.

Operasyon İç Anadolu’dan başlamış. Kayseri, Konya, Eskişehir yönetimlerini ya görevden alıyorlarmış, ya da bölüyorlarmış. Yani bizden olmayan yaşamasın diyorlar. Şimdi ki hedef türlü iftira ve dedikodular ile başkanı alabilmekmiş.

***

Sorun burada.

Biz kendimizden sizi ayırmadık. Ayırmayız. Siz, niye tüm bunları yapıyorsunuz. Egelinin, İç Anadolulunun, Karadenizlinin sizin yanınızda hiç mi hakkı yok? En ümmetçi sendikada bunlar oluyorsa devlette neler yapılır düşünmek istemiyorum.

Sağduyulu Kürt kökenli kardeşlerim. Oy verirken iki defa düşünün. Siz bizim canımızsınız. Ayrımlarınızı değil, ortak yanlarımızı konuşalım. Biz siz ezildiğiniz zaman sizin yanınızda durduk. Siz de imkan elinize geçirince faşist yönetimleri bırakınız. Önemli olan insanın ırkı, inancı, mezhebi değil. İnsan olmasıdır.

Büro Memur-Sen’de çok kötü sınav veriyorsunuz. İnşallah Merkez yönetimde aynı sıkıntıları yaşatmazsınız.

Şen kalın!.

 
Etiketler: HDPNİN, BARAJI, GEÇME, İHTİMALİ, ÜZERİNE
Yorumlar
Haber Yazılımı