Yazı Detayı
03 Mart 2017 - Cuma 00:28
 
METRO; ULAŞIM PLANININ ÜZERİNE SÜRÜLEN BİR KREMA DEĞİLDİR
Tahir Çalgüner
tcal1969@yahoo.com
 
 

Ankara ulaşım ana planı fare doğurdu.Analizleri baştan ana plan yapımına uymayan bir altlıkla ortaya çıkan   bir Ankara kenti çevre düzeni planı 2038 hakkında yorum  yapmayacağımı söylemiştim.Ancak yoğun talep üzerine birkaç şey  söylemek istiyorum.
Plandan raylı sistemdem kazıyın.Altından çıkan bu kadar çok ana  yol ağı varken, bu kadar  km metroya  ihtiyaç mı vardı yada bu metro kullanılacaksa, bu ana yolları kim kullanacak sorusu ortaya çıkıyor.?

Ankara çevre yolu,  fıtratı dışında anlamsız bağlantı yolları ile bölünmüş ve merkeze  kestirme yol güzergahları oluşturulmuş. 1. Çevre yolu  fıtrarından  çıkartıldığı için 2. çevre yolunu da düşünmüşler.Ankara çevre yolunun  içi ve dışı diye kentin ikiye bölündüğü ve 2 Ankara yaratılmaya çalışıldığı anlaşılıyor.Zaten  belediye meclisinde alınan  2013/116 sayılı karar ile ana planın  uygulanması 2. Ankara ile ilgili.Yani  Eski, 1. Ankara  ise, eski tas eski hamam... Eski usül.Nazım plan değişiklileri ile gidecek ve altı doldurulacak bir düzen ve odaların açacağı  bilumum parçacı davalarla;  odaların  siyasi meşruiyetinın  ve varlık alanının renklenmesi  ve  devam et(tir)mesi için yakalanan  iyi bir fırsat Ana plandan azade. 2. Ankara, yani yenisi ise ; Ana planın  uygulanacağı Ankara ise Yeni Gökçek'in Ankara'sı.

ODTÜ Yolları konusunda; Rektör, Gökçek'i üzecek gibi durmuyor. Hal böyle olunca, Meslek odaları da işin üstüne gitmez. AOÇ'de  zaten işin çoğu bitmişti.Bir de Ankara çayına dikey 2. yol açtılar mı.. oldu size 2. AOÇ.  Gazi'de şimdi  bölündü. Alın size ikinci üniversite Gazi.

Şimdi meslek odaları laf ola beri gere bazı konuk akademisyenleri çağırarak ulaşım söyleşileri yapıyorlarmış. Sonrada meşhur ana plan hakkında ne yapacaklarına karar vereceklermiş de...yani  biz de yedik.

Ne kadar çok ana yol,  üstüne metro....
Ne kadar çok köfte, o kadar ekmek.
Ne kadar çok analiz,  o kadar bilim,
Ne kadar çok  bağlantı yolu, o kadar çok 2. 3...çevre yolu.
Ne kadar çok dava, o kadar çok Oda.

Planın raporu ve hükümleri üzerine odalar çalışa dursun.Bu arada, ana plana dayanak teşkil eden analiz ve ulaşım etüdleri nerede diye bir soru okuyucumuzun aklına gelirse; onlarda Ali inandım'ın başına yıkılmış  onca niceliksel ağırlığı ile....

Niteliğin, nicelliğin  üzerine sürülem bir krema olmadığını da Ali inandım' dan öğrendik.
İki farklı AUAP 2038 var birbirine karıştırılıyor diyen birileri çıkmazsa tabiiki. Aynen İki Ankara gibi yani.

Bölünmüş yolda, karşıdan karşıya geçerken, Metro'nun altında kalan Ali İnandım misali.

 
Etiketler: METRO;, ULAŞIM, , PLANININ, ÜZERİNE, SÜRÜLEN, BİR, KREMA, DEĞİLDİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı