Yazı Detayı
10 Nisan 2016 - Pazar 22:56
 
'MERKEZ' 2 MAYIS'TA MECLİSE GELECEK Mİ?
Güner Gümüşay
gunergumusay@mynet.com
 
 

Etimesgut ilçe olduğundan beri bir şehir efsanesidir: 

“Merkeze hizmet yok, bütün yatırımlar ve hizmetler Eryaman  ve Elvankent’e” diye.

Şimdi buna bir de yeni bağlanan Toki, Turkuaz, Yapracık  eklendi.

 

Etimesgut Belediyesi hizmetleri eleştirileceği zaman hemen bu manzumeye sarılınır.

 

Özellikle Adalet ve Kalkınma Parti’li Belediye Meclis üyeleri ile ilçe teşkilatının propagadancıları; Belediye Başkanı Enver DEMİREL’i buradan vurmaya çalışırlar.

“Efendim iyi güzel parklar havuzlar sosyal donatılar pazar yerleri  şehir ormanları emekli konakları eğitim birimleri kongre kültür merkezleri şehir meydanları yapıyorsunuz ama merkeze bir şey yok.” diyor , hep Adalet ve Kalkınma Parti’liler.

 

***

Oysa Etipark olarak anılan yere;  Adalet  ve Kalkınma Parti’li meclis üyelerinin devamlı  “RED” vererek  ya da yatırımcıları vazgeçirterek, yatırım yapılması engellenmemiş olsaydı, burasıyla merkezin alacağı yatırım tutarı tüm diğer yerlerin hepsini katlayacaktı.

 

Merkez’den kasıt İstasyon, Süvari, Piyade, Kazım Karabekir, 30 Ağustos, Alsancak  mahalleleri.

 

Eeee tabi  elde bir tek buraların seçmeni kaldı. Eryaman - Elvankent ve yeni bağlanan yerlerden oy

alamayanların  yapacağı tek şey buradaki seçmenlerin gönlünü hoş tutmak olunca; tribünlere

oynayarak “Merkez Mahalleler Hizmet Alamıyor” diye feveran ediyorlar.

 

***

2015 yılı faaliyet raporu görüşmelerinde Etimesgut Belediye Meclisi’nde Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkan Vekili Ali DOĞAN ‘ın kürsüden eleştirebildiği tek şey de bu oldu.

Zaten oylamada faaliyete  hayır verecek olan “HAYIR” lı Adalet ve Kalkınma Partisi Meclis Üyeleri başkaca bir şeyi dillendiremediler. Bu onların bir eksikliği değil tabii ki , faaliyet raporunda yer alan hizmetlerle ilgili muhalefet edebilecek elde bir şey yoktu.

Eldeki tek done “merkez mahalleler hizmet alamıyor” du.

 

Merkez mahalleler Etimesgut’un ilk yerleşim gecekondudan dönüşüm yaptığı mahalleler. Haliyle ilk imar planlarının ve çalışmalarının yapıldığı yerler.

Etimesgut Belediyesinin ilk imar çalışmaları yapıldığında burada oturan Etimesgutlular öncelikle küçük olsun ama benim olsun; büyük parseller ve hissedarlıklar olmasın,  aman bana kendi olduğum yeri verin, yerim yola parka sosyal tesise gitmesin isteğinde olunca; imar çalışması yapan teknik ekibin fazlaca bir seçeneği kalmadı haliyle.

O ilk kuruluş dönemlerinde bu isteklerle ve birtakım ferdi  itirazlarla merkez mahallelerinin  imar planları gerçekleştirildi.

 

Vatandaş mutlu da oldu; gecekondusundan ikişer üçer daire alarak 1990 ve 2000 yılların başlarına kadar sevindiler de. Ama bu tarihten sonra Etimesgut İlçesinin bakir alanlarında yapılan çok katlı çok sosyal donatılı çok yeşil alanlı projeleri ve yeni mahalleleri ortaya çıktıkça; merkez de buralara bir heves oldu. Dönüşümü tamamlayabilip imkanları elverenler merkez mahallelerdeki mülklerini satarak veya kiraya vererek yeni mahallelere taşındılar.

 

Sonradan anladılar keşke böyle az katlı, dar sokaklı, az yeşil alanlı, sosyal donatılara yer ayrılamamış mahalleler yerine geniş ferah sitelerde otursalardı daha iyiydi ama iş işten geçmişti.

Ayrıca siyaseten malzeme olmaktan bir türlü de kurtulamamıştı bu mahallelerimiz.

 

***

 

Bu mahalleleri oluşturanlar Anadolu’dan kopup, Türkiye’nin demografik yapısının değiştirilerek kentlere göçlerin olduğu yıllarda geldiler Etimesgut’a. Topraklarından geçinemeyip  ya da topraksızlık ve işsizlikten büyük şehirlere iş bulmak çocuğunu okutmak için gelen bu insanlar iş buldular, aş buldular, çocuklarını okuttular ve gecekondularını yaptılar.

O gecekondular ki oralara tüm servetlerini gençliklerini gömdüler; üstelikte siyasetin hizmet almanın kahrını çektiler. Herkes onların üzerinden iktidar olmaya çalıştı, onlara verecekleri hizmet üzerinden pazarlıklar yaptı siyasetçiler.

Bedelini ödedi bu nesil dedelerimiz babalarımız . Onlar ki bu toprakların mayası askeri işçisi memuruydular rejimin garantisi Türk İslam Örfünün temsilcisi Muhafazakar ve Demokrattılar.

Seçimlerde oy deposudurlar o yüzden Adalet ve Kalkınma Partisi  Grup başkan vekili oradan yürümektedir, yerel iktidar MHP ve Enver DEMİREL’e.

İşte  bu topraklarda doğmuş büyümüş tırnaklarıyla bulunduğu mevkiye gelmiş; sizden biri sizin özünüz özetiniz Enver DEMİREL bununla ilgili Adalet ve Kalkınma Parti’li meclis üyelerine  en net cevabı kürsüden verdi:

Sayın Ali DOĞAN siz Büyükşehir ve Etimesgut Belediye Meclis üyesisiniz. Merkezi Hükümet’de sizde. Siz merkez mahallelerle ilgili bir çalışma yaptınız da biz elinizden mi aldık. İtiraz mı ettik, engelledik mi.”

 

***

 

Hani anayasacı bir büyükleri demişti ya: “oğlan sizin kız sizin”. Sizler Adalet ve Kalkınma Parti’li meclis üyeleri olarak merkez mahalleler için bir proje getirdiniz de; yok diyen mi oldu hakikaten?

Merkez mahallelerde  “Kentsel Dönüşüm” yapmak gerekecekse bu yetki Büyükşehir ve merkezi hükümet tekelindedir, ilçe belediyelerinin Kentsel Dönüşüm yetkisi yoktur. Ancak ilçe belediyelerine yetki devri yapılabilen örnekleri olmuştur.

 

 Başkan Enver DEMİREL Adalet ve Kalkınma Partisi  Grubuna  :

“O zaman AK Parti grubu olarak böyle bir önerge getirin , hangi mahallelerde hangi adalarda kentsel dönüşümle iyileştirme yapılabilecekse bir önerge olarak Mayıs ayı toplantısının ilk gününde meclise sunun bizde gereğini yapalım.” dedi.

 

***

 

Evet şimdi bekliyoruz:

Etimesgut’u “Orada bir ilçe var gitmesek de bilmesek de” modunda Etimesgut belediye meclisine gidip gelerek temsil etmeye çalışan  Adalet ve Kalkınma Parti’li belediye meclis üyeleri; Gerçekten merkez mahallelerle ilgili  böyle bir çalışmayı yaparak meclise  getirebilecekler mi?

Yoksa kısır siyasi çekişmenin sloganı olan ve şu an itibariyle geçerliliğini kaybeden “Merkez mahalleler hizmet alamıyor” lafına mı sığınacaklar.

 

Bütün Etimesgutlular merkez mahallelerde oturanlar bunlar lafta kalmasın takipçisi olun.

Gelin 2 Mayıs’ta Etimesgut Belediye Meclisi Toplantı Salonunda bulunun.

Adalet ve Kalkınma Partili *  Belediye Meclis Üyeleri  “Merkez Mahallelere daha çok hizmet edilebilmesi ve sosyal donatı kurulabilmesi için gereken Kentsel Dönüşüm  önergesini “ hazırlayıp meclise sunabilecekler mi, sunamayacaklar mı?

Niyet halis mi değil mi?

Merkez meclise gelecek mi gelmeyecek mi?

Gelin de hep beraber kendi gözlerinizle görün.*Yazılarımda Adalet ve Kalkınma Partisi’ni tam adıyla yazacağım artık.

Adalet ve Kalkınma Partisi"nin kısaltması  addaki ilk iki sözün baş harfleriyle bir hece oluşturularak yapılmış. Bu kısaltma söz konusu partinin tüzüğünde de yer almış. Başka pek çok örnek göz önünde bulundurulduğunda açık adı "Adalet ve Kalkınma Partisi" olan kuruluşun kısaltmasının tüzükte "AK Parti" olarak belirtilmesinden dolayı böyle söylenmesi gerekirmiş. İtiraz edilecek bir tarafı yokmuş.

O nedenle kısa adını yazmak  içimden  gelmediğinden; hiç erinmedim uzun adını yazdım. AKP  kısaltmasını da kullanmadım. Çünkü parti, tüzüğüyle kısaltılmış adını başka türlü yapmış

Ha bize ne sen AK yazsan uzun yazsan ne çıkar diyenler olacaktır. Açıklamam onlar için değil yazılarımda Adalet ve Kalkınma Partisi adını niye hep AKP yazıp AK Parti diye yazmıyorsun diye telkinlerde bulunanlara..

 
Etiketler: MERKEZ, 2, MAYISTA, MECLİSE,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
01 Mayıs 2017
EMEK
09 Mart 2017
BİR BAVULA SIĞDIRILAN HAYATLAR
07 Ocak 2017
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖZEL TOPLU TAŞIMA ARACI
01 Ocak 2017
MÜTEAHHİT'İN ÖLÜMÜ !..
14 Kasım 2016
ANKARA'NIN TAŞINA BAK!
01 Kasım 2016
LORENZ EĞRİSİ ve PASTA
26 Ekim 2016
FİİLİ DURUM !..
25 Ağustos 2016
MUHALEFET GÖREVE !..
19 Ağustos 2016
BİTTİ Mİ ?
01 Temmuz 2016
ETİMESGUT'UN MARKALARI !
05 Nisan 2016
ETİMESGUZ TAZİYE ÇADIRLARI
12 Ocak 2016
KANKA'YA "KABUL", ETİMESGUTLUYA "RED"
24 Aralık 2015
"PAMFİLYA'LI" SEN DE KUCAKTASIN ARTIK!
10 Mayıs 2015
DEVLET'E İHTİYAÇ VAR !
27 Ekim 2014
29 EKİM: YAPRAKLAR DÖKÜLÜRKEN
11 Eylül 2014
FESTİVALİN ARDINDAN
29 Ağustos 2014
ETİMESGUT FESTİVALİ BAŞLIYOR
11 Ağustos 2014
NASİP MİŞ!..
08 Ağustos 2014
YA.. NÂSİP !..
30 Temmuz 2014
*FULLER FULLEDİ
18 Mayıs 2014
UMURSAMAYALIM MI ?
21 Mart 2014
CHP'DEN YORULAN SOSYAL DEMOKRATLAR
01 Şubat 2014
MEÇHUL DOSTLAR KİMDEN YANA?
07 Ocak 2014
SİZ NE YAPTINIZ?
28 Aralık 2013
ADAY ADAYLARI ELDE KALDI!
13 Aralık 2013
AKP İKTİDARININ İSTANBUL VURGUSU
29 Kasım 2013
PLASEBO ETKİSİ!
10 Kasım 2013
HANNOVER'DEN MARŞANDİZ'E..
27 Ekim 2013
ALGILADIKLARIMIZ ve MEDYA DENETİMİ
15 Eylül 2013
ÇÖP HASTANELER!
25 Ağustos 2013
DEĞERLİ YALNIZLIĞIM!
04 Ağustos 2013
İKİ SAVUNMA TEK VATAN!
28 Temmuz 2013
Hükümete Rağmen ATO Seçimleri
14 Temmuz 2013
Mücadele PKK İle Değil!
07 Temmuz 2013
BOP'DAN BOK'A ABD
02 Temmuz 2013
ODTÜ'de MEZUNİYET: GURUR ve ÜMİT
17 Haziran 2013
Tarihi Yeniden İhya Etmek
09 Haziran 2013
TOPLUMUN MUHALEFETİ
Haber Yazılımı