Yazı Detayı
23 Şubat 2017 - Perşembe 12:30
 
SİSAL BİTKİSİ
Tülay Sözeri
 
 

Meksika’da   Yukatan’da     dünyanın    tükettiği sisal bitkisinin    büyük çoğunluğu yetiştirilmektedir. Sisal,  kenevire benzeyen, büyük yapraklı, bol elyaflı, dokumada kullanılan bir bitkidir. Bu bitki sert, taşlı, organik bakımdan fakir topraklarda yetişir.

Bir müddet önce bir Amerikan şirketi Florida'da sisal üretmeye karar verir. Ve iyi bakılmış, mükemmel açılmış araziye sisal tohumunu eker. Vakit gelince bitkinin beklenenin üzerinde büyüdüğünü görürler.

Bunun üzerine Amerikalılar sisal ticaretini Yukatalıların elinden aldık  diye çok sevinirler. Mahsülü biçtiklerinde,sisalin içinde bulunması gereken elyafı aramaya başladıklarında,  o büyük yapraklarda bir gram bile elyafın olmadığını hayretle görürler.İşte o zaman anlarlar ki, hayatın kolaylaştırılması sisali mahvediyor.

Bir sisal bitkisi sert toprakla, soğuk rüzgarla, sıcak güneşle ve diğer zorluklarla mücadele etmek suretiyle, gelişiyor, olgunlaşıyor bu mücadele sonunda da yapraklarındaki bol elyafı üretiyor.

Zorluklarla mücadelenin  güzel bir şekilde ödüllendirildiğini  somut bir şekilde gözler önüne seren sisal bitkisinin hikayesi aslında doğanın özünde yatan mücadelenin özeti gibidir. Evren zıtlıkları içinde barındırır. Gelişimini ise bu zıtlıkların birbiriyle olan mücadelesi karşısında tamamlar

Ağaçlar meyvelerini rüzgara  aylarca içinde yaşadığı kışa direnmenin sonucu olarak verir. Bir cenin  ana rahmine düştüğü andan itibaren, sonu gelmeyen bir gelişme sürecinde karşısına her an çıkabilecek , varlığını tehdit altına alan tehliklere  direnerek yaşam hakkını alır.

Yumurtlama dönemlerinde carettaların  kumlara bıraktığı yumurtalardan çıkan yavru carettalar, doğanın kendisine bahşettiği içgüdülerle bir an once denize, kavuşma mücadelesi sırasında karşılarına çıkan, her türlü zorluğa rağmen yaşama tutunmaya çalışırlar.

Vahşi hayvanlar, yavrularına ilkönce mücadele etmeyi ayakta kalmayı öğretir.Ardından onları yaşam mücadelesinin içinde tek başına bırakırlar. Artık bilinmeyen bir yolculukta nasıl tamamlanacağını bilinmediği bir mücadelenin içinde büyük bir savaş başlar.

Bu satırları okurken, kimbilir yaşantınızın  hangi dönemecinde çırpınıp durmakta, iflasın eşiğine gelmiş  işiniz, amansız bir hastalığın pençesinde ölümle mücadele eden çocuğunuz, maddi sıkıntılar nedeniyle yarıda bıraktığınız üniversite tahsiliniz, sonunun nasıl biteceğini bilmediğiniz  evliliğiniz, Allahın bile unuttuğu bir yerde verdiğiniz yaşam mücadeleniz, hayatınızın renklerini belirlemektedir.

Hayat illüzyonların, yanılsamaların, zaafların içinde güçlülüğünü  kanıtlamaya çalışan kuralsızlığı ilke edinmiş bir oyundur aslında. O size hiç aldırmaz, ne olup olmadığınızla neyi nasıl beklediğinizle  ilgilenmez. Obur bir çocuğun iştahına benzer bir açlığa sahip olduğundan kimi zaman hayallerinizi, umutlarınızı, mutluluğunuzu, ertelemekten hiç yorulmadığınız yarınlarınızı dişlerinin arasında öğütmekten çekinmez

Yaşantınıza bir kasırga gibi dalan değişiklikleri tasarlarken, egoizmin en üst sınırlarında gezen duyarsızlıklarından olsa gerek tehlikeyi ve belirsizlikleri başınıza musallat etmek konusundaki becerisini  tartışma konusu bile yapmazlar.

Yaşam çizgilerinizin zaman zaman kesiştiği zorluklarla mücadele ederken sizi bir anda boşlayıp giden kader çizginizin içinde asla umutsuzluğa kapılıp, isyan etmeyin, hayıflanmayın, onlara karşı direnmeyin.. Siz direndikçe, aklınız ve mantığınız  bulanacak, görünen her şeyin arkasında saklı olanları farkedemeyeceksiniz.

Başınıza gelen her şeyin bir nedeni vardır. Dertsiz, sorunsuz bir hayatın peşinde koşmak, kimliklerinizi kaybetmenize, olgunluk sürecini kaçırmanıza neden olur. Kayıplarının peşine düşmüş olan insanların ehlileştirilmemiş duyguları, kaybettiklerinizin yarattığı boşluklardan daha tehlikelidir. Mücadele bu boşlukları doldurur, kaybetmeyi de tıpkı kazanmak  gibi gönül rahatlığıyla kabul etmenizi sağlar.

Unutmayın, kabullenmek, mücadeleyi kazanmanın bir diğer adıdır. Sisal bitkisi de taşlı tozlu, çorak toprağı kabullendiği için, olumsuzluklara rağmen büyümeyi reddetmediği için elyaf üretme yeteneğini kazanarak bir şekilde kendi kendini ödüllendirmiştir. Şimdi sıra siz de.  Şu anda tüm korkularınızı bırakın ve tüm sıkıntılarınıza rağmen kendi ödülünüzü almanın yollarını arayın.

 
Etiketler: SİSAL, BİTKİSİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı