Yazı Detayı
09 Mart 2017 - Perşembe 00:52
 
HEY ALMANYA! Hukuk ve Demokrasi Diyordunuz. NE OLDU?
Ümit Cankurtaran
umit.cankurtaran@hotmail.com
 
 


  Bugüne kadar tek bir FETÖ’cüyü bile iade etmeyen Almanya ile ipler iyice geriliyor. Peki neden? Cumhurbaşkanı’nı öldürmeye gidenlerin de olduğu daha sonra trajikomik bir şekilde Yunanistan’a kaçan FETÖ’cü vatan hainlerinin iade edilmemesi için Atina’ya baskı yapan Almanya, Atina yönetimine ‘iade ederseniz para yardımını “auro” akışını keseriz’ tehdidinde bulundukları iddiaları çok ciddi. Çipras Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ne demişti, sonra neler oldu hatırlayın…!

PKK ve DHKP-C konusunda da çok farklı bir durum yok tabiki..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’da işbaşındaki yönetimin anlayacağı dilden konuşunca yer yerinden oynadı. Berlin’deki Türkiye düşmanları, daha doğrusu Türkiye’nin altını oymaya çalışanlar çok rahatsız oldu.

Ama buradan belirtelim ki Cumhurbaşkanı Erdoğan bu işin peşini bırakmayacaktır…!

Siz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı konuşmasına 2 saat kala Anayasa Mahkemesinden karar çıkartıp engellerseniz, buna karşılık kırmızı bültenle aranan, Avrupa Birliği’nin terör listesinin başında olan Cemil Bayık’ın konuşmasına izin verirseniz, herkes sizin gerçek yüzünüzü görür..

Aslında Ankara’nın Berlin’deki “Hayırcılara” verdiği mesaj çok açık:

“Bak kardeşim, Türkiye’de bir referandum yapılacak, Almanya’daki Türk seçmenler de oy kullanacaklar. Neye oy verecekler veya vermeyecekler bilmeleri lazım.. Olay bu..”

Ama bir bakıyorsunuz, ‘Hayır’ı destekleyenlere tüm kapılar açılıyor. ‘Evet’ için düzenlenen bütün etkinlikler için türlü türlü bahaneler çıkartılıyor. Program yapılacak Otellere de aba altından sopa gösteriliyor.” Bunun adı da Alman belediyeler birliği onay vermedi oluyor..

Bu haberi duyan Alman belediyeler birliği (Deutsche Städtetag) Berlin’e "Sorunu belediyelerin üzerine yıkmayın" diye seslerini duyurdu…Sonra Almanya’nın açıklaması da çok ilginç ; basın özgürlüğü, kitlesel tutuklamalar ve gazeteci Deniz Yücel ile ilgili konular üzerine iki ülke arasında önemli görüş ayrılıkları var..
Sonrada diyeceksin ki; FETÖ’ye gelince "bizim yargı sistemi" ama PKK ile bağlantıları olan "Deniz YÜCEL’i bırakın" öyle mi…?

Ankara’nın cevabı ise çok netti;

-“Yargıya intikal etmiş bir konu hakkında nasıl böyle bir talepte bulunabilirsiniz.. Siyaset, yargıya intikal etmiş bir konu hakkında nasıl talimat verebilir. Peki siz ‘hukukun üstünlüğü’ diyordunuz, ‘demokrasi’ diyordunuz ne oldu?”

Aklımıza Merkel’in Ankara’da FETÖ’cülerin iadesi ile ilgili bir soruya verdiği cevap geldi,

“Mahkemelerin ve bağımsız incelemelerin sonucuna saygı duymalıyız...”

Ne kadar tezat değil mi?
Bağımsız mahkemelerden, hukuktan insan haklarından bahseden Almanya, Deniz Yücel’in serbest bırakılması için siyasetin devreye girip talimat vermesini istiyor.

Almanya’da bu işler böyle mi yürüyor? Siyaset yargı üzerinde baskı kurup istediği kararları aldırabiliyor mu?

Bunun üzerine;
Malum Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Almanya’daki konuşması iki kez engellendi.. Ama bu olayların öncesinde olanlar çok daha dikkat çekici. Bekir Beyin hiçbir şeyden haberi yok. İptal kararından haberi yok.. Daha Strazburg’dayken telefon geliyor. Efendim diyorlar Alman Adalet Bakanı arıyor..

Özetle Alman Bakan Bekir Bozdağ’dan görüşme talebinde bulunuyor. Saat 18.00’de görüşmek üzere sözleşiyorlar.
Bu telefon görüşmesinden 2 saat sonra Bekir Bey’e Alman Belediyesinin aldığı iptal kararı iletiliyor.

Hâlâ her şey normal.
Hemen ikinci bir salon tutulup toplantı oraya kaydırılıyor.
Ama o da ne.. Peşinden ikinci iptal kararı geli- yor. Bu kez görünürde Emniyet var!
Bunun üzerine Bekir Bozdağ görüşmeyi iptal ettiriyor..
Yaşananlara bakar mısınız?..
Her şey hesaplanmış.
İptal talimatları çoktan verdirilmiş.
Suç bastırma senaryosu sahneye konulmuş!
İşler Almanya’nın istediği gibi gitmiyor diye Ankara mevcut politikasını değiştirmeyecek.
Hiçbir şekilde geri adım atmayacak.

Çünkü biz kendi kararlarını kendi alan BAĞIMSIZ BİR MİLLETİZ.…!

 
Etiketler: HEY, ALMANYA!, Hukuk, ve, Demokrasi, Diyordunuz., NE, OLDU?,
Yorumlar
Haber Yazılımı