Yazı Detayı
10 Mayıs 2020 - Pazar 13:04
 
UYKU - UYANIKLIK BOZUKLUKLARI
Dr. Psikolog AYGÜL KILIÇ
terapiaile01@gmail.com
 
 

Uyku kişinin en temel  ihtiyaçlarından birisidir. Vücudun gün içerisinde ki gerek bedenen gerek beynen yorgunluğunu dinlendirici günlük yaşamda öğrenilenleri kodlayıcı hayatımızın en önemli noktası .

İnsanın güne sağlıklı başlaması , rahat yemek yemesi hareket etmesi çalışabilmesi odaklanması kısacası hayatını aktif devam ettirebilmesi için kaliteli bir uyku geçirmiş olması gerekmektedir.

 

Geçenlerde 42 yaşında bir danışanım yaklaşık 4 yıldır geceleri uyumakta çok zorluk çektiğini ilaçlar yada alkol yardımı ile uyuyabildiğinden bahsetti . Sürekli baş ağrısı çektiğini son zamanlarda unutkanlık yaşadığını doktora gittiğini fakat uyku zorluğu çekmesinde ki herhangi bir bulguya rastlanmadığını belirtti.

 

Bunun sebebini anlayabilmek için öncelikle ruhsal muayenesini ve yaşam öyküsünü aldık. 4 yıldır hayatın da değişen neydi ki bu sorunları yaşıyordu ? 4 yıl önce bir yerel hizmetler de müdür konumuna geçmiş hem konumu hem siyasi durumlar yüzünden kaygı düzeyi artmaya başlamış ve buda kişinin uyku sorunları çekmesine neden olmuştur. Yaşadığı sıkıntının sebebi işin getirmiş olduğu kaygılar;  kişiye göre terapi sürecine başladık ve şuan verilen ödevlerle gün geçtikçe iyileşme sürecine girmiştir.

 

Hepimizin zaman zaman bu sorunu yaşaması çok normal . Fakat en az  3 boyunca haftada 3, 4 gün bu sıkıntı çekiliyorsa kişinin klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya ya da toplumsal , işle ilgili okul ile ilgili işlevsellik alanlarında , davranışsal olarak yada önemli diğer işlevsellşk alanlarında sorunlara sebep açıyorsa klinik açıdan değerlendirilmeye alınması ve uzmana başvurması gerekmektedir. Uyku bozukluğu , uyku uyumak için elverişli bir ortam olmasına karşın ortaya çıkmaktadır. Uyku sorunları deyince aklımıza sadece uykuya dalamama değil sık sık uyanma gün içerisinde uyku isteği yada aşırı uyku uyuma da gelebilir.

 

Başlıca uyku bozukukları ; Narkolepsi , solunum ile ilişkili uyku bozukluğu , Uyku ile ilişkili Hipoventilasyon , Tıkayıcı uyku Apnesi Hipopnesi , Yirmi Dört Saatlik (Sirkadiyen ) düzenle ilgili bozukluk , Karabasan Bozukluğu , Parasomniler Huzursuz Bacak Sendromu , Maddenin / Alkolün /ilacın yol açtığı uyku bozukluğu gibi. Uyku bozuklukları hafife alınmayacak kadar önemli erken tanı ve tedaviler ile sorunun giderilmesi için mutlaka uzmandan destek alınmalıdır.

 

Bilinçsiz bir şekilde başka insanların kullandığı ilaçlar yada yöntemler sizlere iyi gelmeyebilir hatta sağlığınızın daha çok bozulmasına neden olabilir. Bu sorunun yapılan klinik çalışmalarda diğer psikiyatrik hastalıklara ve hatta fiziksel anlamda hastalıklarada yol açtığı gözlenmiştir. Yapılması gereken bu konu ile ilgili bireysel anlamda yardım alıp sebebinin bulunması ve hangi uyku bozukluğuna sahipsiniz tanınıza göre tedavi yolunun izlenmesidir. 

Unutmayalım ki psikolojik sorunlar ertelemeye gelmez…

 
Etiketler: UYKU, -, UYANIKLIK, BOZUKLUKLARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı