Yazı Detayı
02 Şubat 2017 - Perşembe 13:44
 
TAMAMLANMAK !
Tülay Sözeri
 
 

Doğamız gereği eksikliklerle kuşatılmışız. Bir ömür çalışıp çabalasak da, kimi zaman tökezleyip, kimi zamansa taçlandırılmış başarılarımızla pırıl pırıl parlasak da, eksikliğimizi dindirecek, aç bilaç dolaşan doyumsuz yaratılışımızı susturmaya yetecek hiç bir güç yok . Kusurlarımız ve hatalarımızla yorgun düşen ruhumuzla , sarıp sarmalanacak bir kucak dolusu yalnızlığımız, katedilecek upuzun bir yolumuz var.

Eksiklikleri dışlayarak, elde edemediğimiz tamamlanmışlıkları perişan ederek, delirmiş bir vaziyette almış başımızı gidiyoruz. Hilelerine rağmen hiç renk vermeden, oyunu kuralına gore oynayan azılı bir kumarbazdan hiç bir farkımız yok.

Yaşamlarımız geriye doğru saran bir film makarası gibi sanki. Tamamlandığımızı zannederken, biraz daha eksilmeye, ait olduğu çölün devasalığını unutan ufacık bir kum tanesi gibi bir fırtınanın içinde bilinçsizce savrulup gitmeye, her geçen gün bir parçasını kaybeden alçı bir heykel gibi şekil ve şemalden yoksun bir geleceğe mahkum olduk.

 

Çoşkuyla akarken yolunu kaybeden, patikalarda izleri silindiğinden nereden geldiğini, nereye gideceğini, kimden neyin hesabını soracağını bilemeyen bir su pınarı gibi yanlış yollara akarak bağrışıp duruyoruz.

Zannediyoruz ki bağırdığımız an boşluklara, bize geri gelecektir kaybedilenler, anlamsızlıklarından kurtulmaya çalıştığınız arayışlar, boşluklardan bir sarmaşık çiçeği gibi salkım saçak akan yalvarışlar, ne yaparsak yapalım bir türlü sonlandıramadığımız eksiklikler.

Ama nafile dostlar, uğraşmayın boşuna. ! Aradıklarınızı size vermez uçurumlar. Bakıp dursanız da yüksekliklerden aşağıya , düşmemek için tutunsanız da sarmaşık çiçeğinizin dallarına, bir bebek saflığında bozulmadan tepelerde yıllarca kalabilmeyi düşleseniz de, sonu gelmez bir türlü bağırtılarınızın.

Bu eksilmelere boyun eğmemek için, direnemediğinizi itiraf edemediğiniz için, yenilginizin bir son olmadığını anlatabilmek için, hep ya da hiç diye bir şeyin varlığını kabul demediğiniz için çıkmalısınız arenalara.

Oralarda sürüp sürüştürmeli takıp takıştırmalısınız. Nahoş görüntüleri kokularınızla bastırmalısınız . Öyle yüzlerdeki eğriliğe ve bakışlardaki eksikliğe aldırmamalısınız. Bilmelisiniz ki siz de eninde sonunda bir gün doğru veya yanlış olduğuyla ilgilenmeyeceğiniz yollarda yürüyecek, eksikliğinize rağmen tamamlamaya çalışacağınız avuntularla oyalanıp duracak, kandırmacalara gönüllü teslim olacak, yüzeysel değerlerin, içi dolmayan konuşmaların, finansal arayışlarınızın içine sıkışmış değersiz kazanımların peşinde koşacaksınız. Bu kadar düzgün, bu kadar planlı bir şekilde idame ettirdiğiniz eksikliklerin nasıl olup da kalabalıklar içinde göremediğinizin farkına bile varamayacaksınız.

 

Sakın ola ki, bu umarsızlık için endişelenmeyin . Zira nasıl olsa tıpkı sizin gibi dümdüz, sizin gibi akıntısız,kesintisiz bir eksikliğin içinde olduğunu garipsemeyen bir kalabalıklığın içindesinizdir. Bu kalabalık, eksikliklerin içinde, bir prizmanın köşelerindeki noktalar gibi simetrik durmakta, birbirlerinin tamamlayıcısı olmaktan, kaçınmamaktadır.

Bir diğerinin tamamlanma çabaları size göz açtırmayacağına gore o halde bırakın sızlanmayı. Katılın bu oyuna. Sonrasını hiç düşünmeden akıp gidin uğuldayıp giden kalabalıklarla.

 
Etiketler: TAMAMLANMAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı