Yazı Detayı
25 Mart 2017 - Cumartesi 03:18
 
ŞEHİR PLANCILARI MESLEK ODASI 'DERNEK' STATÜSÜNDE Mİ?
Tahir Çalgüner
tcal1969@yahoo.com
 
 

Elimde bir danıştay kararı var. Mimar ve Mühendis Odaları Birliği'ne bağlı Şehir Plancıları Odası mevzuatına aykırı bir şekilde. Mimar, mühendis ve şehir plancısı lisans derecesi ve YÖK denkliği olmayan bir kişiyi odaya vakti zamanında yanlış bir şekilde üye yapmış.Ve bu kişi bir anda şehir plancısı olmuş. Daha sonra bu kişi ortalıkta şehir plancısıyım diye kasılarak dolaşmaya başlamış.Hatta bu kişi bir öğrencisinin hocam siz şehir plancısı mısınız? sorusuna alınganlık göstererek, öğrencisini mahkemeye vermiş. Sonuçta eline bir şey geçmemiş. Daha sonra bir gerçek Oda üyesi bu kişiyi üyelikten çıkarmayan şehir plancıları odasını dava etmiş. Danıştay'ın verdiği karar ilginç: Davacının, Dava ehliyeti ve menfaat gerekçesi yok diyerek davayı şeklen red etmiş.

Hukukçular bu gerekçenin  bir hukuk trajedisi olduğunu söylüyorlar. Ancak "dernek" statüsünde uygulanacak bu içtihat  kararının, "meslek odaları" için de  geçerli olduğunu da dair üst mahkeme kararı maalesef bu yönde. Oda örgütlenmesinde, meslek üyelerinin menfaat ilişkisi yoktur kararı emsal bir karar olarak maalesef  üst yargının gündemine girmiş oldu.

Sonuç: Oda yönetimi kendi eliye görevini yapamayarak kendi kalesine gol atıyor.Ve kararın belirleyicisi aslında kendi oluyor.

Savcıların görüşü ise; bu kişinin bir planın altına müellif olarak  imza atması ile birlikte adli sürecin başlayacağı yönünde.Bakalım bunun altına ve sözkonusu meslek odası ve sözde şehir plancısı kişi imza atabilecek mi?

Şehir Plancıları Odası'ndan cevap bekliyoruz.

 
Etiketler: ŞEHİR, PLANCILARI, MESLEK, ODASI, 'DERNEK', STATÜSÜNDE, Mİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı