Yazı Detayı
01 Nisan 2017 - Cumartesi 01:17
 
MAZOŞİST DEĞİL BU MİLLET !
Ümit Cankurtaran
umit.cankurtaran@hotmail.com
 
 

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani, Türkiye ile bazı Avrupa ülkeleri arasında yaşanan gerilimi değerlendirdi. Tajani, anayasa referandumunun ardından Ankara'nın "yeniden makul bir çizgiye dönmesini ve Avrupa'yla yapıcı ilişkilere sahip olmasını umduğunu" söyleyerek arkasından bağladığı bağlayıcı kelimeler daha traji komik hale geliyor. Tajani, AB'nin Türkiye ile yaptığı göçmen anlaşması konusunda ise "Sakin olmalıyız, pragmatik olmaya çalışmalıyız ve Türkiye ile işbirliğine devam etmeliyiz. Çünkü göçmenler konusundaki anlaşma önemli"….

Neden..?

İnsan haklarının birinci maddesi nedir? Yaşama hakkı değilmidir.. Hangi Avrupa ülkesi bu zulüm için kılını kıpırdattı.. Hanginiz yaşama hakkı için kapılarını açarak el uzattı..? Sormazlar mı size Türkiye milyonlarca Suriyeli mültecileri topraklarında barındırırken AB bu zulmün neresin de.? İnsanlık ayıbını görmemezlikten gelip sonradan anlaşmaya varmakta ne demektir. Neyin anlaşması diye sormazlar mı size..?

Ardından Birleşmiş Milletler Kamu İletişimi Dairesi’nin ortaklık kurduğu sivil toplum kuruluşları arasında yer alan The Light Millennium (LM) adlı sivil toplum kuruluşu OHAL şartlarında yapılan referandum sonrası Türkiye’nin, gerek yurt içinden gerekse BM bünyesinden olası bir yasal şikayet sonucu uluslararası mahkemelerde yargılanabileceğini öne sürerek “Türkiye İçinde bulunduğumuz gün itibariyle görünen o ki OHAL referandumdan önce kaldırılmayacak. Hatta üç ay daha uzatılacak. O durumda, zaten bir şekilde çoğunluk ‘Evet’ çıkarsa, olağanüstü hal resmen süreklilik kazanmış olacaktır. Bu durumda referandumun sonucu ne olursa olsun, Türkiye, özellikle BM ve de AB nezdinde imzalamış olduğu tüm demokratik ve sivil haklar anlaşmalarına ters düşmüş olacaktır.”

Neden… ?

Sormazlar mı size FETÖ’nün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ele geçirmeye yönelik darbe teşebbüsünde bu vatanın 249 evladı şehit düşmüş ve binlerce gazisi varken OHAL uygulaması kaçınılmaz durumda iken Uluslararası medya, adeta Türkiye’ye karşı bir negatif bir algı kampanyası yürütmedi mi.? Televizyon kanalları, haber siteleri ve sosyal medya aracılığı ile kaynağı doğrulanmayan haberler yapmadınız mı.?. NBC, darbe gecesi Cumhurbaşkanı’nın Almanya’ya sığınma talebi ettiğini söylemesi, bu haber üzerine Daily Beast Almanya’dan sonra Londra’dan da böyle bir istekte bulunduğu yönünde kaynağı bilinmeyen ve doğrulanmayan haberler servis etmediniz mi.? Demokrasinin darbe yoluyla geleceğini söyleyerek, doğrudan hükümete karşı tavır almadınız mı.?. Şehitlerden ve yaralananlardan hiç bahsedilmezken, darbeci askerlerin tutukluluk durumları bir çok kez haber yapmadınız mı.? Uluslararası medya Türkiye’yi karşısına alarak bu süreçte anti demokratik bir dil kullanmadınız mı..? Sizler mi bize demokrasi ve sivil haklar dersi vereceksiniz..?

Buna cevabımız Rahmetli Necmettin ERBAKAN’ ın dediği gibi…

Hadi oradan….!

Hadi oradan….!

Böyle bir durumda iken Halk oylamasında “hayır” çıkması, Türkiye’nin dört bir yandan saldırıya uğraması, darbe üzerine darbe yemesi demektir.!

Kim kaybedecek o zaman?..

Türkiye ve bu ülkenin insanları kaybedecek. Son yılların kazanımlarının hepsi yok olup gidecek. Demem o ki, durum “Türkiye sadece bir anayasa değişikliği oyluyor” sözleriyle özetlenecek kadar basit değil.

Mazoşist değil bu millet. Acı çekmekten zevk almaz. Kaldırıp baltayı kendi ayağına vurmaz. O yüzden de merak etmeyin, sandıktan “hayır” çıkmaz.

 

ÜMİT CANKURTARAN – Siyaset Bilimci

 
Etiketler: MAZOŞİST, DEĞİL, BU, MİLLET, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı