Yazı Detayı
13 Mart 2017 - Pazartesi 23:05
 
PARAVAN KRİZLER !..
Tahir Çalgüner
tcal1969@yahoo.com
 
 

Ben bu yönteme “sorun çözmek için sorun yaratma” diyorum. Mekanizması basit. Sizle birlikte denklemde yarayan herkes öyle ya da böyle zaten problemin bir parçası. Bu problemin çözümü için ideal dünyada “herkesin bir faydası/kazancı” olması büyük bir motivasyon. Tecrübe ile sabit ki problemin çözümü herkesin hayatını kolaylaştıracak ise, herkese fayda yaratacak ise süreci yönetenlere ve umursamazlara rağmen iş yürüyor.

Demirel / Mason taktiği olarak da bilinen bu strateji ile; kendi tebası ve camiasında başlayan huzursuları doğru  yola getirmek için,acitasyona yönelik bir başka soruna odaklayarak diğer sorunu çözmek için  hafifletici gerekçe yaratmak amaçlanır.

Danışıklı döğüş  ve kayıkçı kavgası  olarak kurgulanan  bu sistem, sadece liderler tarafından bilinir, tabanları bilmez ve uygulanan yöntem ile" kazan kazan"  (win win ) stratejisi sürece konur.

Demokratik propaganda ve ifade özgürlüğüne sınır getirmek ulusal siyasette tepki çekiyordu.Kararsız seçmen kitlesini "HAYIR"  cephesine yaklaştırmaktayken uluslararası ilişkilerde  tamda buna benzer "paravan bir kriz yaratmak" suretiyle , iç kamuoyu içindeki kararsızların tutumlarını "EVET" e dönüştürmeye yönelik bir hamle amaçlıdır.

Böylelikle iç kamuoyunda yapılan başta Saadet partisi,MHP muhaliflerine yapılan aynı demokratik hoşgörüsüzlüğü  kamufile etmeye yönelik bir manevradır.Buradaki çelişki;  AKP Kararsızlarının algılayacağı ve analiz edemeyeceği bir mahalle baskısı ile kitleye mesaj verilmektedir.
Zaten kemikleşmiş "HAYIR" cephesi için bu algı oyununun geçerli olmadığı da bilinmektedir.

Bu bağlamda; seçim arifesinde olan iki ülke seçiliyor .Bu iki Avrupa ülkesi sözde  kendi iç kamuoylarında, ırkçı partilerin yükselme eğilimlerini gerekçe göstererek, Bakanların propaganda yapmasını yasaklıyor ve  konferans salonu tahsisi etmiyor.

Aslında , hem Hollanda-Almanya'nın hemde AKP hükümetinin demokratik samimiyetsizliği kamuoyunda deşifre edilircesine, bir mizansene dayalı tiyatro sergileniyor.

Algı yönetimlerini çüzmek için tersten sağlamasını yapmak gerekir.Yaratılan bu durum, Her iki devletin mevcut  siyasi hükümetlerinin işine geliyorsa... ki geliyor.Buradan amaçlanan paravan krizden Hollandalı ırkçı partinin yükselişi önlendiği gibi,Türkiye'deki kararsız Muhafazakar seçmenin sırtı sıvazlanıyor.Böylelikle Saadet  partisi ve MHP gibi aynı  siyasi dereden beslenen muhaliflerin direnci kırılmak amaçlanıyor.

Neden bu yola başvuruldu?

İçerde ve parti tabanında bütünlüğü  ve kenetlenmeyi sağlayabilmek safları sıklaştırmak için;

1.Türkiye'de  refarandum arifesinde bir sınır ötesi " cephe savaşı " ortamı hazırlanamadı?

2.İç savaş ve kalkışma ortamı halkın algısal gündeminin dışına çıktığını farkettiler.

3.Geriye bir Avrupa ülkesi  kalıyordu. O Tetikçi ülkede en küçüğü seçildi. Adı Hollanda ve Hükümeti.

Yersen, algılarsan, salon bulup da bu durumu halka anlatabilirsen durumu.

Kınanacak  ve kına yakılacak  bir durum varsa aslında;  Hollanda ve Türkiye'deki  muhafazakar kesimi aptal yerine koymaktan dolayı, asıl  demokratik KINAMA ; işte bu sözde  yapay fiili durumu yaratan  her iki ülkenin Kraldan çok BAŞKANCI  siyasi aktörlerine  yönelik  yapılmalı.

 
Etiketler: PARAVAN, KRİZLER, !..,
Yorumlar
Haber Yazılımı