Yazı Detayı
09 Temmuz 2017 - Pazar 11:19
 
YENİ DELEGE SEÇİMİ ve ETİMESGUT
Ümit Cankurtaran
umit.cankurtaran@hotmail.com
 
 

AK Parti’de 4 Temmuz’da başlayacak kongre takvimi kapsamında öncelikle köy ve mahallelerle beldelerde ilçe kongre delegeleri belirlenecek. Ardından ağustos-kasım arasında ilçe kongreleri yapılacak. İl kongreleri ise 2018 Şubat sonuna kadar tamamlanacak; istenilen tarihte büyük kongre yapılabilir hale gelecek...
AK Parti’de, Cumhurbaşkanı ve Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın “metal yorgunluğu” var dediği teşkilatlar sekiz aylık bir süreçte sil baştan yenilenecek.
2019’daki Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimleri için Ak Parti’de büyük değişim 4 Temmuz’da başlıyor. Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti Merkez Yönetim Kurulu, olağan kongre takvimini büyük ölçüde netleştirdi. MKYK’da alınan kararlar Erdoğan’ın genel başkanlığa dönmesinin ardından gerçekleştirdiği ilk genişletilmiş il başkanları toplantısında, parti teşkilat başkanlarına da iletildi.
Takvim doğrultusunda Erdoğan ve kurmaylarının ilçe delegelerini belirleyecek olması nedeniyle “büyük önem” verdiği ve köy ve mahalle delege seçimleri 4 Temmuz’dan itibaren başlayacak. Seçimlerinde “tanıdık, eş-dost-hısım-akraba kayırmacılığına” kesinlikle taviz verilmeyecek. Bu amaçla her köy ve mahalle delege seçimleri, belde ve ilçe kongreleri sürecinde il yönetimlerinin yanı sıra genel merkezce görevlendirilecek parti kurmayları istenen nitelikte delegelerin belirlenebilmesi için sahada olacak.

Böyle bir işlemin çok önemli bir adım olduğu kesindir.
Geçmiş dönemlerde de yaşandığı için biliyorum, delege seçimleri parti üyesinin en çok kırıldığı, küstürüldüğü  dönemdir.. Kırılan ve küstürülen bu üyeleri tekrar partiye kazandırmak çok zordur..
Uzun zamandır parti tüzük ve yönetmeliklerine uygun delege seçimleri yapılmadığı için nasıl yapılacağını da bilen yok.. Geçmiş dönemlerde ilçe ve il başkanlığı yapmış kişiler bile delege seçimlerinin nasıl yapılacağını bilmiyor, ya da kurallara uygun delege seçimi yapmak işlerine gelmiyor..
Delege seçimleri doğru yapılmadığı için de üye-ler tarafından da çok bilinmiyor.. Bilenler ise partiden uzak duruyor..
Bu durum da “Tüzüğe ve yönetmeliğe uygun delege seçimi nasıl yapılır” yazmamız gerekir diye düşünüyorum…

Önce şunu belirteyim, tüzüğe ve yönetmeliklere uygun seçim yapmayan başkan ve yönetimlerin kafalarında gizli bir planları ve gelecekte elde etmeyi düşündükleri çıkarları vardır. Buda maalesef parti içerisinde çıkmazlara neden olup birlik ve beraberlik nezdinde zarar verdiği gibi parti içerisinde ötekileştirmeye neden olmaktadır. Böyle bir seçim organizasyonunu Etimesgut’ta geçmiş dönemlerde siyasetin sadece belli gruplar içinde yapıldığı ve grubun dışına çıkıldığı zaman başarısız olacağına inanan müesses nizam yapılanması olarak nitelendirdiğim gruplar içerisinde  çok örneği olmuştur.
Ama daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi Ak Parti Etimesgut teşkilatının, 2002 yılındaki ilk heyecanla ve 2004 yılındaki siyasi hareketlilikle gayet ileri gidebilen bir atılma ihtiyacı vardır. Teşkilatlanmanın köklü değişimine gidebileceği gibi, siyasi çıkarlar için değil dava uğruna siyaset yapacak değerler ve sayın Cumhurbaşkanımızın yeni canlar, yeni kanlar diye tabir ettiği güçlü ve  dinamik gelecek için “Gençler” ile  yola devam edilmesi zaruridir.

Teşkilatlanma yapısı oluşturacak delege seçimleri de; kişilerin çıkarlarına ve muhayyel dünyasına hizmet amaçlı değil, Ak Parti teşkilatının birliği bütünlüğünü, kimseyi ötekileştirmeden gerçek anlamıyla bu işi yürütebilecek, konjonktürel yapıya uygun, siyasi yapılanmayı oluşturabilecek partinin hizmetkârı imajı ile gidip görevini ifa edecek seçiciler seçilmesi kaçınılmazdır.

 
Etiketler: YENİ, DELEGE, SEÇİMİ, ve, ETİMESGUT,
Yorumlar
Haber Yazılımı