Yazı Detayı
13 Haziran 2014 - Cuma 21:55
 
KADIN NE İSTER ?
Sevda Aksoy
 
 

Erkek ve kadın ilişkileri günümüzde öyle yozlaştı ki, sanırsınız iki yabancı.
Kurulmuş saat gibi davranışları, kadın ve erkek rollerini oynuyor sadece. Biri mutfağında, diğeri kumandası elinde koltuğunda...
Sonra mahkemeler, boşanmalar. En çok kadın tarafından geliyor boşanma talebi. Bence kadın duyguya aç kaldığı için bırakıyor ipin ucunu. Fazlaca kadın olmaktan yoruluyor.

Kadınlar erkeklerden farklı yaratılmışlardır. Ne araba ne de ev. Onları mutlu edecek tek şey maneviyattır. Bir kadın ne ister diye sordum kendime: Biri olmalı cıvıl cıvıl gözlerinin içi gülen.. Dizlerinde yatıp dünyayı unutacağın biri.. Halay tutacağın, mum ışığı gerekmeden her ortamda dans edebileceğin biri. Hatta abartıp tango.
Mutfağı dağıtacak, kızdığında öyle bir laf edecek ki kahkahalara boğulacaksın mesela. Gece sokaklara çıkıp serserilik yapacaksın, bağıra bağıra türkü söyleyeceksin, mızıka çalacaksın çocukcasına. Olmadık bir anda şiir okuyacak sana. Islık yarışında o birinci olacak. Sana devrim marşları söyleyecek umutsuzlandığında ülke adına.
Öyle nazik kibar falan olmayacak. Küfür de edecek kızdığında. Şakası omuzuna dokunmak değil de omuzuna alıp, savuracak seni sağa sola. Sana bebişim aşkitom gibi herkesin kullandığı cümleler kurmayacak. Ayrıcalıklı olacak haddinden fazla. Alışılmamış sözcüklerle çağıracak seni. Öyle inanacak güvenecek ki sana gözlerine doğru söyle anlamında bakmayacak.
Mimiklerini tanıyacak senin, çok söze gerek duymadan anlaşacaksınız. Öyle çiçek falan da alıp gelmeyecek..Alıp seni dağa çıkaracak çiçeklerin arasına. Hediyesi yüzükmüş elbiseymiş olmayacak, bakışlarını hediye edecek sana. Evrenin tüm değerlerini görebileceğin anlamda.

Doğum gününü kutlamayacak. Her gülüşünde iyi ki doğmuşum dedirtecek sana. Gece yemeğe çıkmakmış, resmi olmakmış yürürken, otururken sandalyeni tutmakmış falan bunları yapmayacak. İki arkadaş gibi dalacaksın ortamlara. Alabildiğine özgür alabildiğine serseri yaşayacaksın her anını. Ne giyindiğine ne saçına ne de eteğinin, boyuna takacak öyle kıskanma triplerine girip kaşlarını çatmayacak. Bilecek ki sen ona aitsin. Onun dışında hiç bir şeyi gözün görmez. Zeki olacak zeki duruşundan, bakışından anlayacak ihtiyacını.
Sana özledim dedirtmeyecek, anlayacak tek bakışında özleminin dağı taşı tuttuğunu. Naz yapmayacak çağrıldığında, bilecek Sevdayı aşk'ı, hasretin çetinliğini. İnce olacak, kadın ruhundaki açlığı görecek düşünecek.
Nazım'ın şiirini de bilecek, Neyzen'in küfürünü de. Kadınına dağ olacak. Bilecek kadın o dağın Ceylan'ı olduğunu, ne avcıya av ne de kuşa kurda yem olmayacağını. Yaslandığında öyle güçlü öyle vazgeçilmez.. Aklını başından alacak gelmeleri. Yok işim var yoğunum, makamım, konumum gibi bildik sıradan cümleler kurmayacak. Açık net görmek istemiyorum seni şu an diyecek kadar yürekli olacak..

Yani öyle biri olacak ki tüm işi gücü seninle, yaşamak olacak. Sana verdiği değerde kadın olduğunu değil, insan olduğunu hatırlatacak.

 
Etiketler: KADIN, NE, İSTER,
Yorumlar
Haber Yazılımı