Yazı Detayı
26 Ekim 2016 - Çarşamba 00:46
 
İSLAMCILAR ve DEVLET !
H. Mert Özgentürk
 
 

2002 yılından beri Türkiye siyasetine İslamcı kesim hakimdir. İslamcılar geçen bu sürede ana kullandıkları cümle ‘’aldatıldık’’.  Peki niye İstanbul’a yeni gelmiş Artist olmaya çalışan saf köylü kızı rolünden çıkamamaktadırlar. Yazımda bunu irdeleyeceğim.

Klasik İslami cemaatler kendilerine ütopya kurarlar; Yurtları insandan, toplumdan kopuk yerlerde inşa ederler. Müthiş bir disiplin ile biat etmeyi itaat etmeyi öğretirler. Tek tiptirler fıstık bıyık, pas parlak bir surat. Konuşurken yüze bakmamak, Kumaş pantolon giymek (çoğunlukla ütüsüz), ağabeyler hocaefendiler, uzun ve sıkıcı sohbetler tek tip bir model insan yetiştirmeye götürür. Masum hayalleri olan genellikle merkezde hiç yaşamamış bu gençler İktidar ile tanıştıklarında Türkiye Cumhuriyeti devletini oturdukları büyük masa ve koltuklardan ibaret zannettiler. Bindikleri Mercedes makam araçları hayatlarında belki de ilk defa sekreterlerinin oluşu bu insanların başlarını dolandırmaya yetti. Herkes bir yokluk hikâyesi anlatır… Kimi simidi paylaştığını, kimi tarlada çalıştığını vb. başarı hikâyeleri dinlersiniz. Geldikleri her makam olağanüstü yetenekleri ile değil sadece şark kurnazlığı ile görünür yerlerde olmanın başarısıdır.

14 yıl ülkede yönetici olacaksın ama devleti tanımayacaksın. Bakan olacaksın darbeden haberin olmayacak. Adın en tepe bürokrat olarak anılacak ama olayları TV‘ler den seyredeceksin. 15 Temmuz gecesi Ak partinin iktidar olduğunu fakat muktedir olmadığını gösterdi.


Yani Devlet çok derinmiş, devlet aldatılamazmış, devlet her şeyi kaydedermiş izlermiş, Devlet çok büyük bir örgütmüş. Bu devlet Türkiye İslamcılarını sisteme entegre etmekteymiş. İslamcılara Sendikalar, vakıflar, ihaleler vb. yollar ile maddi kaynak aktarılarak terbiye etme yolunu seçmiş.
Darbe gecesinden önce Türkiye’de büyük bir toplumsal ayrışma var idi şuan da birleşme var. Zehirli dil kullananlar; başta Ahmet Davudoğlu olmak üzere tasfiye edildiler. Darbe girişimi kullanılarak toplumsal bütünleşme süreci başladı.


İslamcılar şunu görmek zorundalar oturdukları masa ve koltuklar bulundukları makamlar buzdağının görünen yüzü. Asıl devlet görünmeyen tarafta. Bu devlet darbe girişimini iki ay öncesinden öğrenip gerekli tedbirini aldı. Bu devlet kontratak yapıp, 3000 yabancı servis elemanını devlet kadrolarından uzaklaştırdı. Bu devlet küçümsenecek değil tam aksine güvenilecek bir devlettir. Sadece çok sabırlıdır. Devlet sünnidir. Osmanlı bakiyesinde halen bu Sünni birlikteliğini sağlar. Suriye’de İstihbarat örgütünün başı Rüstem gazali Türkiye ile gizli ilişkisi olduğu için İranlı korumalar tarafından dövülerek öldürüldü. Yerine gelen Ali Memlük yine Türk istihbaratı ile olan ilişkisi sebebi ile tutuklandı. Aileleri Devletimiz tarafından koruma altına alındı. Devlet çok etkili İslamcılar ise devleti halen makam saltanatı olarak görmektedirler. Alışacaklar devlete. Bu devlet binlerce yıldır niye var olmuş anlayacaklar. Şeriatla yönetilen Osmanlıda gün gelmiş şeriata aykırı kararlar verilmiş amaç Devleti Bekası. Laik Cumhuriyet ilan edilmiş bununda amacı Devletin Bekası. Önemli olan sistemler değil devletin var olmasıdır.        
İsmet İnönü ‘’ Lozan’da bir yüzyıl kazandık’’ demiştir. Yani Savaştan, yokluktan perişan olmuş takati kalmamış devlet kendini toplamaya fırsat bulmuştur. 2.Dünya savaşında  ne pahasına olursa olsun girmeyerek Nüfusun trajik azalmasının önüne geçmiştir.


İslamcılar Devlet adamlığını 2.Dünya savaşı esnasında Şükrü Saraçoğlu inceleyerek görebilirler. 18 Haziran 1941 yılında Alman tehditini savuşturmak için  Türk-Alman Dostluk Paktı imzaladı. Aynı şekilde İngiliz ve Fransızlarda antlaşma imzalayarak 2.Dünya savaşına ülkeyi sokmadı. 1942 yılında varlık vergisi kanunu çıkartarak sermayeyi gayrimüslimlerin elinden kurtarmayı amaçladı. 1944 ABD savaşı kazandığı için ABD nin baskısı ile kanunu kaldırdı. Varlık Vergisi kanunu ile sermaye büyük oranda millileştirildi. 1942 yılında şu konuşmayı yaptı "Biz Türk'üz, Türkçüyüz ve daima Türkçü kalacağız. Bizim için Türkçülük bir kan meselesi olduğu kadar bir vicdan ve kültür meselesidir’’. Verdiği mesaj netti zorlama ile batılı gibi görünsekte biz özümüze döneceğiz. 15 Temmuz öze dönmenin Başlangıç tarihidir.

 
Etiketler: İSLAMCILAR, DEVLET,
Yorumlar
Haber Yazılımı