Yazı Detayı
16 Şubat 2017 - Perşembe 11:02
 
HUZURLU OLMAK
Tülay Sözeri
 
 

Hem iş hayatımda, hem de özel yaşantımda bir çok insanla yüz yüze geliyorum. Bu kişilerle diyaloğum esnasında onlarda htiğim en yoğun duygunun huzursuzluk duygusu olduğunu söyleyebilirim. Konumları, yaşları ne olursa olsun, çoğu kişi günlük yaşamın getirdiği huzursuzlukla, toplumsal baskılarla baş etmekte çok zorlanıyor. Yaşam karmaşıklığının üstüne siyasi yapılanmamızın çarpık değerleri de işin içine girince inanılmaz bir baskının altında kalmamız kaçınılmaz oluyor.

Huzur, kimimiz için gelecek güvencesi, kimimiz için zorlukların ardından elde edilen bir hayal, kimimiz içinse bu hayalin peşinde koşarken htiğimiz gerilim dolu duyguların bir toplamıdır. Maneviyatımızı unutmak, her geçen gün biraz daha çarpıklaşan siteme dahil olmak, yaşantımızın anlamını doğamıza aykırı yerlerde aramak bizleri huzursuz bir yaşamın kucağına atıyor.

Çoğumuz yaşamında küçük ayrıntılar, anlamlı uğraşlar, kendisini tanımlayabileceği, ifade edebileceği alanlar yok. Genele hizmet için, bir başkası için çırpınıp duran , sonuçlarını kaldıramayacağımız beklentiler için çırpınıp duruyoruz.

Ne kadar uzun bir zamandır kendinizle uğraşmadığınızın, iç sesinize kulak vermediğinizin, kendinizle gerçek anlamda bir iletişime geçmediğinizin farkında mısınız acaba? Bu iletişimsizlik, kendinize, dolayısıyla etrafınızı da yabancılaşmanıza neden olmakta, birbirini anlamayan bu kalabalık içinde huzursuzluğunuzu her geçen gün biraz daha arttırmaktadır.

Huzurlu olabilmek için zamanın gerçeklerini fark etmek, bu gerçekler çerçevesinde hareket etmek çok önemlidir. Hayali beklentiler sadece sizi değil etrafınızdakileri de yorar. Bakışlarınızı gün içerisinde küçük ayrıntılara yöneltmek, o an için sizi huzursuzluğa sevk eden durumların, önem derecesini belirlemek, olaylara yaklaşımınızı da etkileyecektir.

Eğer güne gülümseyerek başlamak istiyorsanız, yaşamınızdaki zorluklardan ziyade, küçük mucizelere yönelebilmeli, size bahşedilen emsalsiz değerlerin farkına varmalısınız. Güneş her gün sizin iradeniz dışında doğuyor, sizin iradeniz dışında batıyor, vücudunuz sizin iradeniz dışında profesyonel bir sistemle işliyor.Bu kusursuz işleyiş sizi yormamalı, bu işleyişten bir an olsun uzaklaşmamalısınız. Bu sisteme yakın olduğunuz an, kendinize de yaklaşmışsınız demektir.

Çağımızın el üstünde tuttuğu değerleri sorgulayabiliyorsanız, kendi benliğinize yabancılaşmadan hızla değişen zamana ayak uydurmak için delice koşturmaktan vazgeçebiliyorsanız, sıkı sıkıya sarıldıklarınızı zamanında bırakmayı biliyorsanız, içinize taş gibi oturan huzursuzluk duygusu peşinizi bırakacaktır.

Savaşlarınızı akıllıca seçmek, maddiyat yerine, sevgi dolu bir yüreğe sahip olmak, bazen hiçbir şeyi bilmemek, anlamamak, “bu da geçer” diyebilmek , daha fazlasının daha iyi olacağı düşüncesinden vazgeçmek, hayatın hiç kimse için adil olmadığını kabullenmek size huzur dolu bir dünyanın kapılarını aralayacaktır.

 
Etiketler: HUZURLU, OLMAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı